Taliani dotlačili EÚ k ústupkom

· Čas čítania: 4 min.
Foto: Salvini FB

Temperamentní Taliani opäť predviedli, že majú inú mentalitu, než príslušníci národov z krajín na sever od Álp. Keď sa minulý týždeň dozvedeli, že opatrný prezident Sergio Mattarella prekrúca ústavu a svojvoľne poveruje zástupcu nadnárodných finančných kruhov a bruselskej eurokracie Carla Cottarelliho zostavením vlády, vybuchovali hnevom. Hlava republiky totiž nezakryto vyhovela „odporúčaniam zhora“ a nevymenovala dezignovaného profesora ekonómie Paola Savonu za ministra financií pre obavy, že by mohol vyviesť krajinu z eurozóny, prípadne že by umožnil zavedenie paralelnej meny.

Žiadny ideál. Len kompromis

Šéf národne orientovanej strany Liga Severu a hlavný hrdina marcových parlamentných volieb Matteo Salvini sa však nenechal odsunúť na vedľajšiu koľaj. Odmietol sa pasívne prizerať nastoleniu diktátu v podobe úradníckej vlády technokratov riadených Bruselom a nadnárodnými finančnými kruhmi. Burcoval, rečnil na verejných zhromaždeniach a zároveň pripomínal prezidentovi, aby si uvedomil, že parlament, v ktorom má víťazný tandem z marcových volieb dostatočnú väčšinu, v žiadnom prípade nevysloví dôveru kabinetu eurohujerského Carla Cottarelliho.

Apelovanie M. Salviniho, charizmatického rodáka z Milána, na zdravý rozum, by možno nezanechalo v prezidentskom paláci dostatočnú odozvu, keby sa neozvali páni z Bruselu. Tam totiž výstražne zarezonovali prieskumy verejnej mienky svedčiace o nezadržateľnom stúpaní preferencií Ligy Severu. Z toho sa dalo predpokladať, s pravdepodobnosťou blížiacou sa k istote, že v predčasných parlamentných voľbách by triumfoval euroskeptický, či jemnejšie povedané, eurorealistický koaličný tandem Ligy Severu a Hnutia piatich hviezd oveľa výraznejším spôsobom.

V Kvirinálskom paláci sa mohlo začať kuloárne handlovať. Úlohou dňa bolo dohodnúť sa na obsadení postu ministra financií. Náhrada za akademika Savonu musela byť kompromisom, ktorý by bol prijateľný pre hlavných domácich a nadnárodných aktérov. Pritom ale ani samotný pán profesor nesmel byť odstavený, aby Liga a Hnutie piatich hviezd nestratili tvár.

Spoločné riešenie sa našlo. Prezident poveril opätovne právnika Giuseppeho Conteho zostavením vlády s dohodnutým preskupením ministerských kresiel. 81-ročný Paolo Savona povedie Ministerstvo pre európske záležitosti. Z portálu talianskej vlády sa však dozvedáme, že šéf tohto rezortu patrí do skupiny ministrov bez portfólia (Ministri senza portafoglio). V silnejšou postavení bude preto minister zahraničných vecí. Tento rezort nesie v domovskej taliančine názov Ministero degli affari esteri e della cooperazione internazionale (Ministerstvo pre zahraničné záležitosti a medzinárodnú spoluprácu).

Povedie ho Enzo Moavero Milanesi. Profesionálnu dráhu tohto 63-ročného eurokrata možno charakterizovať dvoma dostatočne výrečnými slovami: zasvätená Bruselu. Po štúdiách práva v Ríme promoval v Belgicku na College of Europe, čo je akademická liaheň vysokej bruselskej byrokracie. V službách Európskej komisie strávil v Bruseli dvadsať najproduktívnejších rokov života a o jeho celoživotnej oddanosti tzv. budovania európskeho projektu niet ani najmenších pochybností. Osvedčil sa im vo funkcii talianskeho ministra pre európske záležitosti (16. XI. 2011 – 22. II.  2014) a nesklame ich ani teraz.

Brusel si nebude musieť robiť veľké starosti ani o pravovernosť nového ministra financií, presnejšie ministra hospodárstva a financií. 69-ročný nestranník Giovanni Tria je profesorom ekonómie a dlhé roky spolupracuje ako poradca a konzultant s mnohými nadnárodnými globalistickými inštitúciami, vrátane Organizácie pre hospodársku a spoluprácu a rozvoj OECD. Wikipédia sa zmieňuje aj o jeho činnosti v nadácii Magna Carta, ktorú označuje za think tank inšpirovaný konzervatívnym liberalizmom v duchu anglosaských tradícií. Tento makroekonóm možno nie je dokonalým probruselským horlivcom, no držia nad ním ochrannú ruku štruktúry globálnej oligarchie a to v konečnom dôsledku aj ide.

Skúška ohňom ešte príde

Hlavnú ťarchu plnenia sľubov koalície viesť pronárodnú politiku ponesie na pleciach ako minister vnútra a podpredseda vlády Matteo Salvini. Milióny Talianov a príslušníkov ostatných európskych národov budú pozorne sledovať, či a ako sa mu bude dariť uskutočňovať základný a zásadný záväzok, ktorým si získal voličov: zastaviť nelegálne prisťahovalectvo a deportovať nelegálnych migrantov, tzv. migrantov bez dokumentov.. V krajine Apeninského polostrova sa ich podľa tamojšej tlačovej kancelárie ANSA zdržuje šesťsto tisíc. Historická skúška pravdy a odvahy by ho však čakala vtedy, keby tieto masy votrelcov dostali na základe medzištátnych dohôd príslušné doklady a ich pobyt by sa zlegalizoval. Organizácia spojených národov na tom horúčkovite pracuje a Brusel bude ústretový.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár