
Talianska premiérka Giorgia Meloniová sa v nedeľu stretla s novozvoleným prezidentom USA Donaldom Trumpom v jeho rezidencii Mar-a-Lago v Palm Beach. Informuje o tom agentúra Reuters. Meloniová podľa talianskych médií v sobotu o 19:30 miestneho času pristála na Floride, následne sa presunula do Trumpovej súkromnej rezidencie Mar-a-Lago v Palm Beach, kde zvolený prezident trávi väčšinu času od svojho novembrového volebného víťazstva. Podľa videí, ktoré zdieľali na sociálnych sieťach prítomní novinári, privítali Meloniovci členovia Trumpovho letoviska Mar-a-Lago po úvodnom Trumpovom slove potleskom. „Je to veľmi vzrušujúce. Som tu s fantastickou ženou, talianskou premiérkou,“ povedal Trump podľa médií v Mar-a-Lago. „Naozaj vzala Európu útokom,“ vyhlásil. Trump a Meloniová podľa Reuters potom sadli na premietanie dokumentárneho filmu spochybňujúceho trestné vyšetrovanie a návrh na odobratie právnej licencie, ktorým čelil bývalý Trumpov právnik John Eastman, ktorý bol ústrednou postavou Trumpovej neúspešnej snahy zvrátiť jeho volebnú prehru v roku 2022.
Hoci neboli zverejnené žiadne ďalšie podrobnosti z ich stretnutia, podľa talianskych médií Meloniová plánovala s Trumpom hovoriť o vojne na Ukrajine, obchodných otázkach, Blízkom východe a osude talianskej novinárky Cecilie Saly zadržiavanej v Teheráne. Kancelária talianskej premiérky odmietla obsah rokovaní bližšie komentovať. Obaja politici spolu už hovorili po telefóne v novembri krátko po Trumpovom víťazstve. Od roku 2022, keď pravicová vláda Meloniovej nastúpila k moci, sa premiérka často stretáva s Elonom Muskom, majiteľom automobilky Tesla, sociálnej siete X alebo spoločnosti Space X, ktorý je Trumpovým blízkym spojencom a povedie neoficiálne „ministerstvo“ pre efektívnu vládu.
Meloniová sa zaradila medzi hŕstku predstaviteľov zahraničných vlád, ktorí od novembrových volieb navštívili Trumpa na Floride. Priamo v jeho rezidencii sa s ním stretol argentínsky prezident Javier Milei, maďarský premiér Viktor Orbán alebo kanadský premiér Justin Trudeau, pripomína Reuters. Cesta talianskej predsedníčky vlády sa uskutočnila len niekoľko dní predtým, než sa Meloniová v Ríme stretne so súčasným americkým prezidentom Joeom Bidenom, ktorý tam priletí vo štvrtok v rámci svojej štvordňovej návštevy, počas ktorej sa stretne aj s pápežom Františkom.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj:
(1) Italy’s Meloni boosts ties with Trump in surprise visit to Florida, Reuters, 5.1.2025
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.