Taliban: „USA prišli do Afganistanu, aby rabovali naše prírodné bohatstvo“

Foto: Ariana News

Čo Američania robili dvadsať rokov v Afganistane a načo tam vôbec prišli? V posledných rokoch mnohí svetoví analytici komentovali pôsobenie americkej armády v Afganistane. Často tie komentáre vôbec neboli príjemné a pre Washington lichotivé, avšak celkom pravdivo a objektívne hodnotili situáciu. Mnohí porovnávali podobne pochybné „aktivity“ Spojených štátov v iných krajinách, napríklad v Kórei, vo Vietname a v Juhoslávii v minulosti a v Iraku, Sýrii a niektorých európskych štátoch v súčasnosti. Mnohí svetoví analytici pôsobenie amerických vojakov hodnotili dosť negatívne. 

Svoje hodnotenie dvadsaťročného pôsobenia americkej armády v Afganistane prezentoval aj Taliban, ktorý ovládol krajinu. Ani hodnotenie novej afganskej „vlády“ nie je o nič príjemnejšie pre USA. „Ozbrojené sily Spojených štátov sa nachádzali na území Afganistanu za účelom rabovania prírodného bohatstva islamskej republiky“, vyhlásil predstaviteľ radikálneho hnutia Taliban Zabihullah Mujahid počas svojho vystúpenia v Kábule na podujatí, ktoré bolo venované práve odsunu všetkých zahraničných vojsk z Afganistanu a kde Taliban oficiálne oslavoval svoje víťazstvo.

„Hlavným cieľom pobytu vojsk USA v Afganistane bolo vytvorenie mohutnej vojenskej základne za účelom prieniku do ďalších štátov regiónu a tiež pre rabovanie prírodného bohatstva našej krajine“, bez servítky zdôraznil Zabihullah Mujahid. Jeho slová citovala miestna televízna stanica Ariana News, ktorá vysielala priebeh podujatia a celý príhovor Zabihullaha Mujahida.

Oficiálny predstaviteľ Talibanu zvlášť prizvukoval, že úplný odsun všetkých zahraničných vojsk z územia Afganistanu „umožnil krajine získať úplnú nezávislosť“. Okrem toho Zabihullah Mujahid podčiarkol, že „zahraniční investori a poradcovia, ktorých bezpochyby budú pozývať, aby pomohli obnoviť hospodárstvo Afganistanu, by sa nemali premeniť na nových okupantov“. Tým úplne jasne charakterizoval dvadsaťročné pôsobenie Američanov na území krajiny a bez váhania ich označil za okupantov.

Hlava Ústredného veliteľstva Ozbrojených síl USA generál Kenneth Mackenzie potvrdil, že „Spojené štáty odsunuli svoje vojská z Afganistanu a ukončili tak evakuáciu civilných osôb z Kábulu, ako aj svoju misiu v tejto krajine, ktorá sa začala krátko po teroristických útokoch 11. septembra 2001“. Táto operácia vyvolala rozporuplné reakcie nielen vo viacerých štátoch sveta, ale predovšetkým v samotných USA, kde ju mnohí označili za porážku od Talibanu a najväčšiu hanbu Spojených štátov v modernej histórii.

Napriek tomu, počas najnovšej tlačovej konferencie Joe Biden ukončenie evakuácie z Kábulu a odsun amerických vojsk z Afganistanu označil za „perfektnú operáciu“, čím vyvolal negatívnu a ironickú reakciu novinárov. Niektoré americké média uviedli, že Donald Trump by taký hanebný záver operácie v Afganistane nepripustil. Väčšina komentátorov v svetových médiách finále pobytu Američanov v Afganistane označila za porážku americkej armády, ktorá na plnej čiare prehrala.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Live: Taliban hold press conference after U.S. troops withdrawal, CGTN, 31.8.2021
(2) Taliban pledge to work with international community, Ariana News, 31.8.2021
(3) Taliban now face a test, says Khalilzad after US withdrawal, Ariana News, 31.8.2021
(4) Biden confirms US military has withdrawn, ending 20 years in Afghanistan, Ariana News, 31.8.2021
(5) U.S. ends 20-year war in Afghanistan with final evacuation, Ariana News, 31.8.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár