Tax Justice Network: Británia a jej satelity vedú rebríčky daňových rajov

Veľká Británia je najdôležitejším hráčom na svetovom trhu s utajenými financiami. A hoci sa v zozname Tax Justice Network umiestnila až  na dvadsiatom prvom mieste,  stránka jurisdikcií z celého sveta poukazuje na Britániu, ako na lídra utajeného finančného trhu (pozn. prekladateľa Tax Justice Network je nezávislá organizácia založená britským parlamentom v roku 2003. Venuje sa výskumu, analýze a poradenstvu v daňovej problematike a podporuje daňovú reformu na svetovej aj národnej úrovni).

“Náš zoznam odhaľuje, že Británia zohráva na utajenom finančnom trhu kľúčovú úlohu“ uviedol vo svojom vyhlásení John Christensen, riaditeľ Tax Justice Network.

A to aj napriek nedávnej iniciatíve Davida Camerona na pôde skupiny G20 zakročiť proti daňovým únikom a podporiť daňovú transparentnosť.

“City of London používa sieť netransparentných satelitných daňových rajov, závislých území Britskej koruny a zámorských teritórií, na smerovanie obrovských nezákonných finančných  tokov, ktoré živia šialený majetkový boom v Londýne”  dodáva Christensen.

Ešte pred zverejnením zoznamu boli zistenia nezávislej siete výskumných pracovníkov a aktivistov prezentované britskej panovníčke kráľovnej Alžbete II.

“Británia, spolu s jej zámorskými teritóriami a závislými územiami, je rozhodne najdôležitejšou časťou globálneho systému offshore daňových rajov”  uvádza sa v liste kráľovnej.

Tiež sa tam spomína,  že ministerský predseda krajiny, David Cameron, robí málo pre to, aby splnil svoj sľub, zabezpečiť viac transparentnosti.

“Naše zistenia ukazujú, že tieto daňové raje stále vykazujú žalostný nedostatok  prijateľných štandardov transparentnosti a od roku 2009 kedy sa skupina G20 vedená vašou vládou zaviazala, že prijme opatrenia proti nespolupracujúcim daňovým rajom, tie sa zreformovali len skromne” píše sa v správe adresovanej kráľovnej.

Aby  ukázali rozsah priepasti medzi politickými ambíciami a činmi  na územiach britských daňových rajov, zverejnila výskumná skupina  na svojich internetových stránkach  vysvetľujúce tabuľky spolu s vyhlásením, ktoré opäť kritizovalo britské vedenie.

“Závislé územia a zámorské teritóriá boli dlho považované za jedných z najhorších previnilcov zo svetových daňových rajov”, povedal pre RT Salman Shaheen, redaktor časopisu Tax Review.

“Prekvapivé je, že britská vláda proti tomu veľa nerobí. Myslím, že zaviedla niektoré právne predpisy, aby prečistila domáce firmy priamo v Británii,  ale   naozaj sa potrebuje viac snažiť aj v offshore daňových rajoch” povedal Shaheen.

Celosvetová sieť  Tax Justice Network ohodnotila 82 svetových finančných jurisdikcií. 10 z nich je priamo spojených s Veľkou Britániou a ich hlavou je britská kráľovná. Patria medzi ne Kajmanské ostrovy, umiestnené na štvrtom mieste,  Bermudy, ktoré sa umiestnili na štrnástom mieste a Britské Panenské ostrovy na 20. mieste.

Podľa tohto “strážneho psa” utajených finančných trhov sa v daňových rajoch nachádza až do 32 biliónov amerických dolárov, ktoré sú buď nezdanené alebo zdanené len mierne.

“Odhaliť tajomstvo,  ktoré zahaľuje  32 biliónov dolárov v offshore finančných aktívach, zostáva jednou z najväčších výziev 21. storočia, ” hovorí Christensen vo svojom vyhlásení.

Správa sa domnieva, že daňové raje stáli africké krajiny od 70. rokov vyše bilión dolárov, z čoho 640 miliárd prišlo zo 16 krajín britského Commonwealthu.

“Tieto straty prevýšili zahraničné dlhy 33 afrických krajín vo  výške „len“ 190 miliárd dolárov, čo znamená , že Afrika je hlavným čistým svetovým veriteľom, na rozdiel od toho, v čo sa všeobecne  verí,” uvádza sa v správe.

“Zívajúca priepasť medzi realitou a fikciou v boji o svetovú finančnú transparentnosť sa ešte len začína zmenšovať. Významné posuny – ako rozhodnutie Európskej únie obmedziť od roku 2015 jeden dôležitý aspekt bankového tajomstva– zastierajú ubúdanie popudov ​​ na ďalšie naliehavé zmeny v iných oblastiach” povedal Markus Meinzer, vedúci výskumník Financial Secrecy Index.

Poradie bolo vypočítané kombináciou stupnice utajenia (ktorá obsahuje také komponenty, ako je bankové tajomstvo a nariadenia proti praniu špinavých peňazí) a podielu daňových rajov na celkových službách.

Na troch najvyšších priečkach zoznamu utajovaných finančných trhov za rok 2012 sa umiestnili Švajčiarsko, Luxembursko a Hong Kong.

Švajčiarsko, “starý otec svetových daňových rajov”, tvorí menej ako päťpercentný podiel na svetovom trhu offshore finančných služieb.

V minulom roku krajina podľa Asociácie švajčiarskych bankárov spravovala asi štvrtinu celkových svetových aktív alebo približne 2,8 bilióna dolárov.

“Švajčiarsko takisto hralo úlohu „záškodníka“, snažiac sa blokovať, alebo sabotovať vznikajúce medzinárodné iniciatívy za presadenie transparentnosti“, uviedli na svojich internetových stránkach  autori zoznamu.

Luxembursko, malý štát EÚ, bol tiež obvinený zo sabotovania snáh o transparentnosť,  v zozname sa umiestnil na druhom mieste.

“Mimo rámec toho, čo by mohlo byť tradične považované za finančný sektor, prevádzkuje lukratívny biznis poskytovaním sídla dcérskym spoločnostiam nadnárodných korporácií, najmä s cieľom pomôcť im vyhnúť sa daniam. Tiež sa usilovne snaží vybudovať priemysel založený na islamských financiách, a v októbri 2012 získalo ďalšiu vzpruhu, keď skupina veľkých čínskych bánk uviedla, že opúšťa (veľmi mierne regulované) londýnske trhy v prospech ešte menej regulovaného Luxemburska”, uvádza sa v profile krajiny.

Hong Kong skončil na treťom mieste kvôli rýchlemu rastu offshore priemyslu v Ázii, ktorý sa rozšíril s celkovým hospodárskym rastom na kontinente. Jedna z dvoch čínskych osobitných administratívnych oblastí predstavuje viac ako 4 percentá svetového trhu offshore finančných služieb a je dnes jedným z najrýchlejšie rastúcich daňových rajov.

“Náš zoznam ukazuje, že príliš veľa jurisdikcií stále pomáha daňovým  podvodníkom ukrývať svoju identitu a majetok za ulitami a dymovými clonami, ” povedal Moran Harari, výskumník Financial Secrecy Index.

“Bez zverejňovania skutočných vlastníkov týchto aktív a automatickej  výmeny informácií medzi štátmi za účelom poskytovania údajov, ktoré potrebujú výkonné a daňové orgány, nebude možné riešiť niektoré z najnaliehavejších svetových problémov”.

Preklad z RT

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply