
„Svet mal v prípade koronavírusu počúvať našu organizáciu,“ nechal sa koncom apríla počuť generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus. Týmto alibistickým výrokom rozneseným po mediálnom priestore sa snažil vyhnúť obvineniam, najmä tým z Bieleho domu, že mamutia organizácia s takmer päťmiliardovým ročným rozpočtom, ktorú vedie, spočiatku podceňovala virulenciu koronavírusu SARS-CoV-2.
WHO je agentúrou Organizácie Spojených národov a členské štáty OSN ju oprávňujú vystupovať ako koordinačné centrum celosvetového zdravotníctva. Americký prezident Donald Trump je toho času jediným štátnikom medzinárodného dosahu, ktorý spochybňuje autoritu WHO vo vyhrotenej dobe krízy spôsobenej koronavírusom. Hlavy ostatných krajín sveta sa autorite WHO bez viditeľných námietok slepo podriaďujú.
Svetovej zdravotníckej organizácii už tretí rok šéfuje generálny riaditeľ, ktorý sa nijako netají tým, že nemá doktorát z medicíny. Nemusí, pretože má mocných ochrancov. Keby nevypukla globálna pandemická hystéria, ostal by tento bývalý etiópsky minister zahraničných vecí takmer nepovšimnutým prisluhovačom nadnárodných farmaceutických kartelov. Obzvlášť poskokom multimiliardára a veľkopodnikateľa v informačných technológiách a biotechnológiách Billa Gatesa. Svetová zdravotnícka organizácia však 30. januára kvôli epidémii koronavírusu v Číne vyhlásila stav zdravotnej núdze s medzinárodným dosahom, čím sa aktivovali právne mechanizmy vo vzťahoch medzi centrálou WHO a členskými štátmi. WHO 11. marca označila epidémiu nového koronavírusu za pandémiu. Vlády členských štátov spustili národné núdzové programy, i za cenu prehlbovania schodkov štátnych rozpočtov vyčlenili mimoriadne finančné zdroje a začali synchronizovať svoje protiepidemické postupy podľa odporúčaní WHO. Zrak prezidentov, premiérov a ministrov 194 členských krajín sa odvtedy upiera na ústa Dr. Tedrosa (takto si sám zostručňuje svoje plné meno). Čo vyriekne, to sa považuje div že nie za božie slovo.
Pandémia ho vyniesla do výšky, na akej ho od začiatku chcel mať jeho bábkovodič Bill Gates. Ten začiatok siaha ku sklonku minulého storočia, keď v roku 1994 uzrela svetlo sveta Nadácia Williama H. Gatesa. Založil ju William Henry Gates II., otec súčasnej sivej eminencie genetických a virologických výskumov. Tento dnes už 94-ročný príslušník druhej generácie obchodníckej rodiny Gatesovcov sa vypracoval na prominentného právnika, ktorý účinkoval vo vyšších korporačných kruhoch transkontinentálneho významu. Bol prezidentom právnickej komory štátu Washingtonu a zaujímal vysoké postavenia v správnych radách viacerých korporácií na severozápadnom pobreží USA. Aktívne sa angažoval i v mimovládnej organizácii pre plánované rodičovstvo Planned Parenthood. Tá patrila do celosvetovej siete podobných združení, ktorá sa v roku 1952 ustanovila ako Medzinárodná federácia pre plánované rodičovstvo. Začiatkom 20. storočia sa otvorene hlásila k eugenickým teóriám. Až neskôr ich zaobaľovala do humanistickej frazeológie o zdravom sexuálnom živote a o práve žien na kontrolu rodičovstva.
Autor: Patrik Sloboda
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.