Televízny duel Harabina a Bugára

Foto: tv

Béla Bugár a Štefan Harabin sú súčasťou politickej scény už dlhšie. V nedeľu sa stretli ako konkurenční prezidentskí kandidáti. Harabin bol konfrontovaný s otázkou škandalóznych odmien, ktoré si počas pôsobenia v pozícii predsedu Najvyššieho súdu udelil. Bugár zas vysvetľoval svoje slová o predčasných voľbách spred roka.

Debata sa začala s ostrým zreteľom na odmeny, ktoré si Harabin udelil ešte vo funkcii sudcu. Ten sa obhajoval tvrdeniami, že zastupoval viaceré funkcie. „Ja som vykonával funkcie, a aj som na rozdiel od iných predsedov pojednával,“ začal Harabin. Podľa jeho slov to, čo nemôže stihnúť predseda, robí podpredseda. „Kým predsedníčka Švecová vôbec nepojednávala, ja som niekedy vykonával aj 4 funkcie,“ argumentoval Harabin ohľadom svojej minulosti.

Predseda Mostu Béla Bugár do diskusie prispel porovnaním so situáciou v Národnej rade. „Podľa poriadku podpredseda Národnej rady robí to, čo mu pridelí predseda Národnej rady. Ak predseda Národnej rady nepovolí, robí to len samotný predseda,“ uviedol Bugár.

Reč prišla aj na šéfa Národného kontrolného úradu (NKÚ) Karola Mitríka, ktorého Harabin už v minulosti označil za „politického picina“. „Mitrík aj so Švecovou podávali trestné oznámenie,“ pokračoval Harabin so zreteľom na reakcie týchto funkcionárov na jeho pôsobenie na súde.

Bugár o vláde bez Smeru

Bugár sa už v minulosti v diskusnej relácii nechal počuť, že pri hypotetickom nominovaní Roberta Fica na ústavný súd takéto „blbostičky neriešime.“ Pri otázke výsledného zostavenia vlády po voľbách sa odkazoval na výsledky volieb. „Mali sme to síce na billboarde, ale vezmite si ako dopadli voľby?“ zakončil otázkou svoju argumentáciu Bugár.

Na otázku prípadných predčasných volieb, ktoré šéf mostu ešte pred rokom avizoval, odpovedal, že išlo o nepochopenie zo strany médií. „Vy ste to ako médiá pochopili ináč. Ak niekto nevie robiť rozdiel medzi prijatím osobného stanoviska a vyvodením politickej zodpovednosti, tak chyba nie je v mojom prijímači,“ uzavrel Bugár.

Spojitosť s Mečiarom

Harabin sa v diskusii nevyhol ani otázke o svojej politickej minulosti. Bývalý premiér Vladimír Mečiar bol hlavnou otázkou na stole, na ktorú Harabin okamžite reagoval. „Čo ja mám s pánom Mečiarom? Mečiar skončil v roku 1998 a ja som bol sudca Najvyššieho súdu. Až na trojročnú prestávku som bol ním vždy,“ uviedol Harabin, na čo mu ihneď oponoval Bugár.

„Jedna vec je vytvoriť nejaký zákon zvrchovanosti, a druhá vec je porušovať zákony. Mečiar ich porušoval vkuse,skonštatoval Bugár. „Veď si vezmite, že Mečiarove privatizácie takmer zlikvidovali banky, ktoré išli za 24 percentné úroky,“uviedol príklad Bugár.

Harabin sa ohradil slovami o pôsobení Bugára v rôznych vládach. „Pán Bugár, ja nechcem kryť nikoho privatizácie, ani za Dzurindu a ani za Mečiara. Vždy je tieto veci možné stíhať, pokiaľ tomu nebráni otázka premlčania,“ vysvetľoval Harabin. „Až na svetlé výnimky, to, čo sa privatizovalo za Mečiara je, s prepáčením, zdochnuté. To, čo sa privatizovalo za Dzurindu funguje doteraz,“ vyrukoval s okamžitou reakciou predseda Mostu.

„Chcem sa vás opýtať, či vašu kandidatúru podporuje aj pán Mečiar,“spýtal sa Bugár Harabina. „Ja som na rozdiel od vás apolitický nominant, mňa nepodporuje žiadna strana, striktne dodržiavam ideu zákona, ktorá tvrdí, aby úrad prezidenta nebol len dôsledkom politického kupčenia. Je mi jedno, kto sa na moju kandidatúru chce nalepiť, ale to neznamená, že ma podporuje,“ uzavrel tému Harabin.

Bugár sa pustil do Harabina aj v otázke Mečiarových amnestií. „Človek, ktorý niečo kryje, ktorý vyhlásil amnestie, ktoré museli byť po 20 rokoch zrušené na podnet pána Kresáka,“ začal Bugár. „Toho pána Kresáka, podozrivého z ŠtB?“ bleskovo odpovedal Harabin.

Útoky prichádzali aj na vzájomné pôsobenia. „Pán Harabin, ste podozrivý z faktokracie alebo z harabinokracie, ako chcete,“ zdôraznil Bugár. „Vy si môžete myslieť, čo chcete. Ja vychádzam z faktov. Za justíciu ste momentálne zodpovedný vy, pán Bugár. Nezaujímajú ma ani grafy pani Žitňanskej a ani pána Gála,“ odpovedal Harabin pri otázke nadstavovania dĺžok súdnych konaní.

Nahrávka, ktorú počul Čižnár

Harabin sa ku kauze Gorily a nahrávky, ktorú mal údajne počuť Generálny prokurátor Jaromír Čižnár postavil jednoznačne. „Ak sa človek s korupčného prostredia ocitne v takejto funkcii, nemá tam čo hľadať,“ uviedol svoje stanovisko Harabin. Súhlasný postoj zaujal Bugár v otázke prezradenia tejto skutočnosti verejnosti. „Ak má známosti o tom, že mohlo dôjsť k porušeniu zákona, mal o tom povedať skôr,“ uzavrel Bugár.

Ficova prax

V prípade dĺžky Ficovej praxe v rámci kandidatúry na post ústavného sudcu má Bugár jasné stanovisko. „Súhlasíme s pani Sárközy,“ odvetil Bugár. Harabin sa k problematike vyjadril tiež. „Čudujem sa, že za advokátsku prax neoznačujú aj obdobie počas funkcie premiéra alebo poslanca. Veď keď ste tvorca legislatívy, musíte si naštudovať aj staré a aj nové zákony,“ uzavrel Harabin s tým, že k Ficovej dĺžke praxe sa momentálne nebude vyjadrovať.

Krym

Moderátor Markízy Kovačič skočil aj na tému Krymu. Harabin podľa medzinárodného práva odtrhnutie za anexiu nepovažuje, a tak vyrukuje Kovačič s hlúpym príkladom že, „ak by sme podobnú situáciu zažili na južnom Slovensku, že by si miestni Maďari odhlasovali, že chcú byť súčasťou Maďarska tak by ste to tiež akceptovali?“

„Nemiešajte kukuricu s pšenicou“, opravil ho Harabin, „pokiaľ ide o Krym, podľa ukrajinskej ústavy bol Krym autonómnou republikou v rámci Ukrajiny s vlastnou ústavou, čiže štát v štáte. Južné Slovensko nie je štát v štáte, nie je autonómnou republikou v rámci Slovenska, treba Vám vysvetľovať ďalej?“

Ani táto skutočnosť neodradila Bugára prispieť do témy svojimi „znalosťami“ keď oznámil, že všetci európski politici považujú odtrhnutie Krymu za anexiu. Harabin ho vzápätí vrátil k podstate problému vetou, že „stanovisko nejakých protirusky ladených politikov predsa nemôže zmeniť normy medzinárodného práva.“

Toto je obraz súčasných politikov a pracovníkov médii, vyštudovaných na súčasných univerzitách plných neobvyklých odborov, ktorých absolventi sú vzdelanostne na úrovni trojročných SOU bez maturity z čias socialistického školstva.

Rovnako vyhodnotili účinkovanie v debate aj televízni diváci, z ktorých 81 % hlasovalo za Harabina a iba 19 % za Bélu Bugára, ktorému nepomohlo ani to, že mu bol nápomocný aj moderátor Kovačič.

Celú reláciu si môžete pozrieť tu.

TASR, topky, HS

https://m.topky.sk/cl/1002081/1771665/Drsny-prezidentsky-DUEL-Bugara-a-Harabina–Na-pretras-prisiel-aj-Meciar-ci-kauza-Gorila

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár