Teror zaúčinkoval. Kostoly ostali prázdne

· Čas čítania: 4 min.
Foto: AP

Séria ôsmich časovo úzko koordinovaných bombových útokov na Veľkonočnú nedeľu otriasla ostrovnou krajinou ležiacou v Bengálskom zálive na juhovýchod od Indie viac, než sa čakalo. Bezpečnostné orgány 22-miliónovej Srílanskej demokratickej socialistickej republiky spustili rozsiahle pátranie po podozrivých islamistických teroristoch organizovaných v skupinách napojených na celosvetovú sieť organizácie Islamský štát. „Na podporu svého tvrzení později zveřejnila záběry, na kterých jsou podle ní pachatelé atentátů přísahající věrnost vůdci IS abú Bakrovi Bagdádímu. Skupinu osmi mužů vede radikální místní duchovní Zahrán Haším, uvedl na svém webu institut SITE, který sleduje radikální hnutí ve světě,“ uviedla tlačová kancelária ČTK.

Poloha Sri Lanky v Bengálskom zálive

Zdroj: Wikipédia https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/eb/Indian_subcontinent_CIA.png

Keď prevládne strach

Policajné razie na obydlia podozrivých islamistických militantov boli tvrdé a krvavé. Silové zložky zabili v prestrelkách otca a dvoch bratov spomínaného radikálneho duchovného. V ozbrojených zrážkach po celej krajine prišlo o život najmenej 15 osôb. Deň po atentátoch nechal prezident vyhlásiť výnimočný stav a krajina ostáva odvtedy prevrátená hore nohami. Väčšinu útokov v metropole Kolombo a v dvoch ďalších mestách (Negombo a Battisaloa) spáchali sebevražední atentátnici. Počty mŕtvych sa vyšplhali podľa pôvodných odhadov na hrôzostrašných 359, kým ich vo štvrtok Ministerstvo zdravotníctva neupresnilo prudkým skresaním na 253.

Politické nezhody medzi prezidentom Maithrípálom Sirisénom a premiérom Ranilom Vikramasingheom skomplikovali do istej miery schopnosť bezpečnostného aparátu štátu včasne zabrániť atentátom napriek varovným avízam zo začiatku apríla od tajných služieb z Indie i USA. Rozhýbal sa, až keď bolo po všetkom. O to divokejšie sa potom rozbehlo mohutné vyšetrovanie sprevádzané zatýkaním desiatok podozrivých. Bežných ľudí ten zhon neupokojil a v médiách sa čírili obavy z opakovania útokov na kresťanské kostoly v najbližšiu nedeľu (28.IV.). Vláda vyslala do okolia chrámov, kostolov, i mešít ozbrojené vojenské a policajné hliadky, čo stupňovalo všeobecný pocit úzkosti a strachu z ďalšieho krviprelievania.

Hru nervov nakoniec nevydržala hlava katolíckej cirkvi na Sri Lanke. Kardinál Malcolm Ranjith si zrejme netrúfol niesť zodpovednosť za prípadné zopakovanie veľkonočných masakier a učinil vo štvrtok 25. apríla historické rozhodnutie. Nikdy predtým nevydalo cirkevné vedenia na ostrove pokyn všetkým kostolom, aby pozastavili slúženie svätých omší až do odvolania.

Ťažko by sa deprimujúca spoločenská atmosféra srílanských kresťanov dala vystihnúť plastickejšie ako na snímke z kostola svätého Antónia v Kolombe. Uverejnil ju portál Religion News. V zábere spravodajcu tlačovej agentúry AP stojí vojak so samopalom vo vnútri ľudoprázdneho kostola svätého Antónia v Kolombe.

Vojak so samopalom v kostole Sv. Antonia v Kolombe.

Zdroj: AP

https://religionnews.com/2019/04/27/sunday-mass-canceled-across-sri-lanka-a-week-after-bombings/

Nový normál?

Kostoly ostali na Srí Lanke v nedeľu 28. apríla opustené. Sálalo z nich hrozivé ticho živené energiou strachu. Odvážnejší z veriacich sa zhromažďovali so svojimi kňazmi pred niektorými kostolmi na improvizovaných obradoch pod šírim nebom. Bojazlivejší – a tých bola väčšina – ani nevyšli von a ostali doma. Namiesto slávnostných omší vo svojich miestnych kostoloch sa museli uspokojiť s jednou jedinou a krajne nezvyčajnou omšou. Celebroval ju síce sám kardinál, ale iba pred kamerou, aby ho veriaci sledovali v živom prenose na televíznych obrazovkách.

Ako vidno na zábere spravodajcu tlačovej agentúry AFP uverejnenom na webovej stránke BBC, bola to nezvyčajná udalosť pre mnohé rodiny s deťmi. Nikdy predtým asi nestáli pred televíznym monitorom, aby sa zúčastnili na svätej omši takýmto sterilným a virtuálnym spôsobom. Stanú sa tele-omše v prostrediach ovládaných terorom novým normálom?

Tele-omša ako (ne)zamýšľaný produkt celoplošného teroristického zastrašovania

Zdroj: BBC

https://www.bbc.co.uk/news/world-asia-48082789

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.
ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár