The National Interest: „História vysvetľuje, prečo sa Rusko obáva invázie NATO”

foto: Screenshot The National Interest

Svetové média, politici a analytici zvyčajne z agresívnych plánov podozrievajú Rusko, avšak niektorí poukazujú na to, že aj Rusko má obavy z agresie NATO. Prečo v Moskve nedôverujú Severoatlantickej aliancii, vysvetlil známy publicista Peter Suciu vo svojom článku „História nám vysvetľuje, prečo sa Rusko obáva invázie NATO (aj keď to znie šialene)“, zverejnenom v americkom konzervatívnom časopise The National Interest.

Časopis sa venuje medzinárodným záležitostiam a vydáva ho Centrum pre národný záujem. Americký novinár poukázal na to, že Moskva má reálne a vážne dôvody, aby sa obávala o svoju bezpečnosť kvôli možným útokom zo strany členských krajín NATO, hlavne USA, a preto buduje svoju obranu. Pripomenul, že práve štáty, ktoré sú v súčasnosti členmi Severoatlantickej aliancie, v minulosti opakovane Rusko napadli. „V posledných niekoľkých storočiach bolo Rusko opakovane napadnuté viacerými mocnosťami ako, napríklad, Poľsko, Švédsko, Francúzsko a Nemecko,“ uviedol Peter Suciu   /https://nationalinterest.org/blog/buzz/history-tells-us-why-russia-fears-nato-invasion-even-if-it-sounds-crazy-161826/.

Ruské štátne médiá informovali, že Gardová tanková armáda ruského Západného vojenského okruhu bola posilnená s cieľom chrániť západnú strategickú hranicu krajiny. Minulý mesiac minister obrany Sergej Šojgu uviedol pre TASS, že západné strategické velenie NATO zostáva najvyššou hrozbou pre ruskú vojenskú bezpečnosť, pričom dodal, že v súlade s akčným plánom na roky 2019 – 2025 Rusko podnikne komplexný súbor opatrení na neutralizáciu potenciálnej hrozby“ /https://tass.com/defense/1164407/.

Autor ďalej podrobne popisuje, aké opatrenia podniká velenie ruskej armády, aby posilnilo svoje vojská na hraniciach krajiny, hlavne, západných. Poukazuje na to, že ruské vojska sa premiestňujú vnútri svojej krajiny, ale jednotky NATO sa stále vo väčšom počte presúvajú na územie členských krajín aliancie, ktoré hraničia s Ruskom. „Začiatkom tohto mesiaca veliteľ  Hlavného veliteľstva Generálneho štábu ruských ozbrojených síl Sergej Rudskoj vyhlásil, že ruské ministerstvo obrany stále registruje vysokú úroveň vojenskej aktivity USA a jej spojencov NATO v blízkosti ruských hraníc“.

Sergej Rudskoj podotkol, že Severoatlantická aliancia zvýšila intenzitu svojich vojenských  cvičení, ktoré majú, podľa jeho slov, otvorene protiruský charakter. Zatiaľ čo myšlienka útoku NATO na Rusko sa môže zdať pre väčšinu Američanov nereálna, Rusi majú dôvod obávať sa invázie zo Západu. V posledných niekoľkých storočiach bolo Rusko opakovane napadnuté takými mocnosťami ako Poľsko, Švédsko, Francúzsko a Nemecko,“ pripomenul Peter Suciu. /https://nationalinterest.org/blog/buzz/history-tells-us-why-russia-fears-nato-invasion-even-if-it-sounds-crazy-161826/.

Spojené štáty sa tiež zúčastnili na invázii do Ruska pred vyše sto rokmi, keď v roku 1918 boli americké jednotky poslané do tejto krajiny a zamiešali sa do krvavej občianskej vojny, ktorá v tom období zúrila na obrovskom teritóriu – fakticky po celom Rusku /https://nationalinterest.org/blog/buzz/yes-it-true-1918-america-invaded-russia-77646/. „Americká vojenská intervencia v Archangeľsku v Rusku mala krycí názov „Polar Bear Expedition“ /“Expedícia Polárny medveď“/ a jej cieľom bolo zabrániť postupu nemeckej armády  a pomôcť znovu otvoriť východný front po tom, čo komunistické Rusko podpísalo s Nemeckom dohodu v meste Brest-Litovsk. Namiesto boja proti Nemcom sa však americkí vojaci ocitli v boji proti boľševickým jednotkám”. 

Pripomenul, že už onedlho Rusko čelilo ďalšej invázii západnej mocnosti: „Len o dve desaťročia neskôr nacistické Nemecko napadlo Sovietsky zväz a dostalo sa hlboko do územia „matičky Ruska“, obliehalo Leningrad a dostalo sa k moskovským bránam skôr, ako prišla zima a zastavila postup nemeckej armády. Mnohé ruské mestá boli okupované a do konca vojny boli mnohé zničené – vrátane Stalingradu, ktorý bol miestom grandióznej bitky a bodom obratu pre Nemcov“.

Po skončení studenej vojny a rozpadu Sovietskeho zväzu je súčasné Rusko pravdepodobne zraniteľnejšie, zatiaľ čo mnohé z jeho bývalých satelitných štátov – vrátane Poľska, Maďarska a Rumunska – spolu s Českou a Slovenskou republikou – sú teraz členmi NATO. „Nie je preto prekvapujúce, že ruský medveď bude brúsiť svoje pazúry a zaoberať sa  modernizáciou svojich námorných flotíl a uskutočnením pravidelných vojenských manévrov a cvičení, pričom zároveň bude vyvíjať nový hardvér, napríklad, čo sa týka tanku T-14 Armata a hypersonických podmorských rakiet. Takýto vojenský hardvér nebol vyvíjaný pre jeho útočné schopnosti, ale je to skôr odradzujúci prostriedok, ktorý zaistí, že Rusko nebude čeliť ďalšej invázii zo Západu,“ uzatvára svoj komentár americký publicista Peter Suciu.

Vo svojom článku, na rozdiel od mnohých západných a európskych politikov, analytikov a novinárov, poukázal na to, že nie je nič prekvapivé na tom, že Moskva stále rozvíja všetky zložky svojich ozbrojených síl, vyrába modernú vojenskú techniku a organizuje vojenské cvičenia. Podotýka, že konanie Ruska nemá útočný, ale obranný charakter. Je to, ako sa v súčasnosti hovorí v Európe, prostriedok zdržiavania, ktorý garantuje, že Rusko znova nebude čeliť útokom a ďalším vpádom zo Západu.

 

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply