Tibor Gašpar: PARADOXY KAUZY TRNKA 

Tagged With: , , Add Comment

Milí priatelia, na úvod svojho prvého statusu v roku 2020 by som Vám chcel úprimne popriať najmä jednu vec, a tou je veľa zdravia. Bez zdravia je totiž všetko ostatné ničím.
Vo štvrtok ráno polícia zadržala bývalého generálneho prokurátora Trnku. Dôvodom bol obsah nahrávky, ktorá prednedávnom už tradične „unikla“ z vyšetrovacieho spisu liberálnym médiám, čím sa opäť zmaril celý proces vyšetrovania. Mnohé trestné kauzy z posledného obdobia vykazujú vysoký stupeň politizácie a prvky mediokracie v polícii a na prokuratúre. Výsledok preto nemohol byť iný, a po niekoľkých hodinách bol Trnka prepustený na slobodu a dokonca zbavený obvinenia. Tu je niekoľko paradoxov, ktoré nám táto kauza priniesla:
Nahrávky Trnku má polícia od jesene 2018, napriek tomu bolo takmer celý rok ticho. Pred voľbami sa zrazu verejnosti začala dávkovať celá kauza, zo spisu opäť uniklo video a spustil sa mediálny cirkus. Len pár dní pred voľbami polícia teatrálne zadržiava Trnku, ktorý mal „iba“ rok na to aby sa na ich návštevu pripravil, a o nejakom taktickom momente prekvapenia sa tu nedá ani len diskutovať. To, že išlo len o divadlo pre médiá, resp. o požiadavku niektorých politikov, ktorých tieto médiá chránia, je zrejmé už len z toho dôvodu, že druhý aktér nahrávky bývalý minister Počiatek bol štandardne a bez divadla predvolaný na výsluch niekoľko dní pred tým.
O tom, že je dnes polícia vo vysokej miere nástrojom politického boja svedčí aj fakt, že k prípadu sa ihneď začali vyjadrovať ústavní činitelia, politici ale aj médiá. Predháňali sa kto a akým spôsobom okomentuje tento krok polície. Po prepustení Trnku ostali niektorí ako paralyzovaní. Bolo treba rýchlo niekoho označiť za zametača pod koberec.
🇺🇸 Najväčším paradoxom tejto kauzy je konanie Čaputovej. Teatrálne predvolávanie si generálneho prokurátora a policajného prezidenta, aby jej vysvetľovali výsledky trestného konania je absolútne cez čiaru. Čaputová je osobou neoprávnenou, nato aby jej boli poskytované informácie o trestných konaniach. Myslím, že z jej strany ide len o vyvíjanie tlaku na orgány činné v trestnom konaní, aby konali na požiadavku politikov prípadne niektorých liberálnych médií. Opičí sa tak po Kiskovi, ktorý si ma ako prezident zavolal na koberček pre môj negatívny postoj k migrácii.
O tom, že mnohí súčasní politici trpia schizofréniou svedčí aj ich boj o kreslo ministra vnútra po parlamentných voľbách. Je to úsmevné, najmä keď neustále kritizovali spôsob, akým bol ustanovovaný policajný prezident a mali veľa vyhlásení, ako treba políciu odpolitizovať. Taký Kiska nemá problém povedať, že keď bude po voľbách stále obvinený v jeho daňovej kauze, bude mať ešte väčší záujem získať ministerstvo vnútra.
No a najväčší názorový chameleón Béla Bugár, sa už tak zamotal do vlastných klamstiev, že v snahe oddialiť jeho neodvratný politický koniec, povie každú hodinu k tejto kauze niečo úplne iné. Nebol by som prekvapený keby sa takou istou náhodou ako bol s Kočnerom na Maldivách, stal pre potreby udržania v parlamente uchádzačom o vstup do ĽSNS.
Tibor Gašpar

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis