„Titanic – SMER“ sa po zrážke s ľadovcom rozlomil napoly a členovia posádky riešia, do ktorých záchranných člnov nastúpia

· Čas čítania: 7 min.
foto: TASR

 

A je to tu: dlhoročná vlajková loď slovenskej politickej flotily, gigantický parník „Titanic – SMER“ sa po očakávanej zrážke s nemenej obrovským a mimoriadne tvrdým ľadovcom rozlomil napoly a všetci členovia posádky /niektorí v panike, iní, skúsenejší, relatívne pokojne, začali horúčkovito rozhodovať, či nastúpia do záchranných člnov po ľavej alebo po pravej strane Titanicu – kde ich čaká väčšia istota a lepšia budúcnosť…

Do bodky a do písmena sa naplnili „proroctvá“ členov najslávnejšej slovenskej hudobnej skupiny všetkých čias, keď niekoľko mesiacov pred takzvanou „nežnou“ revolúciou v roku 1989 chlapi z „Elánu“ spievali:

„Tiché zápasy skupín,
Vstupenky nie sú v predaji,
Tiché zápasy skupín,
V celofáne nenávisť.“

A zasa sú tu „tiché zápasy skupín“ a zjavne „v celofáne nenávisť…“ A prišiel čas, aby si všetci „partaigenossen“ zo SMERu-SD a priaznivci zaspievali ďalšie slová z pesničky „Dresy“:

Tak oblečte si dresy, keď sme takto v kope, nech vidíme všetci, kto za koho kope...“

Je na čase, aby si v SMERe obliekli dresy odlišnej farby a aby sa zistilo, kto za koho kope – za Pellegriniho, alebo za Fica. Stalo sa to, čo sa už dlhšie očakávalo: bývalý premiér Peter Pellegrini oznámil, že odíde zo SMERu-SD. Tiež očakávane, ho budú nasledovať aj ďalší súčasní poslanci a členovia strany. Napriek tomu, že Titanic už narazil na ľadovec a rozlomil sa napoly, budúci kapitán parníku, názov ktorého ešte nepoznáme, Peter Pellegrini, sa neponáhľa so spustením novej lode na vodu. Hovorí, že diskusia o vytvorení samostatného poslaneckého klubu prípadnej novej strany je zatiaľ predčasná.

Budúci predseda novej plánovanej politickej strany sa zrejme rozhodol vziať si letnú dovolenku, a všetko ponecháva na jeseň: „Pre mňa pravdepodobne rozhodujúci bude september, keď by sa mohlo v parlamente dohadovať o vzniku klubu, a tam tie počty môžu byť úplne iné,“ uviedol pre média. Priaznivcov SMERu, ale aj oponentov, bezpochyby zaujíma, ktorí partagenosse nastúpia do záchranných člnov po prvej strane Titanicu, a ktorí po ľavej. Samotný budúci kapitán novej lode sa mená neponáhľa zverejňovať. Uviedol však, že sa spoločne postavia  pred médiá tento týždeň…

Niektorí odvážlivci sa už prihlásili za členov posádky novej lode, napríklad, poslanci Smeru-SD Ján Ferenčák, Matúš Šutaj Eštok či Richard Raši, Peter Žiga a Peter Kmec. Na listine čakateľov je podľa všetkého aj bývalá ministerka vnútra Denisa Saková, ktorá dlhodobo spolupracovala s Petrom Pelligrinim, a ktorá prezradila, že svoje rozhodnutie oznámi už  čoskoro. Tiež v najbližšom období svoje plány prezradí napríklad aj Ľubica Laššáková či Erik Tomáš. V krátkych televíznych rozhovoroch niektorí poslanci SMERu vyhlásili, že zostávajú v strane, číže sa zaradili do radov Ficovej „gardy“. V každom prípade vyzerá to tak, že Peter Pellegrini po vybudovaní vlastnej strany bude mať dostatok poslancov na vytvorenie klubu v parlamente.

Konanie tých „nerozhodných“, ktorí ešte váhajú alebo z istých dôvodov zatiaľ nechcú prezradiť, do ktorého „SMERu nasmerujú“, tak trochu prekvapuje, pretože mali dostatok času, aby sa rozhodli, kam sa priklonia. Ale veď práve o tom je, priatelia, politika. Viacerí takzvaní politici si iba hľadajú „miestečko“, kde im poskytnú lepšie podmienky, kde môžu dostať vyššiu funkciu, teplejšie miesto a stabilnejší, vyšší príjem. Je to potom už iba na Ficovi a na Pellegrinim, koho z týchto „vypočítavcov“ odmenia vyššími funkciami: je to veľké riziko a nebezpečenstvo – podobným politikom väčšinou ide iba o funkcie a peniaze a ak im ponúknu teplejšie miesta a viac „grošov“, zradia hocikoho, na týchto sa vôbec nedá spoliehať.

Robert Fico na jednej zatiaľ situáciu príliš nekomentuje, na strane druhej, prakticky vôbec nedostáva mediálny priestor. Slovenské média ho ignorujú a podľa všetkého, ani on nemá veľkú chuť na debaty. Na rozdiel od Petra Pellegriniho, rozhovory s ktorým denno-denne ponúkajú takmer všetky televízie a niektoré denníky. Mnohí sa zúčastňujú na prefíkanej mediálnej hre. Koaliční politici na čele s premiérom svorne tvrdia, že nikdy nebudú spolupracovať s Pellegrinim, pretože, ako sa vyjadril Igor Matovič, Pellegrini 20 rokov poctivo slúžil SMERu, bol figúrkou Fica a je zodpovedný za všetky zločiny, ktoré SMER napáchal.

V podobnom duchu sa vyjadrujú aj mnohí analytici a média, rovnaký mýtus šíri dokonca aj samotný Peter Pellegrini, ktorý tvrdí, že odteraz koalícia a média budú naňho tvrdo útočiť a do spolupráce nepôjdu. Opak je však pravdou. Nik z koaličných politikov na bývalého premiéra neútočí a všetky média o ňom píšu celkom pozitívne. Televízni moderátori sa s nim rozprávajú priateľsky a vôbec mu nerobia problémy. Je táto priazeň iba náhodná?..

Skrátka, aj slepému je jasné, že pre budúcu stranu Petra Pellegriniho pripravujú miesto tiež  v budúcej liberálno-demokratickej slniečkarskej vláde. Všetky súčasné slovné hračky o tom, že koalícia Pellegriniho odmietne, sú iba pre tých ľudí, ktorí veria všetkému, čo sa dočítajú v slniečkarských médiách alebo sa dozvedia z televíznych novín. Neuveriteľný pravicovo-ľavicový sociálno-demokraticko-národniarsko-maďarský zlepenec vydržal štyri roky. Určite nebude žiaden problém, aby tiež štyri roky vydržal menej prekvapivý zlepenec súčasnej koalície a budúcej Pellegriniho strany, ktorá možno bude žonglovať nejakými sociálno-demokratickými ľavicovými heslami, ale v podstate bude rovnako liberálnou slniečkarskou stranou, ako je OĽaNO, SaS, Za ľudí, Progresívne Slovensko, Spolu a pod.

Prefíkaný Peter Pellegrini ešte nemá ani svoju stranu, ani klub, avšak už začína budovať mosty do budúcej koalície. Robí to nenápadne a elegantne. V ostatnom období často pochvaľuje pani prezidentku, aj keď verejnosť si nevšimla, že by urobila nejaké svetoborné činy. Vôbec o to nejde. Ako je známe, veľká časť žien sa domnieva, že cesta ku srdcu muža leží cez jeho žalúdok. Peter Pellegrini sa snaží použiť podobný trik, aj keď úplne v inej oblasti – pokúša sa udobriť „žalúdky“ predstaviteľov koalície. Tým ide o dobré vzťahy s prezidentkou a tu niekto z opozície tiež pochvaľuje pani prezidentku, snaží sa získať jej priazeň. Je to dobrý chlapec! Treba ho trochu umyť, učesať, obliecť do pekných šiat – a dá sa prijať do partie. Peter Pellegrini nenápadne začína budovať svoj „koaličný potenciál.“

V tomto prípade Robert Fico nemá žiadnu šancu, aby si v budúcnosti vytvoril akúkoľvek koalíciu s niektorou zo súčasných koaličných strán: nik ho nebude potrebovať, pretože budú mať k dispozícii pre nich vhodnú a užitočnú stranu Petra Pellegriniho. To znamená, že aj po budúcich parlamentných voľbách súčasný SMER-SD má iba teoretickú šancu, že si s niekým  dokáže vytvoriť koalíciu a vládu. Aby mal aspoň minimálne šance, musí prebehnúť totálna rekonštrukcia SMERu, do popredia by mali vystúpiť nové zaujímavé tváre, ktoré aspoň čiastočne vrátia dôveru voličov. Taktiež, musí dôjsť k totálnej rekonštrukcii potenciálnych koaličných partnerov, ako napríklad, SNS, Vlasť a iné, a vzniku nových, silných, dravých  a zaujímavých subjektov, ktoré si zaslúžia dôveru voličov a mohli by vytvoriť koalíciu so SMERom. Zatiaľ sú všetky tieto veci iba vo hviezdach.

Preto je v súčasnosti pozícia Petra Pellegriniho oveľa silnejšia, ako situácia Roberta Fica. Politika je však vrtkavá „madam“. Robert Fico už viac krát v minulosti dostal smeracký Titanic z takmer bezvýchodiskových situácií. Určite sa bude snažiť urobiť to znova. Po každé je to preňho však ťažšie a ťažšie. Je čoraz starší, menej obratnejší a menej energickejší. Navyše, nastáva po prvý krát situácia, kedy sa vytvára SMER-2 a časť smerákov odchádza ku  konkurencii. Ako v Matrixe, sa originál pobije so svojou kópiou. Bude to zaujímavý súboj s absolútne nepredvídateľným záverom…

A mimochodom… Ak si niekto myslí, že v budúcnosti SMER-1 a SMER-2 nemôžu alebo nedokážu spolupracovať, určite sa mýli. Peter Pellegrini a Robert Fico, prirodzene, v súčasnosti nie sú najväčší kamaráti, ale to neznamená, že ak im bude horieť pod zadkom, odmietnu spoluprácu a budovanie koalície – predovšetkým, za účelom vytvorenia vlády. Podobná prognóza vôbec nie je vylúčená, ak vezmeme do úvahy, aký zlepenec vládne na Slovensku dnes a hlavne, aký neuveriteľný, takmer nemožný zlepenec tu vládol predošlé štyri roky. Priatelia, na Slovensku nič nie je nemožné…

Eugen Rusnák

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár