Totalitná spolupráca politických bábok a sociálnych sietí

Tagged With: , , , , 1 Comment

Cenzúra stránok prichádza v mnohých formách, avšak jadrom je zatemňovanie informácií a skrývanie určitých faktov. Deje sa to skryte, starostlivým ladením výsledkov vyhľadávania na podporu istého príbehu, ale aj tvrdšie, rušením citlivých materiálov a komentárov alebo potláčaním zdrojov, ktoré ich zverejňujú.

Konečný efekt je však rovnaký a narúša sa ním voľný tok informácií. Cenzúra sa spája s totalitnými režimami a krajinami tretieho sveta, no je bližšie, než si mnohí myslia. Aj v údajných demokraciách prebieha diskusia, či majú ľudia prístup k celému obsahu (za rovnakých podmienok) a zdrojom bez protekcie alebo blokácie konkrétnych produktov alebo stránok.

Na stránkach funguje aj tzv. dobrovoľná cenzúra. S rastom cielenej reklamy, analýzou „big data“ a personalizovaného vyhľadávania nám giganty ako Google a Facebook (FB) prinášajú prakticky cenzurovanú verziu internetu, ktorá je „prispôsobená“ nášmu vkusu. Motívom má byť to, že osobnejší internet je atraktívnejší, vedie k väčšiemu počtu kliknutí a v konečnom dôsledku k väčším príjmom z reklamy. Výsledkom sú však nebezpečné „filtračné bubliny“, ktoré spôsobujú polarizáciu spoločnosti, pretože jej jednotlivé časti sú čoraz menej vystavené opozičným názorom. Ponuky predhadzovaných noviniek a správ sa nakoniec stávajú formou mimoriadne nebezpečnej cenzúry vo verejnom diskurze, čím sa podkopáva fungovanie občianskej spoločnosti.

Rada starších

Nedávna správa agentúry Associated Press znela, že izraelská vláda a FB sa dohodli na spolupráci pri riešení poburovania na sieti. Stretnutia prebehli zároveň s krokmi Izraela, povzbudzujúcimi FB, aby cenzuroval obsah, ktorý považujú izraelskí predstavitelia za nevhodný. Po rokovaniach sa FB zdal byť ochotný spolupracovať s izraelskou vládou, aby určila, čo cenzurovať. To podčiarkuje riziko, že kontrolu nad verejnou rozpravou ešte hmatateľnejšie preberú technologickí giganti a skrytá vrchnosť, ktorá im darovala určitý druh monopolu. Naozaj sa nezdá, že by sa nás Mark Zuckerberg chystal ochrániť pred imaginárnym online terorizmom alebo nenávistnými komentármi, čo sú pojmy tvarovateľné a manipulovateľné. Veríte Facebooku alebo izraelskej vláde, že bude napr. v otázke Palestíny viesť nestrannú diskusiu?

Autor: Richard Strážan

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...
One Response to "Totalitná spolupráca politických bábok a sociálnych sietí"

Pridaj komentár

  & Časopis