Transakčná daň v bankovom sektore so spoločnou menou

Ešte nepoznáme paragrafové znenie úsporných konsolidačných opatrení a už nás opoziční politici, rôzni analytici a samozrejme novinári „strašia“ o negatívnych dopadoch na peňaženky domácnosti, účty podnikateľov a verejných rozpočtoch. Najprv Rada pre rozpočtovú zodpovednosť nám z dôvodu viacerých úprav ako aj ústupkov akými sú zmeny v zaradení tovarov a služieb do sadzby DPH, ako aj nižšieho príjmu z transakčnej dane z dôvodu nižších transakčných sadzieb hovorí o úspore len 2,56 miliardy eur, čo je pre väčšinu z nás dobrá správa, keďže tým sa znižuje riziko, že miliardová vládna konsolidačná rezerva sa využije viac na zlepšenie stavu verejných financií a menej na zníženie rozsahu konsolidačných opatrení trebárs v ďalších rokoch. Čo nás však určite prekvapí je, že najväčšiu mieru vo výnosnosti z konsolidačných opatrení nám neprinesú daňové zmeny, keďže v prípade živnostníkov a malých podnikov bude mať štátny rozpočet nižší príjem, ale zásadné zmeny vo výpočte rodičovského dôchodku. Aké budú riziká z transakčnej dane, keďže s jej uplatnením v zahraničí boli problémy, nebudeme špekulovať, ale z dôvodu, že sme v eurozóne so spoločnou menou euro sa riziká môžu nabaľovať. Pričom sa nedá vylúčiť, že ECB bude po získaní skúsenosti od nás, transakčnú daň pokladať za jeden zo spôsobov na znižovanie rozpočtového deficitu v celej eurozóne, keďže väčšina jej členských štátov je zadlžená výrazne viac ako Slovensko a zatiaľ svoje rozpočtové dlhy verejne nekonsolidujú. Zatiaľ nevieme, ako bude na transakčnú daň reagovať ECB, ktorá dva roku pracuje na digitálnom eure, ktoré obmedzuje používanie hotovosti, zatiaľ čo transakčná daň bude z dôvodu daňovej optimalizácie podiel hotovosti zvyšovať, z dôvodu čoho sa zvyšuje riziko daňových únikov. Po paragrafovom znení bude potrebné previesť zásadne zmeny v bankovom softwari, ktorého preprogramovanie bude mať svoje náklady, ktoré sa premietnu len do bankových poplatkov, čo je dôvod prečo transakčná daň bude do prevádzky uvedená najskôr od 1.4.2025.

Konsolidačné balíček ovplyvní dostupnosť bývania

Keďže väčšina slovenských domácností býva vo vlastnej nehnuteľnosti kúpenej v hotovosti alebo na hypotéku a poniektorí s ňou bez rozdielu zadováženia aj podnikajú, si určite kladú otázku, aký bude mať už schválený konsolidačný balíček vplyv na realitný trh. Septembrový pokles úrokových sadzieb zo strany ECB spôsobil pokles úrokových sadzieb pod kritickú hranicu 4 percent. Aký bude ďalší vývoj úrokových sadzieb, môžeme len špekulovať a síce, či komerčné banky premietnu náklady spojené s úpravou konsolidačného bankového softwaru do úrokových sadzieb, alebo z dôvodu poklesu deficitu verejných financií budeme lacnejšie emitovať štátne dlhopisy, čo povzbudí banky pokračovať v znižovaní úrokových sadzieb, sa necháme prekvapiť. Na jednej strane môžu úroky na hypotéky klesať, ale na druhej strane sa môžu z tohto dôvodu ceny bytov zvyšovať, čo však súvisí aj s vyššou DPH na stavebné materiály, vyššími mzdovými nákladmi,ako aj so spomínanou transakčnou daňou. Naďalej počítajme s udržaním sa terajších vyšších cien za prenájmy a síce minimálne do doby pokiaľ nebudú do prevádzky dané aj teraz rekonštruované vysokoškolské internáty a samozrejme tiež s dostupnosťou bývania pokiaľ ide o ceny nových bytov, ako aj s ich podmienkami financovania. Samozrejme, že úroky nie sú jediný faktor ovplyvňujúci cenu bývania, k ďalším patria budúci hospodársky rast, miera nezamestnanosti a inflácie a samozrejme lokalita bývania, ktorá ma vplyv na poskytované služby obyvateľov. Pre mladé rodiny by sa dostupnosť bývania nemala zhoršovať, bez nej si nemôžu založiť rodinu a tým zlepšiť našu zhoršujúcu sa demografickú situáciu .

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2025

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár