Treba napraviť pokrivenosť peňazí

Tagged With: , , , 2 komentáre

Už ste sa zamysleli nad tým, ako je vlastne možné, že množstvo finančného kapitálu vo svete nesmierne stúpa, ale napriek tomu sa ľudstvo ako celok nemá lepšie? Práve naopak – budúcnosť civilizácie ako trvalo udržateľného systému je v stave najvyššieho ohrozenia. Na jednej strane obrovsky stúpa nezamestnanosť, a na druhej strane nemáme vyriešený ekologický rozvrat, vojny, zmenu klímy, krízu dôchodkov, zdravotníctva, školstva a sociálnych služieb. Stále ešte zomierajú deti od hladu a na banálne choroby z chudoby. Čo ak je to tak, že finančný systém je v základe chybný? Čo ak peniaze stratili svoj zamýšľaný všeobecne prospešný účel? Čo ak dnešný motivačný systém nie je schopný zabezpečiť potrebnú aktivitu na zachovanie ľudstva ako celku?

Nazývam tento fenomén „deformativita“ – pokrivenosť peňazí. Je nutné zaviesť si tento nový pojem, pretože na prvý pohľad majú peniaze a banky všetky známe ekonomické aspekty v poriadku. V bankových počítačoch súhlasia aktíva a pasíva, bankovky sú chránené proti falšovaniu, centrálne banky robia dozor, a dokonca vznikajú „neposlušné“ kryptomeny, ktoré ešte vylepšujú bezpečnosť transakcií a majú antiinflačnú poistku. Napriek všetkým týmto zdanlivým kvalitám vám priblížime, prečo peniaze stále zostávajú pokrivené. Klasické fiat meny, ako je euro alebo dolár, sú pokrivené pokútne – skryto a zákerne, kým kryptomeny, ako je bitcoin, sú vo svojej pokrivenosti transparentné. Nič to však zásadne nemení na neschopnosti finančného systému spravodlivo slúžiť ľuďom. Alebo to tak nie je? Zamyslite sa sami za seba – nechcete aj vy peniaze, ktoré by spravodlivo slúžili všetkým?

Deformativita dnešného finančného systému je totiž evidentná v každom jednom z týchto troch aspektov: 1. neplatia pôvodné pravidlá – je nespravodlivý, 2. neslúži pôvodnému účelu – je bezúčelný, 3. neslúži pôvodným užívateľom účelu – je scudzený.

Komu vlastne slúži finančný systém? Štátom? Ľuďom? Podnikateľom? Iba tým šikovným a pracovitým? Niekomu úplne inému? Komu patrili pôvodne všetky naše peniaze, keď vznikli? Kto vlastne stvoril celú zásobu eura, dolára alebo libry?

Nemusíte na to dopovedať hneď teraz, len si skúste predstaviť, aké to má dôsledky. Aké práva a výhody má stvoriteľ peňazí – emitent? Emitent v prvom rade môže rozhodovať – a to absolútne –, komu dá, a komu nie. Určuje pravidlá – niekomu dá nenávratne, od niekoho vyžaduje vrátiť aj s úrokom. Dostáva úroky a majetky – zvyšuje svoje bohatstvo lichvou. Jednotlivci, ktorí nemôžu vrátiť peniaze, zaplatia svojím domom, štáty a obce zas povinne sprivatizujú pôdu predkov a národné bohatstvo.

Tvorca peňazí môže peniaze obmedziť, zničiť alebo zrušiť – umelo môže vytvárať nedostatok. Ľudia sa o to viac musia snažiť a bojovať medzi sebou o dostatok zdrojov. Extrémne zadlženie krajín je častým spúšťačom vojen. Má obrovskú moc. Ak si nezískate priazeň tvorcu, teda nedá vám jeho poukážky na čokoľvek – ergo peniaze, nemáte právo na základné životné potreby. Rozhoduje o existencii jednotlivcov, ekonomík aj celých národov.

Autor: Daniel Danielis Marko

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian

Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...
2 Responses to "Treba napraviť pokrivenosť peňazí"
 1. Suhlasim, ze financny system je pokriveny, ale:
  1) neviem ake povodne pravidla neplatia – bolo by treba spresnit. Peniazmi sa plati aj teraz a su sucastou fin. systemu.
  2) ak nesluzia povodnemu ucelu, neznamena to automaticky ze su bezucelne. To je unahlene tvrdenie.
  3) myslim si, ze sluzi aj povodnym uzivatelom ucelu, teda vsetkym, co ho pouzivaju. Otazkou moze byt kto ma z toho najvacsi osoh.
  Na otazku komu sluzi financny system sa da odpovedat ze vsetkym, ktori ho pouzivaju (nielen vyuzivaju).
  Emitent penazi moze to, co mu dovoluju dohody a legislativa. To, ze USA si poziciavaju vlastnu menu od sukromnikov je problem, ale nie je to chyba emitenta ale vlady USA.
  Emitent ma povinnost zabezpecovat objem obeziva podla urcitych kriterii – to je jeho primarna funkcia- akurat by to nemal zneuzivat.
  Zadlzenie krajin nie je len vinou emitenta penazi, ale hlavne vlad krajin. Iste, svetovy obchod v dolaroch znacne obmedzuje slobodu financneho systemu, ale nie je to jeho imanentna vlastnost. Je to len vysledok mocenskeho rozlozenia sil vo svete.
  Neviem si celkom dobre predstavit jeho zrusenie. Problem vidim v tom, ze staty (usa, eu- co nie je celkom stat) su nesvojpravne v otazke emitovania penazi + existuju moznosti ovplyvnovat globalne trh s peniazmi. To sa ale podla mna nebude dat nikdy odstranit, tak, ako sa neda odstranit rozna uroven sily a bohatstva jednotlivych statov.
  Toto je moj nazor.

 2. „Čo ak je to tak, že finančný systém je v základe chybný?“
  Trefa přesně do černého. To, že je chybný finanční systém je nám zřejmé již od roku 2012, kdy jsme přišli také s řešením v podobě férového finančního systému pro všechny, nazvaného Volník. Je to přesně tak, jak se v článku píše. Kdo se dívá na celek a ne na jednotlivosti celku, dojde časem k tomuto poznatku nutnosti změny fungování finančního systému na spravedlivý, svobodný a pro všechny jednoduchý a vyvážený. Současný systém slouží pouze úzké skupině na úkor chudé většiny.

  „Na jednej strane obrovsky stúpa nezamestnanosť, a na druhej strane nemáme vyriešený ekologický rozvrat, vojny, zmenu klímy, krízu dôchodkov, zdravotníctva, školstva a sociálnych služieb.“
  Toto vše je Volník – nový finanční systém, který předkládáme veřejnosti, schopen spravedlivě a bez problémů vyřešit.

  „Nazývam tento fenomén „deformativita“ – pokrivenosť peňazí. Je nutné zaviesť si tento nový pojem, . . .“
  Není ani tak nutné zavádět nový pojem, je nutné zavést nový finanční systém.

  „ . . . nechcete aj vy peniaze, ktoré by spravodlivo slúžili všetkým?“
  Přesně toho je finanční systém Volník schopen svým působením ve společnosti dosáhnout, na spravedlnosti je Volník založen.

  Finanční systém Volník je postaven tak, že bude v rukou pouze jeho uživatelů a tudíž by sloužil jen jim, každému uživateli systému, spravedlivě a vyváženě. Je to zároveň prostředek pouze k výměně výrobků a služeb. Nelze na něm spekulovat, působí ekologicky, zároveň však podporuje tvořivou aktivitu a zaručuje všem jeho uživatelům slušnou životní úroveň. Neupřednostňuje žádnou skupinu společnosti, slouží a podporuje každého jednotlivce.
  Nový finanční systém by pozitivně proměnil celou společnost.
  Děkuji za tento skvělý a přínosný článek. Více takových.

Pridaj komentár

  & Časopis