Tri novoveké postoje k prírode a životnému prostrediu

· Čas čítania: 3 min.
foto : archív

Prvým postojom novovekého človeka je zvecnenie, teda drancovanie prírody spôsobené ekonomickými aktivitami a konzumným životným štýlom všetkých sociálnych tried. Druhým je nadradenosť prírody nad človekom.

Na scéne máme ekoradikálov a absurdné zákony na ochranu prostredia. Tretí prístup stavia na tom, že príroda je dar stvorený Bohom. Človek je spolupracovníkom Stvoriteľa.

Materialistické zvecnenie prírody

Počiatok novoveku je charakterizovaný vznikom novej základnej predstavy o človeku: človek objavil pôvodnosť a nepodmienenosť svojej osoby, a aby túto slobodu uskutočnil, usiluje sa o autonómiu. Snaží sa emancipovať od všetkých odcudzujúcich väzieb, chce nájsť istotu sám v sebe. Tak sa po prvýkrát v histórii dostávame k formulácii tejto autonómie u Reného Descarta s jeho tézou Cogito ergo sum – Myslím, teda som. Martin Heidegger poukazuje na to, že človek je principiálne postavený proti prírode ako jej subjekt. Už nie je článkom stvorenia, ale stavia sa k nemu ako jeho pán a vlastník. Preto sa už nemôže identifikovať telesne a prirodzene, ale stáva sa výhradným subjektom poznania a vôle. Tzv. zvecňovaniu prirodzeného prostredia zodpovedá táto subjektivizácia človeka. Francis Bacon to hanebne pomenoval tak, že človek má vziať svet do otrockej služby. Neprítomnosť Boha vo svete viedla k pocitu neskutočnosti Boha a k téze o smrti Boha. Filozofické omyly novoveku hypertrofoval protestantizmus. V jeho učení podľa Jacquesa Maritaina si človek a Boh, každý iným smerom, ťahajú loďku svojho osudu. Dopomohli k tomu aj dualistické koncepcie sv. Augustína.

Ekoradikalizmus

Zdalo sa, že nové ekologické hnutia a formovanie ekologického povedomia prinesú nádej, ale nestalo sa tak. Aj ekoradikalizmus, podobne ako zvecnenie prírody, vyrastá z toho istého skazeného prameňa, a tým je tzv. človekobožstvo, teda že človek, ktorý odmieta uznať národy Stvoriteľa, je mierou všetkých vecí. Postuláty tejto širokospektrálnej ideológie podriaďujú človeka prírode.

Autor: Peter Grečo

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár