Trnavská firmička uzatvorila zmluvy so štátom za takmer 73 miliónov

· Čas čítania: 4 min.

O prepojení premiéra Matoviča a ministra Sulíka na trnavskú firmu Eurolab Lambda, a. s sme v októbri 2020 písali: TU.

Aktuálne vyšlo najavo, že aj R. Sulík hlasoval za plošné testovanie, napriek svojim vyhláseniam, že s testovaním nesúhlasí. Dokonale tým sklamal dôveru svojich priaznivcov. Aj keď dnes zverejnil na facebooku prísľub: „toto celoplošné testovanie je posledné“, ľudia mu už neveria. Prečo premiér, aj Sulík neustále presadzujú antigénové testovanie, vysvetľuje europoslanec Milan Uhrík: „Teraz nás vraj čaká ďalší lockdown, tentokrát aj s testovaním. Pravdou je, že lockdown je s letom 11 mesiacov! Zobrali ľuďom už rok života! Výsledkom antigénových testov, ktoré majú validitu rádovo v hodinách, sa budú ľudia preukazovať aj 16 dní. O spoľahlivosti týchto testov ani nehovorím, spýtajte sa ľudí v Harmanci. Že to testovanie nedáva logiku? Testovanie je v prvom rade o jednom obrovskom kšefte! Trnavská firmička Eurolab Lambda, ktorá mala ešte nedávno nedoplatky na poisťovniach má teraz zmluvy za 73 miliónov eur. Samozrejme, že kšefty idú bez verejných obstarávaní, napriamo do peňaženky… lebo veď na to si predsa schválili núdzový stav.“

Ministerstvo hospodárstva pod vedením Richarda Sulíka na príkaz premiéra Igora Matoviča objednalo 5,2 milióna antigénových testov za takmer 26 miliónov eur. Rezort hospodárstva antigénové testy nakúpil priamo od trnavskej firmy, ktorá na začiatku „obchodov“ so štátom mala dlh v Sociálnej poisťovni. Táto spoločnosť k dnešnému dňu podpísala so štátom počas pandémie koronavírusu zmluvy za takmer 73 milióna eur.

Začiatkom januára na Slovensko bola dodaná prvá časť objednávky 2,6 milióna testov, ktorou sa na sociálnych sieťach pochválil minister Sulík. Druhá časť na základe dodatku k zmluve mala byť dovezená tento víkend, konkrétne v sobotu 16.1.

Ministerstvo hospodárstva na začiatku na nákup antigénových testov vyhlásilo súťaž. Predchádzali tomu mediálne prestrelky a vzájomné obviňovania premiéra Matoviča a ministra Sulíka. Pár dní pred Vianocami sa nakoniec rezort hospodárstva rozhodol, že súťaž na nákup antigénových testov zruší. Ani jedna z predložených ponúk totiž nespĺňala kritériá zadané rezortom zdravotníctva. Komisia odporučila verejnému obstarávateľovi zrušiť predmetné priame rokovacie konanie a neuzatvoriť kúpnu zmluvu so žiadnym uchádzačom,“ napísalo v odôvodnení ministerstvo.

Nakúpilo testy priamo

Sulíkové ministerstvo sa nakoniec rozhodlo, že antigénové testy objedná priamo od trnavskej firmy Eurolab Lambda a.s. Podľa zmlúv z Centrálneho registra zmlúv prvá časť objednávky 2,6 milióna antigénových testov za 12 870 000 eur mala byť dodaná do 7.1.2021. Druhá časť, v rovnakom množstve, mala byť dovezená už túto sobotu, teda 16.1. 2021. Cena jedného antigénového testu je 4,95 eur s DPH.

Trnavskej firme sa darí:

Zdroj: Centrálny register zmlúv

Spoločnosť Eurolab Lambda a.s. bola počas pandémie koronavírusu viackrát spomínaná. Podľa Obchodného registra SR predsedom predstavenstva spoločnosti je Peter Krajčovič. Ten je zároveň spolumajiteľom školy, kam chodia dcéry Igora Matoviča. Upozorňovali médiá.

Trnavská firma získava zákazky

Do povedomia verejnosti sa Spoločnosť Eurolab Lambda a.s. dostala v období, keď dodávala antigénové testy pre Správu hmotných štátnych rezerv, kde predsedom je nominant SaS. Od nástupu novej vlády Matoviča Správa hmotných štátnych rezerv so spoločnosťou Eurolab Lambda a.s. podpísala už niekoľko zmlúv. Podľa Centrálneho registra zmlúv ide o zmluvy vo výške 47 157 000 eur.

Trnavskej firme sa darí:

Zdroj: Centrálny register zmlúv

Firma Eurolab Lambda a.s. mala pred prvou zákazkou od Správy štátnych hmotných rezerv nedoplatok v Sociálnej poisťovni 17-tisíc eur. Na nedoplatky upozornila po zverejnení zmluvy na dodanie testov strana Spolu, podľa ktorej zákon o verejnom obstarávaní neumožňuje štátu nakupovať od dlžníkov voči sociálnej alebo zdravotnej poisťovni. Šéf Správy hmotných štátnych rezerv Ján Rudolf (nominant SaS) sa o nedoplatky zaujímal a vyzval vtedy trnavskú firmu, aby záväzky uhradila. Urobila tak dva dni pred uzatvorením zmluvy na nákup 10 milióna antigénových testov.

Trnavskej firme sa darí:

Zdroj: Finstat.sk

Trnavská firma Eurolab Lambda a.s. podpísala so Správou štátnych rezerv a Ministerstvom hospodárstva ku dnešnému dňu zmluvy celkom za 72 897 000 eur.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

1./ R. Sulík, M. Uhrík facebook 18.1.2021

2./ Trnavskej firme sa darí: Najprv nedoplatok v poisťovni a teraz zmluvy so štátom za takmer 73 miliónov, Topky, 17.1.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár