Trnka z Esetu

Tagged With: , , , , Add Comment

V roku 2006 vyhral Trnka súťaž Podnikateľ roka, v roku 2007 získal ocenenie Krištáľové krídlo za vytvorenie antivírusového programu NOD. V roku 2008 ho vyhlásili za osobnosť roka. A v roku 2013 ho prezident Andrej Kiska ocenil Radom Ľudovíta Štúra II. triedy za mimoriadne zásluhy o technický rozvoj v oblasti informačných technológií a šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí. Okrem neho získali toto ocenenie napríklad aj agent a podnikateľ Juraj Široký, plavkyňa Martina Moravcová, tenisti Dominik Hrbatý a Karol Kučera, archeológ Vojtech Zamarovský, historik Matúš Kučera či ekonóm Eugen Jurzyca.
Ministerstvo zahraničných vecí Ruskej federácie 7. 2. 2018 spoločnosť Eset obvinilo, že má silné väzby na CIA a ďalšie americké spravodajské služby. Trnka, naopak, tvrdí, že ruskí hakeri sú pre nás skutočnou hrozbou: „Rusko je veľmi aktívnou krajinou v tejto oblasti – najmä čo sa týka rozširovania dezinformácií, ktoré ja osobne považujem za veľké nebezpečenstvo. Takýto vývoj je pre túto platformu vyslovene toxický. Podstatná časť veľkých útokov, a hlavne tých, o ktorých nevieme, sa deje zo strany odborníkov v službách nejakého štátu.“
Slovenský oligarcha
V období mečiarizmu chcel Trnka zbaliť kufre a odísť zo Slovenska. Dnes sa však firme darí, počet zamestnancov rastie, nestačili jej priestory v Aupark Tower a rozšírila sa aj na Digital Park, ktorý patrí Pente. V areáli bývalej Vojenskej nemocnice pri Železnej studničke chce spoločnosť postaviť komplex pre 1400 zamestnancov, športový pavilón, apartmány pre zahraničných pracovníkov a škôlku pre deti zamestnancov.
Po skrachovanom oligarchovi Ivicovi Todorićovi si Miroslav Trnka kúpil aj Villu Castello pri chorvátskej Opatiji. Tento luxus stál viac ako 8 miliónov eur. Todorić šéfoval spoločnosti Agrokor, ktorá vlastní obchodné reťazce v bývalých juhoslovanských republikách. Tuneloval ju a daňové priznania preňho falšovali priamo vládni ministri.
V súčasnosti sa pod označením oligarchovia myslia bohatí podnikatelia, ktorí majú svojím finančným vplyvom dosah na politiku. Trnka sám vraví, že nechce byť politikom. „Nechcem sa žiadnym spôsobom priamo zúčastňovať na politickom živote. Chcem byť skôr aktívny z pohľadu občana. Poskytujem peniaze na riešenie problémov s korupciou. Takto vyzerá moja politika. Ponuky mi dali asi všetky strany zastúpené v parlamente, okrem jednej alebo dvoch. Ale ja svoj názor nateraz určite nezmením. Zničilo by mi to život,“ tvrdí.
Denník N a Progresívne Slovensko
Ale svoj majetok Trnka i ďalší spolumajitelia Esetu zato investujú do iných politických subjektov, aktivistov a médií, „aby bol svet lepší“. „Naše snaženie nemá a nesmie byť politicky podfarbené. Našou úlohou je bojovať proti korupcii a nefixovať sa na nejakú politickú stranu. Politik je dobrý, ak vie voličov osloviť priamo a nepotrebuje na to advokáta,“ tvrdil Trnka. V primátorských voľbách v Bratislave však podporil Valla, ktorý ich vyhral: „Matúš Vallo ako architekt so mnou spolupracoval na projekte trnavského Nádvoria. Za tým človekom stopercentne stojím. Som si istý, že Bratislava bude lepším miestom pre život.“
Keď Vallo vyhral, predseda Národnej rady Andrej Danko vyhlásil, že politika už nie je len o súťaži politických strán v regiónoch, ale aj o ich financovaní. Tvrdil, že Eset ako IT firma má informácie o návykoch spotrebiteľov, ktoré zneužíva v politickom boji: „Vytvoria digitálneho hrdinu, digitálneho primátora, zafinancujú ho silní ľudia a sú tu výsledky.“ Spoločnosť Eset to nazvala zneužívaním svojho mena v dezinformáciách a konšpiráciách a Dankovi poslala návrh na mimosúdne vyrovnanie.
Autor: Ratko Sudecký
Mesačník Zem&Vek si môžete predplatiť na:
http://bit.ly/kupit-online-zemavek-april-2019
Zem a Vek
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis