Truban si mädlí ruky: nový Pellegrini ako poistka Progresívneho Slovenska?

Foto: Shutterstock

Súčasní mimoparlamentní lídri opozície z Progresívneho Slovenska akoby si pripravovali ešte záložnú poistku v prípade, že Čaputovej efekt začne upadať. Rozdeliť Smer-SD na dva tábory by radikálne zvýšilo šance PS a spol. dostať sa k moci na tej najdôležitejšej, teda vládnej úrovni. Tak, ako v živote nič nie je náhodné, ani správy okolo Pellegriniho, ktorý si neželá Fica či Kaliňáka na kandidátke Smeru, nie sú náhodné.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Tak sa zdá, že premiér Peter Pellegrini chystá trieštenie Smeru-SD, čo môže dobre zahrať do kariet liberálnej opozícii, ktorá sa v roku 2020 chce definitívne ujať moci v “tejto krajine”. Pri súčasných správach, ktoré v uhorkovej sezóne novinárom dobre poslúžia, si ruky mädlia Truban, Beblavý a spol. Užitočným sluhom pri ich veľkom nástupe k moci môže byť, paradoxne, práve súčasný premiér. Jeho popularita patrí v najsilnejšej vládnej strane medzi tie top, preto je veľmi vhodné, aby sa práve on stal symbolom veľkého trieštenia Smeru. Ten v minulosti integroval ľavicové strany do jedného celku, ktorý síce nepôsobil vždy ľavicovo, keď už len drahé hodinky za sumy, aké poctivo pracujúci človek nenašetrí ani za rok tvrdej práce, nepôsobili na rukách predstaviteľov Smeru príliš sociálne. Smer, mohlo sa v tomto kontexte na prvý pohľad zdať, často prinášal ľavicové riešenia len cez prizmu vidiny nárastu svojich preferencií – teda populisticky, bez hlbších analýz, hoci niektoré opatrenia sa ukázali ako užitočné, napr. zavedenie šrotovného v čase krízy, alebo zastropovanie dôchodku, aby ľudia nemuseli povinne pracovať vo veku, v ktorom sa už pracuje veľmi obtiažne.

Smer však bol najmä tou silnou hradbou, ktorú liberálna opozícia na najdôležitejšom fronte, teda v parlamentných voľbách, nedokázala prekonať už veľmi dlho. Dnes sa opozícia po teatrálnych víťazstvách Čaputovej či Valla cíti veľmi silná. Každopádne možnosť oslabiť Smer Pellegrinim v novej strane, by v zmysle starého hesla rozdeľuj a panuj bola ešte výbornou poistkou v prípade, že by postupne Čaputovej a Vallov valiaci efekt strácal na sile. Povráva sa, že Pellegrini pôjde do novej Druckerovej strany, dokonca by nebolo prekvapením, keby bol jej volebným lídrom. Toto všetko sú možno len kalkuly, ktoré postupne vypúšťajú tí, ktorí majú moc, aby si testovali, čo to urobí s preferenciami. Možno na pád Smeru postačia iba takéto správy. Možno však bude potrebné Pellegriniho reálne od Smeru odstrihnúť a prilepiť ho k Druckerovej strane, aj preto, aby nemusel vládnuť ťažkopádny zlepenec s Matovičom a Kollárom. Pri odchode Hanzela či hádkach s Beňovou a jej odprataní do Bruselu to nikdy so Smerom nezatriaslo tak, aby nebol schopný vyhrávať najdôležitejšie boje.

Pellegrini je už však taký kaliber, ktorého sa liberálnej opozícii oplatí streliť do brucha stále silného, aj keď preferenčne oslabeného Smeru. A dokonca pri Pellegriniho silnom európskom cítení a jeho popularite medzi voličmi najsilnejšej strany by bol aj vhodným koaličným partnerom, ktorý by tak rodiacej sa koalícii liberálnych strán spolu s liberálnejšie sa hýbajúcim KDH pod Hlinom dal možnosť vysmiať sa Kollárovi a Matovičovi do tváre a podpísať koalíciu s Pellegrinim/Druckerom. Ako keby sa ešte na poslednú chvíľu snažili zbaviť do tejto chvíle nevyhnutného koaličného partnera v podobe Kollára, ktorý stále za sebou ťahá nepríjemnú guľu mafiánskych podozrení. Možno bude Pellegriniho oslabenie Smeru také silné, že nebude potrebné ísť do vlády ani s nebezpečnou neriadenou strelou menom Matovič, ktorý môže kedykoľvek vystreliť a už Radičovej vláda si s ním zažila svoje. V takom prípade by v novej vláde tvorenej koaličnou väčšinou (PS/SPOLU, Druckerova/Pellegriniho strana, SaS, KDH, Za ľudí) mohol mať v zjednodušenej koalícii Pellegrini post predsedu parlamentu, čo si už v minulosti vyskúšal. Navyše tam by liberálnej vláde jeho smerácka minulosť príliš neprekážala.

K tomu všetkému je však dôležité ešte to mediálne naťahovať, vytvoriť z Pellegriniho ešte väčšiu nádej na oslabenie Fica/Smeru a vytvoriť z Druckerovho projektu silnú alternatívu nielen voči Smeru, ale aj voči Kollárovi a Matovičovi, ktorí by mohli byť pre vládu Trubana, Beblavého a spol. toxickejší ako Pellegrini s Druckerom. O toto všetko sa možno hrá. A ak nie, tak už len samotné oslabenie Smeru je vytvorenie takej kvalitnej poistky, že investovať do nej sa pre sponzorov liberálnej opozície vyslovene oplatí. Politická jeseň so zimou ešte môžu priniesť veľa pascí na oklamanie voliča Smeru a zároveň na odstavenie Matoviča s Kollárom. A nezabudnime, prečo si ešte Truban mädlí ruky: Správy, ako Pellegrini nechce Fica a Kaliňáka, perfektne mediálne prekryjú jeho nedávne drogové magorenie.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=”http://bit.ly/podporit-zemavek” target=”_blank” color=”red” style=”flat” radius=”semiround” size=”lg”]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply