Trump navrhol preložiť tohtoročné prezidentské voľby v USA na neskorší termín – načo to potrebuje?

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Twitter Donalda Trumpa

Donald Trump vystúpil s novou iniciatívou. Tento raz sa to netýka zahraničnej, ale výlučne domácej politiky (aj keď to ovplyvní dianie na celom svete…). Americký prezident nežiada uvalenie sankcií na iné štáty a spoločnosti, nevyhlasuje nikomu vojnu a nerozkazuje, čo má a čo nemá robiť vláda toho alebo iného štátu. Tento raz navrhol iba takú „maličkosť“, aby tohtoročné prezidentské voľby, ktoré sa majú konať v novembri, boli preložené na neskoršie obdobie a mali by sa konať najradšej o rok…

Svoj návrh zdôvodnil tým, že v období pandémie koronavírusu mnohí odborníci navrhujú uskutočniť hlasovanie elektronickým spôsobom alebo poštou. Podľa hlavy Bieleho domu, podobné voľby by boli najnepresnejšími v histórii. Pre média uviedol, že je to veľmi zlý nápad. Obáva sa falšovania volebných lístkov a iných podvodov.

Vďaka univerzálnemu hlasovaniu prostredníctvom e-mailu (nie hlasovaniu v neprítomnosti, čo je dobré) bude rok 2020 zvečnený vďaka tým najnepriamejším a najsfalšovanejším voľbám v histórii. Vyvolá to veľké rozpaky v USA. Odložíte voľby, kým ľudia nebudú môcť správne, pokojne a bezpečne hlasovať?“ uviedol americký prezident na svojej stránke na Twitteri – https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1288818160389558273.

Mimochodom, hlasovanie prostredníctvom internetu v USA je pomerne málo rozšírené a nie je také populárne, ako v niektorých iných štátoch, napríklad, severských a pobaltských v Európe. Elektronicky alebo poštou hlasujú väčšinou Američania, ktorí sa nachádzajú v zahraničí. V prípade posielania obálok poštou sa volebné lístky tlačia na špeciálnom papieri a podpisy sa potom dôkladne preverujú.

Prirodzene, obavy Donalda Trumpa sa netýkajú zdravia spoluobčanov, ale vlastného politického úspechu. Určite vníma, že jeho hlavný konkurent Joe Biden získava úspech za úspechom a víťazí v prieskumoch verejnej mienky v mnohých štátoch. Pričom je tu nebezpečná tendencia pre súčasného prezidenta: v rámci „amerického majdanu“, svojráznej domácej „farebnej“ revolúcie „Black Lives Matter“ afroamerickí a latinoamerickí voliči húfne utekajú od Trumpa k Bidenovi.

Je možné, že sa prezident Trump riadi správami amerických médií, ktoré tvrdia, že práve Afroameričania a Latinoameričania sú najrizikovejšou kategóriu a práve tieto etnické skupiny najviac podliehajú koronavírusu. Podľa tejto logiky, mnohí z nich teda zostanú doma, nepôjdu do volebných okrskov, ale budú hlasovať elektronicky. A toho sa najviac obáva Donald Trump.

Čo teda chce dosiahnuť? Jeho taktika nie je veľmi prekvapivá. Vidí, že sa misky váh nakláňajú smerom ku Joemu Bidenovi a snaží sa manévrovať. Na jednej strane, ak dokáže odložiť voľby o rok, bude vládnuť o dvanásť mesiacov dlhšie – aj bez volieb. Na druhej strane, za ten rok sa situácia môže zmeniť a možno bude preňho priaznivejšia. V každom prípade, sotva niečo stratí. Navyše, možno koronavírusový ošiaľ utíchne a potom sám seba vyhlási za víťaza nad svetovou pandémiou a zmení nálady voličov.

Svojim návrhom Donald Trump nenápadne sonduje terén a zisťuje nálady poslancov. Definitívne rozhodnutie má schváliť Kongres, kde Demokrati majú prevahu. Tam asi Trump nepochodí, ale má aj druhý variant. Má nástroj, ktorý majú aj prezidenti v mnohých ďalších krajinách: môže zmariť novembrové voľby, ak vyhlási stanné právo v krajine, čo by preňho nebol veľký problém. Postačí sa odvolať na „obrovské nebezpečenstvo v súvislosti s pandémiou koronavírusu“ – a bude vymaľované…

Donald Trump je veľký dobrodruh a preto by podobný krok nebol veľkým prekvapením, určite ho podporia aj členovia jeho štábu. Pre „súperdôchodcu“ Joea Bidena, ktorý sa v novembri dožije 78 rokov, odsunutie prezidentských volieb o rok znamená veľkú prehru a komplikácie. Média sa často zmieňujú o jeho zdravotnom stave a ktovie, čo bude o rok a či pomaly 80-ročný Biden vôbec bude môcť kandidovať… Donald Trump sa snaží rozdávať karty tak, aby získal eso. A ktovie, čo všetko ešte má v rukáve?

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: Twitter Donalda Trumpa, 30.7.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár