Trump odíde, ale problémy medzi USA a Ruskom zostanú

· Čas čítania: 2 min.
Foto: IRAS.ir

Väčšina svetových politológov v súčasnosti uvádza, že aj napriek zmenám v Bielom dome, problémy medzi USA a Ruskom zostanú aj naďalej. Tie pesimistickejšie predpovede odznievajú práve v radoch ruských expertov. Vysvetľujú to tým, že rozdiely v názoroch a postojoch Moskvy a Washingtonu nezmiznú a nezmenia sa. Dokonca možno vzniknú aj ďalšie. Čiže žiadne „otepľovanie“ vzťahov nebude.

V rovnakom duchu sa vyjadril aj profesor Školy politiky a štátneho riadenia Univerzity Georga Masona, Mark N. Katz (Government and Politics at the George Mason University Schar School of Policy and Government, and a Nonresident Senior Fellow at the Atlantic Council). A to aj napriek tomu, že v súčasnosti Joe Biden robí niektoré vyhlásenia, ktoré sa kardinálne rozchádzajú s kurzom Donalda Trumpa.

Majú odlišné postoje v otázke predĺženia Dohody o znížení počtu strategických útočných zbraní a taktiež návratu USA k Dohode o otvorenom nebi. Mark N. Katz poukazuje na to, že Donald Trump odmietol podpísať Dohodu o znížení počtu strategických útočných zbraní kvôli Číne, ktorá naopak zvyšuje počet raketových systémov a nechce sa zaväzovať a obmedzovať sa medzinárodnými dohodami.

„Preto, ak Biden predĺži na niektoré obdobie platnosť Dohody o znížení počtu strategických útočných zbraní, USA a Rusko budú musieť hľadať spoločný postup pri riešení problému rastúceho jadrového potenciálu Číny,“ podotýka americký expert. Opakuje obvinenia na adresu Ruska, ktoré zneli aj v administratíve Trumpa. Podľa neho Washington odstúpil od Dohody o otvorenom nebi kvôli tomu, že Moskva porušovala túto dohodu.

„Odstúpenie od týchto dohôd možno nebolo najefektívnejším prostriedkom ovplyvňovania politiky Ruska, ale USA sa nemôžu znovu pripojiť k tejto dohode, ak Moskva nezabezpečí dodržiavanie jej podmienok,“ podotýka americký profesor. Podľa neho zostanú aj ďalšie rozpory medzi Kremľom a Bielym domom. Vymenoval niekoľko „hriechov“ Moskvy: „podporovanie protiamerických autoritárskych režimov v Iráne, v Kórejskej ľudovo-demokratickej republike, na Kube, vo Venezuele, vojenské ovplyvňovanie situácie na Ukrajine, v Gruzínsku, v Sýrii, v Líbyi, protiamerické sankcie Moskvy“, atď.

Priznáva však, že aj napriek vzájomným rozporom, má bývalý a aj budúci prezident USA rovnaký postoj voči Rusku. Je pre nich skôr nepriateľom. Moskva v ich postoji a počínaní nevidí takmer žiadny rozdiel. Trump napriek všetkým svojim vyhláseniam o kamarátstve s Ruskom sklamal a svoje sľuby nedodržal. Lenže zvolenie Bidena Moskva tiež nepovažuje za výhru. Preto sa vzťahy medzi USA a Ruskom nezlepšia, ale môžu sa bohužiaľ ešte zhoršiť.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) Foreign Policy Challenges Facing the Biden Administration, Mark N. Katz, 13.11.2020

(2) Russian-American Relations: From Trump to Biden, Real Clear Defence, 13.11.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár