Trump po štarte rakety Falcon 9 znova spomenul preteky v zbrojení

· Čas čítania: 2 min.
Foto: Youtube

Po deväťročnej prestávke astronauti vyštartovali z americkej pôdy k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS. Raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX s dvoma americkými astronautmi NASA na palube kozmickej lode Crew Dragon sa vypravila na Medzinárodnú kozmickú stanicu (ISS). Na palube sú dvaja veteráni z NASA – Robert Behnken (49) a Douglas Hurley (53, veliteľ lode).

Štart rakety sa uskutočnil včera, na druhý pokus. Pôvodne bol naplánovaný na stredu 27. mája, ale kvôli zlému počasiu bol zrušený. Hlavnou úlohou amerických astronautov bude dokončiť testovanie lode Crew Dragon. Astronauti tak na obežnej dráhe vyskúšajú napríklad manuálne ovládanie lode a rad ďalších testov. Potom sa dnes pripoja k Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS  /https://www.youtube.com/watch?v=8AMzirRpaEo/.

Je to prvý let s posádkou v USA od roku 2011 a zároveň prvý kozmický let súkromnej spoločnosti s ľuďmi na palube. Štart sa uskutočnil na Myse Canaveral – pobrežnom páse v strede východného pobrežia Floridy v USA. Nachádza sa na ňom vesmírna raketová základňa. Oficiálny názov komplexu je Eastern Test Range /https://www.youtube.com/watch?v=jgmokz0N8-U/. V posledných deviatich rokoch americkí astronauti do kozmu nelietali z USA v amerických strojoch, ale z kozmodrómu Bajkonur v Kazachstane na ruských vesmírnych lodiach.

Po úspešnom štarte kozmickej lode americký prezident Donald Trump uviedol, že onedlho Spojené štáty budú mať najmocnejšie zbrane v histórii ľudstva. Prezradil, že sa už oboznámil s projektmi. „Onedlho sa vylodíme na Marse a budeme mať najmocnejšie zbrane, ktoré kedykoľvek existovali v histórii. Videl som projekty a dokonca ani ja som tomu nedokázal uveriť,“ zdôraznil Donald Trump, ktorý aj po úspešnom štarte „civilnej“ kozmickej lode znova spomenul preteky v zbrojení /https://www.youtube.com/watch?v=5bCZP7QWOlA/.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár