Trump strká prsty do osieho hniezda. Juhoafrického

· Čas čítania: 4 min.
Foto: Archív

Keď som koncom minulého mesiaca analyzoval správy o násilí páchanom v Juhoafrickej republike na scvrkávajúcej sa belošskej menšine, ktorá nenachádza doma ochranu a hľadá útočisko v zámorí, nepochyboval som o tom, že k téme sa bude treba vrátiť.
Preložte si sami: Large scale killing
Nový impulz k vyvolaniu pozornosti svetovej verejnosti o represiách voči bielej menšine v Juhoafrickej republike dal v stredu americký prezident Donald Trump. Takýto tweet rozposlal do sveta v stredu večer východoamerického času.

V textovej podobe znel:
I have asked Secretary of State @SecPompeo to closely study the South Africa land and farm seizures and expropriations and the large scale killing of farmers. “South African Government is now seizing land from white farmers.” @[email protected]
Prezident v ňom oznamuje, že poveril ministra zahraničných vecí Mikea Pompea, aby podrobne preskúmal zabavovanie pôdy belošským farmárom a zabíjanie farmárov vo veľkom.
Najvyšší ústavný činiteľ Spojených štátov neobaľuje túto tvrdú realitu do eufemizmov diktovaných tzv. politickou korektnosťou. Používa priamočiare výrazy, akým sa korporátne médiá a politický stablišment úzkostlivo vyhýbajú.
Large scale killing, t.j. zabíjanie vo veľkom, ktoré podľa úsudku amerického prezidenta prebieha v Juhoafrickej republike, by mohlo prebudiť z ružových snov aspoň časť slniečkárov, ktorí si odmietajú pripustiť, že násilné protibelošské represie môžu byť vôbec možné.
Sedemminútové video
Majetkovo perzekúcie a rasové násilie v Juhoafrickej republike rozhorčili 71-ročného D. Trumpa pravdepodobne po tom, čo sledoval na televíznej stanici Fox investigatívnu správu moderátora Tucker Carlsona o rekviráciách belošských fariem. Inými slovami, vyvlastňovania bez kompenzácie, ako sa zdôrazňuje v reportáži. Trvá necelých sedem minút:

[plsc_youtube url=“https://www.youtube.com/watch?v=EThwj4NtnvU“ width=“700″ height=“400″ autoplay=“no“ responsive=“yes“]

Mienkotvorné korporátne mediálne kartely okamžite ponúkli vyjadrenie najvyšších juhoafrických činiteľov, vrátane šéfa dominantnej politickej strany Africký národný kongres a nového prezidenta Cyrila Ramaphosa. Podľa jeho slov, ako ich interpretovala tlačová kancelára Reuters, bol prezident Trump misinformed, t.j. nesprávne, mýlne, nedostatočne informovaný. Aj podľa šéfky juhoafrickej diplomacie Lindiwe Sisuluovej „je poľutovaniahodné, že tweet (prezidenta Trumpa) sa zakladá na nesprávnej informácii (false information).“
Otázkou ostáva, ako veľmi prostoreký Donald Trump podráždil týmto svojim tweetom černošskú verejnosť v USA. Afroamerická populácia v Spojených štátoch netvorí jednoliatu masu a nie je ani ľahko názorovo manipulovateľná. Profesionálni slniečkárski aktivisti to majú u nej pri vyvolávaní protitrumpovských nálad čoraz ťažšie. Donalda Trumpa síce volili predovšetkým tzv. rozhnevaní bieli muži, ale svoj záväzok, že urobí všetko, čo bude v jeho silách, aby pomohol obnoviť veľkosť Ameriky, vrátane návratu pracovných miest v priemysle zo zámoria, vzťahuje od prvého dňa po nástupe do úradu na všetky rasové a demografické skupiny amerických voličov. Najviac profitujú podľa očakávania jeho ochrancovia z radov finančníckej smotánky, ale lepšie sa darí aj Afroameričanom.
Stúpajúci rešpekt Afroameričanov
Donald Trump síce strčil výrokmi o zabíjaní belochov v Juhoafrickej republike prst do osieho hniezda, ale dá sa pochybovať, že jeho protivníci z toho vytrieskajú politický kapitál a vyprovokujú rasové nepokoje. Americkí hospodárstvo sa sľubne rozvíja a nezamestnanosť klesla na dávno nevídanú úroveň. Začiatkom augusta Ministerstvo práce hlásilo pokles nezamestnanosti v júli 2018 na 3,9%. U Afroameričanov sa pohybuje na veľmi prijateľnej úrovni 6,6%.
Neprekvapuje preto, že Donalda Trumpa začínajú rešpektovať, ba i uznávať. Ako veľmi? Jeho pôsobenie vo funkcii prezidenta schvaľuje 36 percent Afroameričanov. Vyplýva to z výsledkov prieskumov verejnej mienky agentúry Rasmussen Reports publikovaných 15. augusta. Pre porovnanie, pred rokom sa Donald Trump tešil podpore len 19% černošského obyvateľstva a v novembri ho 2016 ho volilo za prezidenta iba osem percent Američanov čiernej pleti.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár