Trump trvdí, že voľby boli skorumpované

· Čas čítania: 3 min.
Foto: CNN video

Niekoľko amerických médií, napr. televízne stanice MSNBC, NBC News, ABC, CBS, portál USA Today zámerne prerušili prenos z tlačovej konferencie úradujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa vysielanej v noci na dnes. Podľa ich vyhlásenia, šíril niekoľko neopodstatnených obvinení v súvislosti so snahou Demokratickej strany o spáchanie volebného podvodu, v prospech svojho kandidáta – Joea Bidena. Televízia Sky News informovala: „Prezident Trump bez akýchkoľvek dôkazov tvrdil, že voľby boli skorumpované. Prerušili sme tak naše vysielanie a záznam z tlačovej konferencie vymazali zo všetkých našich platforiem. Našou prácou je šíriť pravdivé informácie a nie nepodložené konšpirácie.

Trump vo svojom 17-minútovom prejave obvinil médiá, korporácie, veľké technologické spoločnosti a aj prieskumné agentúry, z manipulácií. Poukázal na výrazné rozdiely vo volebných výsledkoch oproti prieskumom napríklad v štátoch Florida, Indiana či Ohio, v ktorých zvíťazil napriek tomu, že prieskumy predpovedali jasné víťazstvo Bidena. „Prieskumy boli falošné s cieľom odradiť republikánskych voličov,“ poznamenal. Podľa volebných odhadov televízie CNN Trump zatiaľ získal iba 213 voliteľských hlasov, pričom jeho demokratický vyzývateľ ich má 253. Na víťazstvo vo voľbách je potrebných 270 voliteľských hlasov.

Problém nastal pri spočítaní hlasov. V niekoľkých štátoch, ktoré nie sú zvyknuté na také veľké množstvo odovzdaných hlasov prostredníctvom pošty. Volební úradníci nemohli začať počítať hlasovacie lístky skôr, ako v deň volieb alebo tesne pred týmto dňom. To znamená, že čiastočné výsledky zverejnené vo volebnej noci v týchto štátoch, zahŕňali väčšinou hlasy odovzdané v deň volieb. Výsledky sú neoficiálne, kým sa nesčítajú a neoveria všetky hlasy, čo sa môže stať o niekoľko dní alebo aj týždňov.

Trump povedal, že sa mu ľudia pokúšajú voľby „ukradnúť“. Opakoval, že voľby boli podvodné a skorumpované a preto vykazujú náskok bývalého viceprezidenta Joe Bidena. „Ak spočítate legálne hlasy, ľahko vyhrám. Ak spočítate nelegálne hlasy, môžu sa nám pokúsiť ukradnúť voľby,“ povedal Trump novinárom. Viac ako 100 miliónov Američanov odovzdalo svoj hlas predčasne alebo poštou – z celkového počtu zhruba 160 miliónov – prezident tvrdil, že tieto poštové lístky, ktoré sú stále v tabuľkách, boli buď nezákonné alebo neplatné, pretože zvýšili náskok Bidena, napr. v štátoch ako je Pensylvánia a Arizona. „V Pensylvánii sme víťazili takmer o 700 000 hlasov. V skutočnosti sme vyhrávali na všetkých kľúčových miestach a potom sa naše čísla začali strácať,“ potvrdil úradujúci prezident.

„Myslíme si, že voľby vyhráme veľmi ľahko, bude prebiehať veľa súdnych sporov, pretože máme toľko dôkazov, toľko dôkazov a skončí sa to možno na najvyššom súde v krajine, “uviedol na Trump adresu Najvyššieho súdu.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

/1/ Trump stages corrosive attempt to undermine votes as his path to 270 evaporates, CNN, 6.11.2020

/2/ Trump levels baseless claims about effort to ‚steal‘ the election as Biden’s lead grows, usatoday, 6.11.2020

/3/ Downcast Trump makes baseless election fraud claims in White House address, nypost, 5.11.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár