Trump vyvrátil v Davose slniečkárom monopol na pravdu a neomylnosť

· Čas čítania: 6 min.
Zdroj: Flickr

Predposledný januárový týždeň patril tak ako každý rok Svetovému ekonomickému fóru v Davose. Na jubilejný, v poradí päťdesiaty summit zástupcov politických, finančných, obchodných, hospodárskych, akademických kruhov, nadácií a mimovládnych organizácií sa do švajčiarskeho strediska zimných športov zišlo okolo tri tisíc účastníkov. Ak prirátame húfy novinárov, obslužný a technický personál, bezpečnostné a policajné útvary a nekategorizovaných návštevníkov, počet obyvateľov desaťtisícového mestečka sa zhruba zdvojnásobil. Miliardári, podnikatelia, štátnici a celebrity sa väčšinou dopravujú tam a späť súkromnými lietadlami. Ostatní preťaženou cestnou a železničnou sieťou, vrátane maskota tohtoročného i vlaňajšieho davoského cirkusu Grety Thunbergovej.

 

Greta zovšednieva

 

Kým vlani tam drobná 16-ročná dievčina pôsobila ako bábika, čo dokáže čítať, rozprávať, mračiť sa, krútiť zhrozene detskými očami a mávať výstražne prstíkmi vo vzduchu, tento rok ju už brali ako starú známu. Čo sa od nej očakávalo, to aj predviedla: slovné výlevy vybičovaného eko-alarmizmu. Do Švajčiarska pricestovala tento mesiac niekoľko dní pred otvorením summitu v Davose ako chrabrá – a mediálnym marketingom zvelebovaná – zelená Johanka z Arcu. Plamenné výzvy tvoria súčasť jej rutinnej rečníckej munície. Ani na protestnom pochode za ochranu klímy v Lausanne 17. januára nesklamala priaznivcov a sponzorov. „Svetovým lídrom a tým, čo sú pri moci, by som chcela odkázať, že doteraz ešte nič nevideli. Ešte ste od nás nepočuli všetko, to vám môžem zaručiť. A to je správa, ktorú budeme tlmočiť budúci týždeň na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose,“ citovala ju tlačová agentúra TASR. V pôvodnom vyjadrení, v angličtine, vyzneli jej slová ešte o čosi expresívnejšie.

 


https://thehill.com/changing-america/sustainability/climate-change/478812-greta-thunberg-world-leaders-havent-seen

 

V Davose vystupovala táto medzičasom 17-ročná stredoškoláčka, čo prerušila na rok školskú dochádzku, ako rečníčka svetovej triedy. Za takú (World-class speaker) ju označila webová stránka davoského fóra.

 


https://www.weforum.org/events/world-economic-forum-annual-meeting-2020

 

Vystúpila na tlačovej konferencii a 21. januára sa zúčastnila na dvoch debatách o klíme. Najmä tá v poradí druhá pod názvom o zachraňovaní planéty, aby sa predišlo klimatickej apokalypse (How to Save the Planet. Averting a Climate Apocalypse) zodpovedala „kvalifikácii“ švédskej záškoláčky ako klimatickej úderníčky.

 

Nadnárodné finančné kruhy, ktoré usmerňujú hospodársky a spoločenský vývoj v Západnej Európe, vyvíjajú krajné úsilie, aby vyvolávanie paniky z údajne blížiacej sa klimatickej kataklizmy dosiahlo globálne rozmery a ohlas. Na úrovni organizátorov Svetového ekonomického fóra (World Economic Forum, WEF) v Davose sa im to podarilo len čiastočne. Zakladateľ a výkonný predseda WEF Klaus Schwab písomne apeloval na pozvaných účastníkov fóra, aby sa zaviazali, že budú presadzovať z titulu svojho postavenia znižovanie čistej bilancie emisií CO2 na nulu. Záväzky boli tento rok dobrovoľné. Či aj o rok, to sa uvidí, pretože ak sa americký prezident Donald Trump po novembrových voľbách udrží v úrade, nemálo amerických podnikateľov sa slniečkárom otvorene vysmeje.

 


https://www.weforum.org/

 

Ekológia ale figurovala na prvom mieste medzi šiestimi hlavnými tematickými okruhmi tohtoročných prednášok, debát a rokovaní. Aj ostatných päť (ekonomika, technológie, spoločnosť, geopolitika a priemysel) malo ekoalarmistické podtóny. V tomto duchu sa na fóre rozohňovala i nová predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Nikoho tým neprekvapila a dostalo by jej od mimoeurópanov iba zdvorilého potlesku, keby nespojila obhajobu mierotvorby v regiónoch zasiahnutých občianskou vojnou s volaním po ekologickej uvedomelosti na celej planéte. Európska únia musí byť podľa tejto bývalej nemeckej ministerky obrany asertívnejšia (more assertive v angličtine), resp. sebavedomejšia (selbstbewusster v nemčine). Tie významové odtienky neostali v Davose nepovšimnuté. Pojem asertívnejšia nesie silnejší náboj než sebavedomejšia. Práve to zavážilo a prebudilo obecenstvo v sále, keď šéfkomisárka spomenula budovanie vojenských kapacít ako stavebných kameňov Európskej obrannej únie. Použila pri tom – aj v nemčine – výraz Hard Power. Je to terminus technicus. Pod soft power, mäkkou silou, sa rozumie diplomacia. Pod tvrdou vojenská sila. Dodala síce, že vojenská sila EÚ má len doplňovať potenciál Severoatlantickej únie NATO, ale i tak vyvolala rozruch.

 

Stredoeurópanov zaujal rakúsky kancenlár Sebastian Kurz, keď sa pochválil, že vládna koalícia, ktorú zostavil ako šéf stredopravej Ľudovej strany so Zelenými, môže byť príkladom aj pre Nemecko, či iné krajiny. Naznačil, že včas zohľadnil nastupujúci trend, keď tradičné stredoľavé strany sociálnodemokratickej orientácie prichádzajú o elektorát z mladších vekových ročníkov. Prechádza k Zeleným, ktorým stúpajú preferencie a tým aj príťažlivosť pre nerozhodných a konformných. V kuloároch fóra v Davose sa debatovalo i o konflikte generácií a prehlbovaní názorovej polarizácie obyvateľov európskych krajín. Nadnárodná oligarchia, ktorá natoľko urýchľuje budovanie európskeho superštátu, až vyvoláva odpor obyvateľstva, sa snaží prevychovávať politické strany k čiernobielemu videniu. Rakúsky kancelár pritom ukazoval na základe vlastných skúseností, ako sa vraj má – a dá – vstupovať do ľubovoľných koaličných spojenectiev v záujme vytesňovania pronárodných konzervatívcov.

 

Trump borí zelené dogmy

 

Víchor v Davose však spôsobil ktosi iný. Nemohol ním byť nikto iný ako americký prezident, ktorý priletel s početnou delegáciou propagovať div že nie kacírsky model hospodárskeho a spoločenského rozvoja. Namiesto podriaďovania rastu ekonomiky fantazmagorickej vojne proti klimatickým zmenám predostrel americkú alternatívu. Nazvime ju doktrínou Donalda Johna Trumpa. Nedémonizuje fosílne palivá a nenúti vládu, aby vyznávala zelené náboženstvo a zavádzala zelenú totalitu.

 

Americký prezident pri tom súčasne podkopáva globálne obchodné mechanizmy a štruktúry, ktoré zaväzujú národné štáty k plneniu programových bodov Agendy 2030, čo je program OSN a zainteresovaných nadnárodných kapitálových skupín. Donald Trump dokumentoval v prejave i na tlačovej konferencii v Davose hospodársky rozmach a stúpanie životnej úrovne všetkých vrstiev obyvateľstva Spojených štátov. Prezentoval to ako úspešnú protiváhu slniečkárskemu modelu, ktorý podriaďuje pragmatické uvažovanie ideologizácii zeleným fundamentalizmom a kultúrnym ultraliberalizmom. Fakty a čísla, ktoré prezident spomínal, boli natoľko obsažné a presvedčivé, že riadiace slniečkárske kruhy fóra v Davose sa nezmohli na nič iné, ako na osobné útoky a očierňovanie Donalda Trumpa.

 

 Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE

Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár