TTIP vstáva z hrobu

Foto: archív

Keď sa multimiliardár a newyorský realitný magnát Donald Trump uchádzal pred troma rokmi o post amerického prezidenta, ostro kritizoval dve chystané obchodné zmluvy Spojených štátov. Boli vraj nevýhodné pre Američanov a sľuboval, že ak ho zvolia, zabráni, aby vstúpili do platnosti. Prv, známu pod skratkou TPP, sa vzťahovala na voľný obchod s krajinami ležiacimi na oboch brehoch Tichého oceánu: Japonskom, Brunejom, Malajziou, Vietnamom, Singapurom, Austráliou, Novým Zélandom, Kanadou, Mexikom, Chilem a Peru. Krátko po inaugurácii začiatkom predminulého roku podpísal výkonné nariadenie o odstúpení USA od dohodnutej, ale ešte nezáväznej Zmluvy o transpacifickom partnerstve, známej pod skratkou TPP (Trans-Pacific Partnership). Európskej únie sa týkala druhá zmluva s názvom Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo a skratkou TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership).

Ofenzíva pokračuje

Tajnostkárske transatlantické rozhovory viazli a vyvolávali v európskych krajinách značnú nevôľu. V desiatkach miest členských štátov únie prebiehali protestné kampane a pouličné demonštrácie proti netransparentnosti TTIP a hroziacim rizikám podvolenia sa hegemónovi spoza Atlantiku.

Demonštrácia proti TTIP z apríla 2016 v nemeckom Hannoveri

Zdroj: Wikipédia https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/97/2016-04-23_Anti-TTIP-Demonstration_in_Hannover%2C_%2810118%29.jpg

I americký prezident Donald Trump prejavoval nespokojnosť s obsahom rokovaní s hospodárskym blokom európskych partnerov, avšak z opačných dôvodov. Podľa jeho názoru neboli americkí vyjednávači dostatočne dôrazní a priveľmi ustupovali. “Typický veľkohubý a vystatovačný Trump”, šepkali si s úľavou činitelia EÚ v dôsledku zmrazenia dialógu s USA na neurčito. Deklarované predsavzatie Donalda Trumpa zrevidovať formu i obsah transpacifických a transatlantických rokovaní o voľnom obchode umožnili Európanom vydýchnuť si. Aj eurokrati zahodili starosti za hlavu v nádeji, že k rokovaciemu stolu sa bude musieť vrátiť až nasledujúca garnitúra komisárov. Tá vzíde z májových volieb do Európskeho parlamentu, ktorý zvolí členov Európskej komisie, aby bola funkčná k 1. novembru 2019. Americkým finančným a obchodným kruhom však takéto čakanie nevyhovuje, pretože potrebujú točiť peniaze a pokračovať v globalizačnej integrácii svetového obchodu. Donald Trump síce pochoval koncept transatlantického voľného obchodu rozpracovaný administratívou svojho predchodcu Baracka Obamu, no desivý TTIP neostáva ležať v hrobe mŕtvy a zabudnutý.

Už v júli 2018 odletel predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker za americkým prezidentom do Washingtonu, aby zabránil Donaldovi Trumpovi uvaľovať nové a navyšovať existujúce clá a tarify na dovoz z EÚ. Podpísal tam s ním spoločné vyhlásenie (Joint EU-U.S. Statement), v ktorom sa zaviazal uľahčovať liberalizáciu obchodných vzťahov, vrátane “posilnenia strategickej spolupráce v energetike“, ako i zvýšenia dovozu amerického skvapalneného plynu a (geneticky modifikovanej) sóje.

TTIP na steroidoch

Dokument neobsahuje žiadnu zmienku o TTIP, i keď sa nesie plne v jeho duchu. Inými slovami, v intenciách neochabujúcej americkej obchodnej ofenzívy, ktorá má vyústiť v TTIP na steroidoch. Len tak bude Biely dom ochotný poľaviť pri ďalšom vŕšení dovozných ciel a taríf.

K ústretovosti Bruselu voči agresívnemu Trumpovi nabádala z Berlína kancelárka Angela Merkelová. Tlačia na ňu domáci priemyselníci z obáv o odbyt produkcie nemeckého automobilového priemyslu.

Eurokratom neostalo nič iné, ako obnoviť v tichosti prípravy na uzavretie slabošskej dohody, akéhosi TTIP 2.0, samozrejme s iným názvom a v inom marketingovom balení.

Na komisariáte nelenili a Európska rada schválila 15. apríla:

mandáty pre Komisiu na začatie rokovaní so Spojenými štátmi o dvoch dohodách:

  – obchodnej dohode obmedzenej len na odstránenie ciel na priemyselné výrobky s výnimkou poľnohospodárskych výrobkov,

  – dohode o posudzovaní zhody, ktorej cieľom by bolo odstránenie necolných prekážok tým, že sa spoločnostiam uľahčí preukazovanie skutočnosti, že ich výrobky spĺňajú technické požiadavky tak v EÚ, ako aj v USA, pričom sa zachová vysoká úroveň ochrany v EÚ.”

Uvádza sa to v informácii publikovanej aj v slovenčine na webovej stránke Európskej rady. Správa sa pokúša rozptýliť obavy z kapitulácie pred americkým nátlakom zhmotňovaným v pôvodne spriadanej a zdiskreditovanej zmluve TTIP. Blížia sa voľby do Európskeho parlamentu a tak sa rumunský minister pre podnikateľské prostredie, obchod a podnikanie Ștefan-Radu Oprea pokúsil chlácholiť verejnosť, že TTIP z hrobu nevstane. Rumunsko je tento polrok predsedníckym štátom v Rade Európskej únie a šéf rezortu pre obchod tejto balkánskej krajiny poslal pol miliarde občanov EÚ nasledujúce ubezpečenie:

Dnešné prijatie smerníc EÚ na rokovania je jasným pozitívnym signálom, že EÚ sa zaväzuje presadzovať pozitívnu obchodnú agendu s USA a vykonávať presne vymedzený pracovný program, na ktorom sa 25. júla 2018 dohodli prezident Trump a predseda Juncker. Dovoľte mi však, aby som sa vyjadril jasne: toto rokovanie nemá nič spoločné s TTIP a nebudeme rokovať o poľnohospodárstve ani o verejnom obstarávaní. Ďalším dôležitým prvkom je, že počas rokovaní sa v plnej miere zohľadní environmentálny a sociálny vplyv dohody.

Medový motúz ťahaný rumunským ministrom v mene Rady Európskej únie

Zdroj: Rada Európskej únie https://www.consilium.europa.eu/sk/press/press-releases/2019/04/15/trade-with-the-united-states-council-authorises-negotiations-on-elimination-of-tariffs-for-industrial-goods-and-on-conformity-assessment/

Hodnovernosť čičíkania menovaného Rumuna je mizivá, obzvlášť pri obnovovaní rozhovorov s USA o zmienenej dohode o posudzovaní zhody. Za týmto dvojslovným rokovacím žargónom sa skrýva snaha USA o vzájomnom uznávaní testovacích, kontrolných a certifikačných procedúr. Zahŕňajú zdravotné a environmentálne kritériá, ale aj požiadavky na bezpečnosť výrobkov. V EÚ musia výrobky prejsť pred príchodom na trh sériou testov, aby sa dokázalo, že sú bezpečné. V USA sa dá vstupovať na trh ľahšie a rýchlejšie. Z trhu sú novinky sťahované zvyčajne až vtedy, keď sa preukáže ich škodlivosť alebo nebezpečnosť. Starý kontinent je v tomto ohľade konzervatívny a veľkým peniazom, čo sa chcú točiť a množiť, to očividne vadí.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply