Turecký veľvyslanec na “koberci” rakúskeho ministerstva

foto: APA / FLORIAN SCHRÖTTER

Vo Viedni od 24. júna pokračujú pouličné demonštrácie Kurdov a ich bitky s Turkami. Pohár trpezlivosti pretiekol a rakúske  ministerstvo zahraničia dnes privolá tureckého veľvyslanca “na koberec”, kde bude riešiť, ako upokojiť horúce hlavy Turkov, žijúcich v Rakúsku, ako aj skupiny migrantov na oboch stranách, ktorí dostali iba dočasné povolenie na pobyt.  

Nedovolíme, aby sa konflikty prenášali z Turecka do Rakúska, a vyvolávali zrážky v našich uliciach“, rezolútne vyhlásil rakúsky kancelár Sebastian Kurz, na nariadenie ktorého sa  posilnené policajné hliadky objavili vo viedenských uliciach – tam, kde je situácia zvlášť nebezpečná. Kancelár podotkol, že Rakúsko nechce byť svedkom násilností, ku ktorým dnes dochádza v iných krajinách. Nariadil, aby ministerstvo vnútra zistilo pôvodcov týchto nepokojov. Uviedol, že sa uskutočnia prevenčné besedy so zástupcami všetkých tureckých občianskych organizácií.

Podľa slov rakúskeho ministra zahraničia Schallenberga, je veľvyslanec Turecka zodpovedný za to, aby ovplyvnil účastníkov nepokojov a napomohol nastoleniu poriadku a deeskalácii napätia.

Demonštrácie Kurdov a ich bitky s Turkami pokračovali aj počas víkendu. Ku Kurdom sa pripojili aj niektorí domáci aktivisti, členovia protifašistických hnutí, ktorí protestujú proti politike súčasného tureckého vedenia. Vo Viedni sú v uliciach posilnené hliadky polície a vodomety. Nad lokalitami, kde sa konajú demonštrácie, už niekoľko dní situáciu kontroluje policajný vrtuľník.

Zdroje:

1. Kurz zu Ausschreitungen in Wien: „Null-Toleranz“, Kronen Zeitung, 27.6.2020

2. Vienna police brace for violence after Kurdish demo attacked, AP-News, 26.6.2020

3. So far “everything calm” at Kurdish demo in Vienna – Politics, M.en24.News, 27.6.2020

4. Violence in Kurdish demos in Vienna: Ambassadors asked to talk M.en24.News, 28.6.2020

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply