Túžba vyrovnať sa bohom

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Archív Zem&Vek

„Umelá inteligencia je budúcnosťou nielen pre Rusko, ale pre celé ľudstvo,“ vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin začiatkom septembra na besede so študentmi a zdôraznil, že „kto sa stane v tejto sfére lídrom, bude vládcom sveta“.

Tieto jeho výroky zaplavili médiá hlavného prúdu i alternatívu, pričom servery ako YouTube ich vsadili do kontextu, že aj Rusko sa zapája do pretekov v rozvíjaní vyspelej umelej inteligencie.

Prenesme sa z Ruskej federácie do susednej Čínskej ľudovej republiky. Koncom októbra tam prebehol ostro sledovaný 19. zjazd monopolne vládnucej Komunistickej strany Číny. Koná sa iba raz za päť rokov, trvá vyše týždňa a schvaľuje program rozvoja krajiny pre nasledujúcu päťročnicu. Generálny tajomník Si Ťin-pching, ktorý je okrem iného aj prezidentom najľudnatejšieho štátu sveta, počas svojich vystúpení oboznámil domácu a medzinárodnú verejnosť aj s podrobne vypracovaným programom na dosiahnutie svetového prvenstva Číny vo vede a technike do roku 2030. Nechýbala v ňom ani zmienka o primáte na poli umelej inteligencie. O niekoľko dní po skončení zjazdu sa do umelej inteligencie zahryzli vládnuce kruhy Spojených štátov a začali sa k nim vyjadrovať predstavitelia nadnárodných podnikateľských skupín. Medzi takých, ktorí zatiaľ navonok prejavujú americké vlastenecké cítenie, patrí Eric Schmidt, výkonný riaditeľ Alphabet, Inc., materskej spoločnosti globálnej informačnej chobotnice Google. Na samite o umelej inteligencii a globálnej bezpečnosti (Artificial Intelligence and Global Security Summit) vo Washingtone varoval pred čínskym rozmachom umelej inteligencie slovami: „Verte mi. Tí Číňania sú dobrí. Je to jednoduché. Do roku 2020 nás dobehnú, do roku 2025 nás predbehnú a do roku 2030 ovládnu celé priemyselné odvetvie umelej inteligencie.“

Podľa všetkého tu máme súperenie troch veľmocí o dosiahnutie prvenstva vo vývoji a využití umelej inteligencie, a tým o postavenie superveľmocenskej hegemónie v 21. storočí. Šéf Googlu, ktorý zároveň sedí v kresle predsedu poradného výboru pre inovácie pri americkom ministerstve obrany (Defense Innovation Advisory Board), preto brnká na vlasteneckú strunu a nabáda Spojené štáty, aby nezaostávali v súťaži s oboma hlavnými súpermi.

Autor: Patrik Sloboda

Mesačník ZEM&VEK si môžete predplatiť na: http://www.webareal.sk/sofian/eshop/2-1-Casopisy/0/5/162-December-2017

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

One Response

  • Keby Emerikanci nepovolili Číne doložku najvyšších výhod, nebol by žiadný čínský výkvet. A toto povolenie bude Číňanov dačo stáť. Povedzme, že všetok čínský vývoj umelej inteligencie bude pod kontrolou amerických korporácii. Že nie? Ale áno. Napísať článok na základe výpisov iných webov je jednoduché, ale vidieť pod pokrievku je druhá vec.

Pridaj komentár