Twitter scenzuroval Trumpovu výzvu proti násiliu

Ilustračný obrázok: Shutterstock

Sociálna sieť Twitter zablokovala video prezidenta Trumpa, ktoré bolo mierumilovnou poctou černochovi Georgeovi Floydovi, čo zomrel v dôsledku neadekvátneho zásahu polície a výzvou k ukončeniu násilia. Ide o ďalší z množstva blokovaných príspevkov Trumpa, ktorý doteraz používal sociálnu sieť Twitter ako základný komunikačný prostriedok s voličmi.

Trumpove príspevky na sieti Twitter majú obrovskú sledovanosť – rádovo desiatky miliónov. Hovorí sa, že vďaka nim vyhral minulé voľby.

Trump: ANTIFA je teror

Rozumiem obrovskej bolesti, ktorú cítie. Smrť Georgea Floyda bola tragédia. Nikdy sa to nemalo stať. Naplnila srdce Američanov hrôzou, zlobou a hnevom. Podporujeme právo na pokojné protesty. Stojíme na strane rodiny Georgea Floyda,“ hovorí prezident Trump vo videu pokojným hlasom, zatiaľ čo na pozadí hrá klavír.

Odkaz Georgea Floyda bol zneuctený násilníkmi, anarchistami a rabovaním. Násilie a vandalizmus je riadený organizáciou ANTIFA a ďalšími ľavicovými skupinami, ktoré terorizujú nevinných,“ pokračuje.

Twitter proti Trumpovi

Takmer štvorminutové video s názvom „Liečenie, nie nenávisť“ (Healing no Hatred) bolo zablokované majiteľom sociálnej siete Twitter, ale ponechané na sociálnej sieti YouTube. Obsahuje zostrih fotografií a videí z pokojných a násilných protestov, ktoré vyvolala smrť černocha Georgea Floyda.

Video má dnes už skoro 600 tisíc videní. Twitter uviedol ako dôvod zablokovania „porušenie autorských práv“. To môže pôsobiť ako zámienka, pretože video sa skladá z niekoľkých desiatok záberov, u ktorých nie je možné identifikovať ich autorov.

Spor medzi Trumpom a majiteľom siete Twitter Jackom Dorseym vyvrcholil minulý týždeň, keď bol Dorsley pozvaný do Bieleho domu. Tejto schôdzke predchádzalo niekoľko blokácií Trumpových príspevkov. Okrem iného aj príspevku, v ktorom Trump upozorňoval na možné podvody pri prípadnom korešpondenčnom hlasovaní vo voľbách.

Na schôdzke v Bielom dome medzi Trumpom a Dorseym, ktorý založil Twitter v roku 2003, nedošlo k dohode. Jack Dorsey po stretnutí uviedol, že bude príspevky blokovať aj naďalej, pokiaľ to uzná za vhodné.

Na verejnosť sa dostal príspevok jedného z riaditeľov siete Twitter, v ktorom označil Trumpa za nacistu. Vedenie spoločnosti sa od príspevku nedištancovalo a označilo ho za súkromný názor svojho zamestnanca.

Prezident Trump po nedohode s Dorseym nariadil preskúmať zákon, ktorý sa týka možnosti majiteľov sociálnych sietí mazať alebo blokovať obsah. Podľa možného výkladu zákona sú sociálne siete miesto zhromažďovania a účastníci majú slobodu slova.

Majiteľom sociálnych sietí by tak bola zakázaná akákoľvek cenzúra obsahu. Boli by majiteľmi siete, ale bez možnosti ovplyvniť to, čo sa na nich deje.

Postoj sociálnych sietí bude vo voľbách kľúčový. Kvôli údajnej pandémii koronavírusu sú zakázané predvolebné mítingy, na ktorých Trump exceluje. Televízne tlačové konferencie sú diskreditované „fake news“ médiami, za ktoré Trump pokladá napríklad CNN, Washington Post, New York Times a ďalšie.

Mark Zuckerberg, majiteľ siete Facebook, je k Trumpovym príspevkom ústretový a dal najavo, že nemá v úmysle nasledovať kroky Jacka Dorseyho a cenzurovať príspevky politikov: „Nie sme tu na to, aby sme cenzurovali. To ponecháme na hlavných médiách.“ Sociálna sieť YouTube, ktorá patrí Googlu, je zatiaľ tiež zdržanlivá.

Georg Floyd, černošských dealer drog, zomrel 25 mája 2020 pri zatýkaní v Minneapolise. Zasahujúci policajt, beloch, mu kľakol na krk a zatknutý sa udusil. Dnes už bývalý policajt čelí obvineniu z vraždy.

Zdroje:

www.nytimes.com

www.telegraph.co.uk

www.bbc.com

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply