Účastníci finančného trhu počítajú s poklesom úrokovej sadzby

Pre finančný trh by bolo veľkým prekvapením keby v prvom júnovom týždni neznížila ECB niekoľko mesačnú základnú úrokovú sadzbu vo výške 4,5 %, čo podľa viacerých už mala urobiť dávno, keďže terajšia miera inflácie vo výške 2,4 percenta je len o niekoľko desatín vyššia ako jej inflačný cieľ. Pred covidom bola inflácia tiež na obdobnej úrovni a základná úroková sadzba bola vtedy pod jedno percento. Podľa jej predstaviteľov je príčinou jadrová inflácia, ktorá je nad 3 percentá preto, že z dôvodu zvyšovania priemerných miezd sa výrazne zvyšujú ceny služieb poskytovaných obyvateľstvu, ktoré je „ochotné“ ich zaplatiť. Bude teda nižšia, otázka je o koľko desatín keďže s celým percentom sa nepočíta, ako aj či do konca roku sa bude úroková sadzba opakovane znižovať resp. zvyšovať a za akých predpokladov. S čím však treba počítať, že júnová úroková sadzba už nikdy nebude nulová alebo dokonca záporná, ktorá bola príčinou narastajúcej zadlženosti eurozóny výrazne prekračujúca maastrichtské kritéria stability eura. Z dôvodu pokračujúcej globálnej neistoty ekonomiky sa predpokladá že sadzby sa budú znižovať len veľmi opatrne. Napokon treba aj vychádzať z toho, že na ich výšku bude mať vplyv aj menová politika Fedu, keďže príliš nízka sadzba eura by mohla oslabiť pozíciu voči americkému doláru s následným dopadom na dovoz americkej inflácie.

Úroková sadzba ECB odráža klesajúcu mieru inflácie

Čo všetko ovplyvní iná júnová úroková sadzba zo strany ECB? Určite úrokové sadzby na úvery a vklady tak, ako v Česku, kde úrokové sadzby na úvery ako aj na vklady klesli po opakovanom znižovaní úrokovej sadzby od Českej centrálnej banky. A tak, keď domácnosti majú voľné peňažné zdroje „doporučujeme“ ich čo najskôr vložiť na termínovaný účet s dlhšou dobou splatnosti alebo kupovať bankový dlhopis, ktorých úročenie je dnes zaujímavé. Komerčné banky určite budú pri znižovaní úrokov na úvery rozhodovať na základe dopytu po úveroch a v prípade vkladov na základe bankovej likvidity, ktorú teraz ovplyvňuje aj niekoľko miliónový bankový odvod do štátneho rozpočtu. Budeme tiež zvedaví ako iná úroková sadzba ECB ovplyvní výnosy emitovaných štátnych dlhopisov po ktorých je zo strany zahraničných investorov ale aj na Slovensku pôsobiacich komerčných bánk stále väčší dopyt ako je ponuka od Agentúry pre riadenie dlhu. Pre poriadok si pripomeňme, že v tomto roku sme si za necelý polroku požičali už takmer 10 miliárd eur, pričom na začiatku roka sme predpokladali, že to bude suma na celý tento rok. Prečo sú tak „drahé“ si nevieme vysvetliť, keďže rating zo strany zahraničných ratingových agentúr sa nám nezhoršuje, do hospodárenia s verejnými peniazmi sme zaviedli výdavkové limity a napokon vlaňajší deficit verejných financií k HDP bol po úprave len vo výške 4,9 percenta. Najväčšiu radosť zo zníženia úrokovej sadzby ECB budú mať investori do akcií, keďže sa predpokladá ich výrazne vyšší rast. Vo všeobecnosti sa počíta, že pokles úrokov zo strany ECB bude mať pozitívny vplyv na hospodársky rast v eurozóne a teda aj slovenskú ekonomiku.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár