
Vedci analyzujúci údaje z Chandrayaan-1 veria, že nový objav môže vysvetliť pôvod vody na Mesiaci
Len niekoľko dní po tom, čo tretia indická lunárna misia Chandrayaan-3, ktorá v auguste pristála na južnom póle Mesiaca, dokončila svoju misiu a prešla do režimu hibernácie, nová štúdia na Zemi zistila, že naša planéta mohla Mesiacu pomôcť získať vodu.
Výskum, ktorý práve zverejnila Havajská univerzita v Manoa (UH Manoa), je založený na údajoch z prvej indickej misie na Mesiac v októbri 2008. Tím vedcov analyzujúcich údaje zo vzdialených senzorov z lunárnej misie Chandrayaan-1 zistil, že vodík a kyslíkové ióny zo zemskej plazmovej vrstvy sa mohli spojiť a vytvoriť molekuly vody na povrchu Mesiaca.
Shuai Li, pomocný výskumník na UH Manoa School of Ocean and Earth Science and Technology, urobil zistenia pri analýze údajov zozbieraných indickým prístrojom Moon Mineralogy Mapper na palube indickej misie Chandrayaan-1 v rokoch 2008 až 2009.
Univerzita vo vyhlásení uviedla, že Li má záujem o „skúmanie zmien povrchového zvetrávania“, keď Mesiac prechádza cez magnetotail Zeme, oblasť, ktorá chráni Mesiac pred slnečným vetrom, ale nie fotónmi Slnka.
Li, ako cituje UH Manoa, vysvetlil: „Toto poskytuje prirodzené laboratórium na štúdium procesov tvorby lunárnej povrchovej vody. Keď je Mesiac mimo magnetotail, mesačný povrch je bombardovaný slnečným vetrom. Vo vnútri magnetotailu nie sú takmer žiadne protóny slnečného vetra a očakávalo sa, že tvorba vody klesne takmer na nulu.
Li tiež zdôraznil, že tento objav, spolu s jeho predchádzajúcimi nálezmi hrdze na mesačných póloch, podčiarkuje hlboké spojenie medzi Zemou a jej mesiacom v mnohých nerozpoznaných aspektoch. Vedci sa domnievajú, že tento novoobjavený poznatok by mohol potenciálne objasniť pôvod predtým zisteného vodného ľadu v trvalo zatienených oblastiach Mesiaca.
“Celkovo toto zistenie a moje predchádzajúce zistenia o hrdzavých mesačných póloch naznačujú, že matka Zem je silne spojená s jej Mesiacom v mnohých nerozpoznaných aspektoch,” dodal Li.
Chandrayaan-1 zohral kľúčovú úlohu pri objave molekúl vody na Mesiaci. Misia bola spustená v októbri 2008 a sonda dopadu Mesiaca zasiahla južný pól Mesiaca 14. novembra. Lokalizácia vody na Mesiaci bola základným vedeckým cieľom počas príprav Indickej organizácie pre vesmírny výskum na Chandrayaan-1. Medzinárodné vesmírne agentúry zdieľali veľký záujem o overenie existencie vody, ideálne v značnom množstve, vzhľadom na jej potenciálne dôsledky pre potenciálne lunárne obydlia a pohľady na pôvod Mesiaca. NASA úspešne navrhla a zabezpečila možnosť nasadiť dva zo svojich nástrojov na detekciu vody na palube Chandrayaan-1.
Následná indická prieskumná misia na Mesiac, Chandrayaan-2, sa začala v roku 2019 s cieľom dosiahnuť hladké pristátie na Mesiaci, ale zlyhala a Chandrayaan-3 sa ukázal ako výrazný úspech pre krajinu. Kozmická loď vstúpila na obežnú dráhu Mesiaca začiatkom augusta a lander pristál na Mesiaci 23. augusta, čím sa India stala prvou krajinou, ktorá pristála na svojom južnom póle.
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroj: RT, Earth’s links with Moon more complex than thought, Indian probe’s data shows, 15. September 2023
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.