Ukrajina odstrihla Krym od vody, teraz tam našli sladkovodné pramene

zdroj : Shutterstock

Vedci objavili rozsiahle pramene sladkej vody v niektorých lokalitách Krymského polostrova. Tieto zásoby vody, podľa tvrdenia odborníkov, dokážu úplne uspokojiť potreby obyvateľstva Krymu. Takto môže byť úspešne vyriešený vyše šesťročný problém, ktorý vznikol po tom, ako Ukrajina zastavila dodávky vody na Krym. O týchto novinkách informovala Tlačová služba Sevastopoľskej štátnej univerzity na svojom portálu.

Ukrajina prestala dodávať vodu na Krym 22. apríla 2014, fakticky mesiac po referende na polostrove, ktorý znamenal návrat Krymu do zostavy Ruska. Štátny vodohospodársky úrad Ukrajiny rozhodol o zastavení prietoku Severokrymským kanálom, ktorý Krymu zabezpečoval až 85 % vody. Podľa vedenia správy Severokrymského kanálu, bol dôvodom zastavenia dodávok dlh, ktorý dosiahol 1,7 milióna dolárov.

Krymský premiér Sergej Aksenov vtedy vyhlásil, že vodu zámerne zastavila ukrajinská vláda a obvinenia o dlhu sú vymyslené. Krymčania vodu potrebovali, okrem iného aj na zavlažovanie ryžových polí, polí s obilím, kukuricou, sójovými bobami a pod. Krymská vláda sa viac razy snažila dohodnúť s Kyjevom na obnovení dodávok vody, bola ochotná platiť za ne, ale ukrajinská vláda ich vždy odmietla obnoviť. Nakoniec problém s vodou na polostrove vyriešia vlastnými silami.

Vedci v priebehu dvoch rokov skúmali dva podzemné vysokoteplotné zdroje vody. Prvý sa nachádza v hĺbke 900 – 1100 metrov. Tamojšie podzemné vody dosahujú teplotu 85 stupňov. Ďalší zdroj sa nachádza v hĺbke 350 – 500 metrov. Tam tiež migrujú tektonické vodné prúdy. Morská voda, ktorá sa tam dostáva, sa pod vplyvom vysokých teplôt vyparuje a takto vytvára prirodzených „výrobcov sladkej vody“, v hĺbke vyše 2,5 km.

Voda cirkuluje sieťou tektonických zlomov na celom území Krymu, preto dá sa ju ťažiť tam, kde ju potrebujú,“ podotkol Nikolaj Kovalev, riaditeľ vedecko-výskumného laboratória Sevastopoľskej štátnej univerzity. Vedci poukázali na to, že hlavným problémom ťažby podzemnej vody sú vysoké náklady na vytvorenie vrtných otvorov. Avšak v určitých lokalitách je možné vŕtať nehlboké otvory do 300 metrov, pretože na niektorých miestach voda preteká zo spodných vrstiev do horných. Celkovú produktivitu prirodzených „výrobcov sladkej vody“ vedci odhadujú približne na 1 milión m3/deň, číže približne 365 miliónov m3 ročne.

V súčasnosti, podľa odborníkov, ročná spotreba vody na Kryme dosahuje cca 350 – 400 miliónov metrov kubických. Objavené zdroje vody umožnia úplne zabezpečiť potreby polostrova a nahradiť tak dodávky vody z Ukrajiny, zastavené už pred 6 rokmi. V súčasnosti sa Krym zabezpečuje vodou pomocou vrtných otvorov a tiež využíva vodné nádrže, ktoré sa doplňujú prirodzeným spôsobom. V ostatných rokoch kvôli slabým zrážkam sú vodné nádrže značne prázdne. Na Kryme objavené pramene sladkej vody však, podľa všetkého, umožnia vyriešiť problémy a konečne úplne zabezpečiť potreby polostrovu.

Zdroj: Разработанный в СевГУ „геотомограф“ позволил обнаружить большие запасы подземных пресных вод в Крыму, Севастопольский государственный университет, 19.6.2020

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár