Ukrajina ponúka svoje uhoľné bane na predaj Turecku

Add Comment

Kyjev tvrdí, že Ankara zvažuje ponuku na kúpu ukrajinskej uhoľnej bane ako súčasť tohtoročného plánu privatizácie ukrajinského štátneho majetku.

Počas svojej návštevy Ankary požiadal ukrajinský prezident Petro Porošenko svoj turecký náprotivok Recepa Tayyipa Erdoğana, aby sa podieľal na ukrajinskej privatizácii.

„Turecká strana vyjadrila záujem o účasť v privatizácii energetických aktív na Ukrajine, a to najmä uhoľných baní,“ hovorí sa v stanovisku ukrajinského ministerstva pre energetiku.

Vladimír Demčišin a Berat Albayrak, ministri energetiky Ukrajiny a Turecka, prerokovali aj  spoločné projekty dodávok plynu z Kaspiku a Iránu na Ukrajinu.

Porošenko počas návštevy povedal, že Ukrajina je pripravená umožniť Turecku, aby využilo jej podzemné zásobníky plynu. Dohodli sa tiež,  že do konca roka podpíšu zmluvu o vytvorení zóny voľného  obchodu.

Ukrajina plánuje v roku 2016 uskutočniť veľkú privatizáciu štátneho majetku. Jedným z hlavných zástancov privatizácie bol bývalý minister hospodárstva Aivaras Abromavicius.

Avšak, Abromavicius vo februári svoj post opustil, tvrdiac, že nechce „kryť“ vládnu korupciu, ktorá dosiahla obrovské rozmery.

Obvinil Igora Koronenka, ktorý je pravou rukou Porošenka, z vytvárania prekážok jeho reformám, a to od náhleho odstránenia jeho ochranky, až po vyvíjanie tlaku na vymenovanie pochybných indivíduí do jeho tímu, prípadne na kľúčové pozície v štátnych podnikoch.

Preložené z RT

Silvia Benková
Robiť dobro je ako striekať parfém na druhých, trochu vône vždy zostane aj na vašich vlastných rukách.

Pridaj komentár

  & Časopis