Ukrajina prichádza o posledné zvyšky hodnovernosti

Tagged With: , , , , Add Comment

Ukrajinské tajné služby zinscenovali v utorok vraždu ruského novinára Arkadija Babčenka a mienkotvorná mašinéria svetového korporátnych mediálnych koncernov okamžite spustila mohutnú protiruskú kampaň. Stranou nezostali ani mnohé verejnoprávne mediálne inštitúcie v stredoeurópskych zemepisných šírkach. Český rozhlas napríklad publikoval na svojom portále www.irozhlas.cz správu pod titulkomČtyřicátník s šedou bradkou. Ukrajinská policie zveřejnila skicu možného vraha novináře Babčenka“ a pridal ukrajinskú policajnú skicu „pravděpodobného vraha novináře Arkadije Babčenka„.

Skica „pravdepodobného vraha“ nezavraždeného novinára. Zdroj: portál Českého rozhlasu https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/arkadij-babcenko-vrazda-vrah_1805300950_mos

Propagandistická úbohosť

Poskytla pritom informačný priestor ukrajinskému premiérovi v takejto podobe: „Ukrajinský premiér Hrojsman na facebooku vyzval k potrestání vraždy opozičního novináře. „Jsem přesvědčen, že ruská totalitní mašinerie mu (Babčenkovi) neodpustila čestnost a zásadovost. Byl to opravdový přítel Ukrajiny, který světu říkal pravdu o ruské agresi,“ napsal.

Na rozdiel od protiruskej propagandistickej maškarády s údajným otrávením Skripaľovcov v Londýne, ktorá dosiaľ úplne neodznela, šírila utorková show o údajne zavraždenom a vraj prenasledovanom ruskom novinárovi oheň a síru len necelý deň.

Portál Českého rozhlasu aktualizoval svoju vyššie citovanú správu nasledujúcim upozornením: „BABČENKO ŽIJE, „ATENTÁT“ ZINSCENOVALA SBU. OMLOUVÁME SE. … UPOZORNĚNÍ REDAKCE: Ruský novinář Arkadij Babčenko je živý. Ukrajinské úřady to oznámily ve středu pozdě odpoledne. Babčenkova „vražda“ byla zinscenovaná ukrajinskou tajnou službou SBU, která měla informaci o tom, že se připravuje novinářova likvidace. Vážení čtenáři, přijměte omluvu. VÍCE ZDE: Novinář Babčenko žije. ‚Vraždu jsme zinscenovali kvůli jeho bezpečí,‘ tvrdí ukrajinská tajná služba

Upozornenie, že vražda bola zincenovaná ukrajinskou tajnou službou. Zdroj: Český rozhlas: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/arkadij-babcenko-vrazda-vrah_1805300950_mos

Nemá zmysel reprodukovať nejapné, nedôveryhodné a ťažkopádne vysvetľovania kyjevských bezpečnostných orgánov o tom, o čo sa vlastne touto škandalóznou a zbabranou „operáciou“ chceli pokúsiť.

„Najhlbšie rozhorčenie“

Medzinárodná stavovská organizácie Reportéri bez hraníc, ktorá globálnym mediálnym kartelom už dávno zobe z ruky, nechala vo svojom vyhlásení k celej  škandálnej kauze prehovoriť náčelníka SBU Vasiľa Gricaka. Podľa neho išlo o úspešný záťah, čo vraj zachránil pred smrťou tridsať osôb, po ktorých údajne šli ruské orgány. Reportéri bez hraníc ale zakomponovali toto kostrbaté vyhlásenie do svojho vyhlásenia s príkrym titulkom „Nič neospravedlní sfalšovanie vraždy novinára v Kijeve„. Inými slovami, odvážili sa podotknúť, že aj uplatňovanie porekadla „Účel svätí prostriedky“ má svoje medze a fingovaná vražda novinára presiahla únosnú mieru.

Organizácia pre bezpečnosť a spolupráca OBSE tiež nabrala odvahu a dala zreteľne najavo, že babráci v Kyjeve prekročili červenú čiaru: šírením falošných informácií o zavraždení Babčenka, ktoré sa nikdy nestalo.

Rozhorčením nešetril ani Výbor na ochranu novinárov (CPJ), ktorý ale požaduje od Kyjeva vysvetlenie, prečo klamal svetovú verejnosť: „Ukrajinské úrady musia teraz prezradiť, čo si vynútilo krajné opatrenie zverejnenia správy o vražde ruského novinára,“ uviedla podľa agentúry DPA organizácia so sídlom v New Yorku.„.

Krátko po tom, čo nezavraždený a povznesene naladený 41-ročný Arkadij Babčenko vystúpil na tlačovej konferencii v Kyjeve, aby sa predviedol, že je živý a zdravý, vyslovili  Reportéri bez hraníc vo svojom vyjadrení „najhlbšie rozhorčenie po odhalení manipulácie zo strany ukrajinských tajných služieb. Je veľmi nebezpečné pre vládu, keď sa hrá s faktami, a predovšetkým keď využíva novinárov pre svoje falošné správy.

Skutočnosť, že Ukrajina sa pokúsila o takýto nehorázny a špinavý propagandistický trik, za ktorý sa jej dostalo medzinárodného odsúdenia, svedčí o tom, že režim oligarchu Petra Porošenka stratil súdnosť, klesol na dno a niet mu pomoci.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Patrik Sloboda
Zopár slov o autorovi...

Pridaj komentár

  & Časopis