
Ukrajina sa od januára chystá zvýšiť poplatok za tranzit ropy na Slovensko a okrem nás aj pre Maďarsko o viac ako 18 percent. Celkovo na 13,60 eura za tonu. S odkazom na prevádzkovateľov ukrajinskej siete ropovodov Ukrtransnafta o tom informovala agentúra Bloomberg.
Ukrajinský podnik tvrdí, že zvýšiť ceny je nútený kvôli tomu, že Rusi poškodili jeho energetickú infraštruktúru. “Pokračujúce ničenie ukrajinskej energetickej infraštruktúry viedlo k výraznému nedostatku elektriny, k zvýšeniu jej nákladov, k nedostatku paliva a náhradných dielov,” píše sa v liste, do ktorého mala agentúra Bloomberg možnosť nahliadnuť. Podľa listu, ktorý podpísal generálny riaditeľ spoločnosti Ukrtransnafta, sa tiež zvýšili náklady na organizáciu bezpečných pracovných podmienok pre personál a náklady na ochranu zariadenia.
Ukrajina zvyšuje poplatok za tranzit už druhýkrát za posledný rok. Predtým tak urobila v apríli. Za rok je tak cena za prepravu ruskej ropy cez Ukrajinu ropovodom Družba do krajín strednej Európy vyššia asi o 51 percent.
Slovensko ďakuje a posiela ďalšiu pomoc. Slovensko, ktoré sa v pomoci Ukrajine umiestnilo vo svetovej top desiatke štátov v pomere so štátnym hrubým domácim produktom HDP. Ako uvádza Visegrád 24 na Twitteri, v tomto rebríčku obsadzujeme na konci leta ôsmu priečku v krajinách, ktoré najviac pomáhajú Ukrajine. Ako sa hovorí – za dobrotu, na žobrotu. Zdá sa, že im peniaze za pohyb “zlej ruskej ropy” cez ich územie, od ktorej by sme sa mali všetci čo najskôr odstrihnúť, “nesmrdia.”
Slovensko sa od začiatku Špeciálnej vojenskej operácie stará o tisíce Ukrajinských imigrantov. Štát vyčlenil milióny na ich podporu a ľudia či z mimovládneho sektoru, alebo aj obyčajní jednoduchí Slováci sa snažia pomáhať kde sa dá.
Naša vláda ponúkla ukrajinskej armáde pomoc napríklad aj vo forme opravovania ich poškodenej či zastaralej techniky. Taktiež si môžeme pripomenúť darovanie nášho systému S-300, o ktorom minister obrany Jaroslav Naď otvorene klamal v televíznej diskusii. To medzi Slovákmi rozhodne rozdúchalo vášne.
Posielame humanitárny aj vojenský materiál v miliónoch eur, vyrábame húfnice, odišlo 30 obrnených transportérov, a posielali sme nie len muníciu ale aj vlastné palivo pre ich vojenskú mašinériu. Nezabudnime na telenovelu so stíhačkami MiG-29. Slovensko však za tieto dary vraj dostáva náhrady od svojich spojencov v NATO a je odhodlané Ukrajine pomôcť zvíťaziť, ako uviedol bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok.
Nadrámec sa teraz ešte rozpráva aj o presune elektriny, ktorú vyprodukujeme na Ukrajinu aby dokázali vykompenzovať svoje straty, zatiaľ čo Slováci majú šetriť energie kde sa len dá. A zatiaľ čo podniky krachujú, ľudia prichádzajú o prácu, výroba sa presúva tam, kde je to výhodnejšie a snáď už každá rodina pocítila na vlastnej koži že si musí čím ďalej, tým viac uťahovať opasky sa dobrodruh Zelenskyj schováva nevedno kde – vraj niekde na Ukrajine.. Veď pokiaľ tečú peniaze a zbrane prúdom, dobre je… Alebo ako bývalý premiér SR Igor Matovič svojho času povedal: “Nebojte sa, dobre bude..?”
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
1. Bloomberg news: Ukraine Plans to Raise Oil Transit Fee After Russian Strikes, Bloomberg, 21.nov.2022
2. Bloomberg: Ukrajina sa chystá zdražiť tranzit ropy pre Slovensko a Maďarsko, HNonline, 21.nov.2022
3. Natanael Leo Poloha: Slovenská pomoc Ukrajine v pomere so štátnym HDP. Sme vo svetovej top desiatke pred Českom, Startitup, 6.sept.2022
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.