Ukrajina začala rozsiahle vojenské cvičenia blízko ruských hraníc

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Служба безпеки України

Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) oznámila, že sa včera začali rozsiahle protiteroristické cvičenia v Charkovskej oblasti a ako zdôraznila, „konajú sa za sústredenia zvláštnej pozornosti na pohraničných lokalitách“. Uviedla, že sa na cvičeniach zúčastňujú príslušníci Národnej gardy, Národnej polície, Štátnej pohraničnej služby, Vojenskej polície a niekoľko ďalších špeciálnych a vojenských jednotiek.

Tlačová služba Štátnej bezpečnosti Ukrajiny zdôraznila, že cvičenia budú prebiehať za podmienok „maximálnej reality“, vrátane použitia bojových strelných zbraní, vojenskej techniky a rádiotechnických prostriedkov. Počet účastníkov týchto cvičení, ako ani presnú dobu ich trvania, Štátna bezpečnosť Ukrajiny neuvádza. Pikantériou je, že ukrajinské média stále strašia „útokom ruského agresora“, ale ukazujú zábery sústreďovania domácej vojenskej techniky a vojsk, ktoré sa zúčastňujú na danom cvičení.

Na týchto cvičeniach by nebolo nič zvláštne, keby sa nekonali v bezprostrednej blízkosti ruských hraníc a to presne v čase, keď napätie v tejto oblasti dosahuje kritickú úroveň. Ukrajinské, európske a americké média, politici a analytici v posledných dňoch zosilnili „rétoriku“ strašenia ruskou hrozbou, poukazujú na koncentráciu ruských vojsk na hraniciach s Ukrajinou. Mnohí ako vždy, vykresľujú katastrofické scenáre ruského útoku a tvrdia, že Moskva sa pripravuje na novú, horúcu fázu vojny, alebo Rusko koncentráciou svojich ozbrojených uskutočňuje demonštratívnu hrozbu silou.

V tejto rusofóbsko-politicko-mediálnej hystérii „analytici a pravdovravné“ média často používajú otvorenú lož a prekrúcajú fakty. Dokonca aj renomované západné média publikujú totálne fejky. Napríklad, CNN zverejnila fotografie ukrajinských tankov, ale uviedla, že sú to ruské tanky na hraniciach s Ukrajinou. Keď oficiálna hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Mária Zacharovová poukázala „kolegom“ na ich „omyl“, CNN fotografiu ruských tankov nahradila portrétom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Triezvejší európski analytici poukazujú na oslabovanie prímeria, ktoré bolo dohodnuté 22. júla minulého roku počas rokovania trojstrannej kontaktnej skupiny, ktorú tvoria zástupcovia Ruska, Ukrajiny a Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe. Informujú o tom, že prestrelka na Donbase je na dennom poriadku a prímerie je iba krehké a nestabilné.

Prakticky žiadne európske média a analytici však nespomínajú, že príslušníci ukrajinskej armády stále porušujú Minské dohody, obsadzujú územia v neutrálnej zóne, začali oveľa aktívnejšie ostreľovať pozície jednotiek Donecka a Luhansku a niektoré obce a okrajové štvrte Donecku. Nič nehovoria ani o tom, že do zóny konfliktu sa už dávnejšie sťahuje ukrajinská vojenská technika a vojska, akoby sa Kyjev pripravoval na útok.

Prirodzene, európski politici, analytici a média nehovoria o tom, že Moskva vidí nebezpečenstvo, ktoré sa na Donbase zvyšuje a iba zabezpečuje bezpečnosť vlastných hraníc. Ruské ozbrojené sily sa nachádzajú na svojom území, na rozdiel od vojsk NATO, ktoré fakticky obkľúčili Rusko a ohrozujú jeho hranice a bezpečnosť, ale túto skutočnosť „pravdovravné“ európske média prirodzene nikdy nespomínajú.

A keby Moskva v tejto situácii odštartovala rovnaké vojenské cvičenia, aké včera začala Ukrajina, v USA a EÚ by vypukla gigantická vojna nespokojnosti a spŕška katastrofických scenárov o pripravovanom útoku „ruského agresora“. Podobné cvičenia Ukrajiny však v blízkosti ruských hraníc nevyvolávajú žiadne pochybnosti. Aj naďalej platí dvojaký transatlantický falošný meter.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) СБУ розпочинає масштабні антитерористичні навчання на Харківщині, Служба безпеки України, 13.4.2021

(2) Kharkiv region: SBU conducts large-scale anti-terrorist training, Security Service of Ukraine, 13.4.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár