Na ukrajinských frontoch bezo zmien a asi aj preto ukrajinské média od včerajšieho rána oveľa viac, ako situácii v prednej línii, sa venovali ďalšiemu útoku dronov na ruské hlavné mesto. „Ako sa uvádza, v Moskve, v areáli „Moskva City“ explodoval ďalší dron. Podľa ruského ministerstva obrany, boli nad Odincovským a Narofominským okresmi zostrelené dva drony. Ďalší, ktorý stratil riadenie v následku zásadu ruských prostriedkov protielektronického boja, sa zrútil v areáli komplexu „Moskva City.“ Bola poškodená rovnaká veža ako naposledy,“ uviedli ukrajinské média.
„Podľa moskovského starostu Sobjanina, bolo rozbité zasklenie na 21. poschodí budovy. Predchádzajúci takýto útok bol iba prednedávnom – 30. júla. Ruské média zverejňujú videá a tiež píšu, že ministerstvo hospodárskeho rozvoja Ruskej federácie sa nachádza na 21. poschodí veže budovy, na ktorú zaútočil dron,“ vysvetlili ukrajinskí novinári.
Informovali aj o ďalšom útoku ukrajinských bezpilotných lodí na Čiernomorskú flotilu. „Ministerstvo obrany Ruskej federácie oznamuje nový útok bezpilotných lodí na lode Čiernomorskej flotily. Tri lode sa pokúsili zaútočiť na hliadkové lode „Sergej Kotov“ a „Vasilij Bykov“ 340 km juhozápadne od Sevastopoľu. Tvrdí sa, že všetky tri lode boli zničené a ruské hliadkové lode „naďalej plnia úlohy.“ Pripomeňme, že 25. júla, „Sergej Kotov“ už bol podrobený podobnému útoku,“ pripomenuli ukrajinskí vojenskí analytici.
A do tretice ďalší útok ukrajinských diverzantov, tento raz proti ruským civilným lodiam. „V noci sa ukrajinská armáda pokúsila o útok pomocou troch poloponorných bezpilotných člnov na ruské civilné dopravné plavidlá, ktoré boli na ceste k Bosporskému prielivu v juhozápadnej časti Čierneho mora. Informovalo o tom ministerstvo obrany Ruska. Ministerstvo ubezpečilo, že lode ruského námorníctva, ktoré sprevádzali civilné plavidlá, okamžite objavili a zlikvidovali ukrajinské člny,“ citovali správy ruských kolegov ukrajinské média.
So sklamaním oznámili aj skutočnosť, že Spojené štáty dodajú ukrajinskej armáde staršie tanky Abrams, teda, menej efektívne, ktoré sľúbili. „Newsweek uviedol, že namiesto modifikovaných M1A2 dostanú Ukrajinci M1A1, ktoré vážia menej. Okrem toho, majú menej modernú elektroniku. Tanky tohto modelu tiež neobsahujú pancier z ochudobneného uránu. Je potrebné poznamenať, že toto rozhodnutie bolo prijaté s cieľom čo najrýchlejšie vycvičiť posádky a poslať tanky na front. Podľa Newsweek, bude vojenská technika najskôr odoslaná do Nemecka na opravu. Ukrajinská armáda ju bude môcť prijať najskôr v septembri,“ poznamenali ukrajinskí vojenskí analytici.
Politológovia informovali o ďalšej „zrade“: Mexiko sa odmietne zúčastniť na rokovaniach o mierovom urovnaní vojny na Ukrajine, ktoré sa budú konať v Saudskej Arábii, pokiaľ na ne nebude pozvané Rusko. „Podľa agentúry Reuters, to uviedol mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador. Obrador vyjadril želanie, aby sa nadchádzajúce mierové rozhovory na Blízkom východe uskutočnili za účasti Ukrajiny aj Ruska. Povedal, že Mexiko sa zúčastní rozhovorov, ktoré sa majú uskutočniť budúci víkend v Saudskej Arábii, iba ak budú prítomné obe strany,“ podčiarkli politológovia.
„Nechceme, aby pokračovala iracionálna rusko-ukrajinskej vojna,“ povedal Obrador na tlačovej konferencii. Hovoril o obrovskom ľudskom utrpení, spôsobenom vojnou, a uviedol, že jediným subjektom, ktorý má z vojny výhodu, sa stal vojenský priemysel. Podľa denníka Wall Street Journal, sa vysokí predstavitelia z 30 krajín zúčastnia mierových rozhovorov, ktoré sa uskutočnia 5. – 6. augusta v Džidde. Rusko však nebolo pozvané na účasť na rokovaniach,“ zdôraznili ukrajinskí politológovia.
Vyjadrili obavy, že sa začína „reťazová reakcia“ a čoraz viac štátov žiada, aby na rokovania pozvali aj Rusko, pretože bez jeho účasti rokovania nemajú zmysel. Navyše je to jedna zo strán konfliktu a je nezmyslom debatovať, ako znie známe príslovie, „o nás bez nás…“ „Brazílske orgány trvajú na tom, aby rokovania o urovnaní konfliktu na Ukrajine prebiehali výlučne za prítomnosti ruskej strany. Informoval o tom zdroj z administratívy prezidenta juhoamerickej republiky. Zástupca administratívy brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu podotkol, že vláda krajiny opäť organizátorov upozornila na to, že „prítomnosť Rusov je nevyhnutná pri akýchkoľvek rokovaniach, a na stretnutí by sa mali zúčastniť aj Číňania.“ „Už sme o tom hovorili na predchádzajúcom stretnutí v Kodani: nie je možné rokovať sám so sebou, takže je potrebné zapojiť ruskú stranu do procesu rokovaní,“ citovali vysokých brazílskych predstaviteľov ukrajinské média.
Niektoré ukrajinské média informovali aj o ostreľovaní ukrajinskou armádou území Ruska a o obetiach v radoch civilistov. „Počas ostreľovania dediny Basaň v Záporožskej oblasti zahynuli 3 ľudia a 15 bolo zranených. Napísal to na Telegramovom kanáli úradujúci šéf regiónu Jevgenij Balický. „Asi o siedmej hodine večer nepriateľ vystrelil na civilnú infraštruktúru dediny Basaň v Pologovskom okrese. Zasiahli obchod s potravinami, kde bolo veľa ľudí. Podľa predbežných údajov, boli traja z mŕtvych miestni obyvatelia, civilisti. Asi 15 ľudí bolo zranených a prevezených do zdravotníckych zariadení,“ napísal. „12-ročné dieťa je stále pod troskami. Záchranári pracujú na mieste činu,“ napísal Balický. Dodal, že všetkým poškodeným bude poskytnutá maximálna pomoc a podpora,“ uviedli ukrajinské média.
Dodali, že ďalší civilista bol zranený v dôsledku ostreľovania ozbrojenými silami Ukrajiny mestečka Jasinovataja v Doneckej ľudovej republike. „Oznámil to vedúci mestskej správy Dmitrij Ševčenko. „V dôsledku ďalšieho ostreľovania ozbrojenými silami Ukrajiny v meste Jasinovataja bol zranený muž, narodený v roku 1959,“ citovali Ševčenkovu správu na telegramovom kanáli ukrajinskí novinári.
Priniesli aj novinku: na Ukrajine mienia vybudovať závod na výrobu a opravu dronov Bayraktar. „Tlačová služba ministerstva obrany informovala, že rezort uzavrel dohodu so spoločnosťou Baykar Makina o výrobe dronov. Stalo sa tak pri vypracovaní rámcovej dohody medzi vládami Ukrajiny a Turecka o spolupráci v oblasti špičkových technológií, letectva a vesmírneho priemyslu, ktorá nadobudla platnosť 23. januára 2023. Takýto krok výrazne zvýši spoluprácu medzi týmito dvoma krajinami v obrannej sfére,“ podčiarkli ukrajinskí vojenskí analytici. Niektorí z nich však opatrne položili otázku, či ruská rozviedka náhodou neobjaví miesto výstavby a či závod nebude zničený ešte v základoch?
Neskoršie večer ukrajinské média komentovali nasledovné správy: v nadmorskej výške 102 metrov pracovníci demontovali sovietsky erb zo štítu na pomníku Matky-vlasti, poľský veľvyslanec bol predvolaný na ministerstvo zahraničia po vyhláseniach, že Ukrajina „by si mala začať vážiť“ pomoc Poliakov, Bolívia oficiálne oznámila svoju túžbu pripojiť sa k BRICS, Spojené štáty sa dohodli s Bulharskom a Južnou Kóreou na dodávke 155 mm munície na Ukrajinu, Bielorusko mohla s Iránom diskutovať o výstavbe závodu na výrobu „Shahedov“, na svojom území, nemeckí turisti sa boja ísť do Poľska kvôli príchodu „Wagnera“ v susednom Bielorusku, od budúceho roku Európska únia sprísňuje pravidlá vstupu pre občanov krajín s bezvízovým cestovaním, obchodný partner Huntera Bidena obvinil amerického prezidenta z napomáhania podnikaniu svojho syna a iné správy.
Ale dnešný článok by sme chceli ukončiť netradične – správami zo Slovenska, presnejšie tým spravodajským lajnom, ktorým denno-denne „kŕmi“ ľudí verejno-právna RTVS. Včera v poludňajšom Rádiožurnále si vychutnávala správy o útokoch ukrajinských dronov na Moskvu, zverejňovala výroky „expertov“, ktorí pochvaľovali schopnosť Kyjeva vyrábať drony a uznali, že ukrajinská armáda úmyselne útočí na civilné objekty v Rusku a konkrétne v Moskve, aby ukázala svoju silu a vystrašila vedenie krajiny a obyvateľstvo Ruska.
Podobné transatlantické rusofóbske táraniny znejú v Európe už viac desiatkov rokov. Lenže čo bude hlásiť stoka slovenskej žurnalistiky vtedy, ak Moskve pretečie pohár trpezlivosti a tiež udrie po ukrajinským civilným objektom?.. Určite nebude ospravedlňovať Rusov. Ani slovom však nespomenie o tom, že Kyjev, riadený Západom, vyše 8 rokov bombardoval Doneck a Luhansk, terorizoval Rusov na Ukrajine a likvidoval úplne všetko ruské v krajine a nakoniec sa Moskva odhodlala k odvete. Čo povedia proamerické hlásne trúby v RTVS, keď Moskve znova pretečie pohár trpezlivosti a odpovie na útoky Kyjeva na civilistov? Veď nemusí pritom zabiť ani jedného Ukrajinca! Načo? Môže zaútočiť, napríklad, na sochu Matky Vlasti, ktorú už chcú premenovať na „matku Ukrajinu“ a aktívne ju rekonštruujú v súčasnosti… Je veľmi smutné, že značná časť slovenskej verejnosti ešte stále verí a vôbec počúva falošné a lživé táraniny slniečkarskych, proatlantických, nevlasteneckých médií…
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
- 524-й день войны в Украине. Главные новости 1 августа. Обновляется, Страна, 1.8.2023
- В РФ сообщают о второй атаке беспилотника на бизнес-центр „Москва Сити“, Страна, 1.8.2023
- Что происходит на фронте 1 августа. Сводка Генштаба ВСУ, Страна, 1.8.2023
- „Більше розвалу, більше війни“: у Зеленського зробили заяву про удар по вежі „Москва-Сіті“, UNIAN, 1.8.2023
- „У Криму палало“: у ЗСУ поділилися важливою інформацією щодо далекобійних ракет, UNIAN, 1.8.2023
- У ЗСУ прокоментували атаку дронів на Москву: військові РФ не вміють їх збивати, ZN.UA, 1.8.2023
- Перехопити ракети Storm Shadow надзвичайно важко – повітряні сили ЗСУ, ZN.UA, 1.8.2023
- У Дніпрі „замінували“ суди, лікарні, аеропорт і дитячі центри, Vesti.UA, 1.8.2023
- Хронологія війни РФ проти України: вівторок, 1 серпня (оновлюється), Vesti.UA, 1.8.2023
- Хроніка літнього наступу. 1 серпня: “Дуже неприємна ситуація”, Kyiv Post, 1.8.2023
- Командувач Нацгвардії про контрнаступ: „прийде час і ми на якомусь напрямку зробимо прорив“, Kyiv Post, 1.8.2023
- Через Маріуполь у напрямку Бердянська масово перекидають живу силу противника, Ukrinform, 1.8.2023
- Ворог обстрілює Донеччину: по Авдіївці бив із танків, на Горлівському напрямку – з «Ураганів», Ukrinform, 1.8.2023
- План України на випадок, якщо Росія вб’є Зеленського, удар по рідному місту президента і поставки зерна через Хорватію. Акценти світових ЗМІ 1 серпня, Espreso.TV, 1.8.2023
- РФ має проблеми із забезпеченням флангів і брак резервів на півдні України, – британська розвідка, Espreso.TV, 1.8.2023
- „Долітають дуже гарно“: у Повітряних силах розповіли, чи можуть окупанти збивати ракети Storm Shadow, Obozrevatel, 1.8.2023
- В Україні розробили далекобійні БПЛА „Рубака“: як вони допоможуть ЗСУ, Obozrevatel, 1.8.2023
- «Не лише для того, аби покошмарити». Яку довгострокову мету мають удари безпілотників по Москва-Сіті — Мусієнко, New voice.ua, 1.8.2023
- Бум дронів. Віцепрем’єр Федоров обіцяє ЗСУ сотню нових розробок українських безпілотників. На чому ґрунтується його оптимізм?, New voice.ua, 1.8.2023
- Через кордон у Чернігівській області намагалася прорватися російська ДРГ, Слово і Діло, 1.8.2023
- У росії заявили про атаку на їхні патрульні катери в Чорному морі, Слово і Діло, 1.8.2023
- В Україні масштабна тривога: в повітрі МіГ росіян, є ракетна небезпека, РБК-Україна, 1.8.2023
- У Маріуполі фіксують чергове перекидання живої сили та БК росіян в напрямку Бердянська, РБК-Україна, 1.8.2023
- Україна почала виготовляти дрони-камікадзе „РУБАКА“ на дальність до 500 км, Діфенс Експрес, 1.8.2023
- РФ як „під копірку“ заявляє про чергову міфічну атаку на свої кораблі у Чорному морі, Діфенс Експрес, 1.8.2023
- Україна за місяць отримала допомогу на $5,3 млрд, Корреспондент.net, 1.8.2023
- Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 1.8.2023
- Ракети, що зруйнували будинки у Кривому Розі, були випущені з району Джанкоя, Інтерфакс-Україна, 1.8.2023
- Окупанти обстріляли Херсон: у закладі охорони здоров’я загинув лікар, поранено медсестру, Інтерфакс-Україна, 1.8.2023
- Начальник Генштабу Естонії пояснив, чому ЗСУ не досягли швидкого успіху у контрнаступі, Європейська правда, 1.8.2023
- США про БПЛА у Москві: Не заохочуємо Україну завдавати ударів по РФ, Європейська правда, 1.8.2023
- Вдруге за день по всій Україні оголошували тривогу через активність МіГ-31, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 1.8.2023
- По всій Україні лунала тривога через злет носія „Кинджалів“, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 1.8.2023
- УПЦ должна пройти путь, который прошел Христос, – священник, Союз православних журналістів, 1.8.2023
- Священник УПЦ: В нас бросают камни, а мы в ответ подаем хлеб, Союз православних журналістів, 1.8.2023
- Протягом минулого тижня зафіксовано близько 500 обстрілів населених пунктів у 16 областях – ДСНС, UNN, 1.8.2023
- Обстріли з „Ураганів“ і Авдіївка під вогнем з танка: показали наслідки ударів армії рф по Донеччині, UNN, 1.8.2023
- Польща ремонтує Leopard 2: скільки незворотних втрат західних танків у ЗСУ, – Forbes, Focus, 1.8.2023
- Українська армія отримає сімейство вантажівок Oshkosh Defense на суму понад $200 млн, Focus, 1.8.2023
- ВСУ получат танки Abrams более старой модификации, чем изначально обещали США, — СМИ, Українські Новини, 1.8.2023
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.