Na Ukrajine sa predsa črtajú zmeny. Ako uvádzajú domáce, ale aj ruské a niektoré zahraničné média, Kyjev pripravuje ďalšiu etapu mobilizácie, kedy mieni poslať do bojov ďalších 300 tisíc mužov. Za týmto účelom mieni povolávať mužov z Centrálnej a Západnej Ukrajiny. Ako priznávajú domáci analytici, na Východnej Ukrajine už nezostali obyvatelia – muži, ktorí majú menej, ako 45 rokov. Takisto Kyjev mieni vracať mužov zo zahraničia a posielať ich na front, avšak zatiaľ nie je vôbec jasné, ako dokáže vrátiť mužov zo zahraničia. Vo viacerých oblastiach krajiny sa zvyšuje odpor voči povolávaniu do armády. Objavuje sa čoraz väčší počet „chorých“ a „invalidov.“
Na donbaských frontoch sa medzitým stále tvrdo bojuje. Ako informoval ukrajinský Generálny štáb, v priebehu dňa došlo ku 40 ozbrojeným stretom. Ruská armáda podnikla 5 raketových, 45 leteckých a 67 útokov reaktívnymi systémami salvovej paľby. Ukrajinské letectvo odpovedalo 14 útokmi a kým sa ukrajinské jednotky pokúšajú o protiútoky iba v Melitopoľskom smere, ruská armáda útočí vo viacerých: v Limanskom – v okolí Novogorovky Luhanskej oblasti, v Bachmutskom v okolí Orechovo-Vasilovky a Kleščejevky Doneckej oblasti, v Avsejevskom v okolí Stepného Doneckej oblasti a v Marjinskom – v okolí samotnej Marjinky tiež Doneckej oblasti.
Niektoré ukrajinské média informovali, že vojaci ruského zoskupenia „Dneper“ v priebehu dňa zlikvidovali tri člny so skupinami ukrajinských diverzantov. „Oznámil to v nedeľu vedúci tlačového strediska „Dnepra“ Roman Kodrjan. „Za posledný deň vojaci zoskupenia „Dneper“ v oblasti osád Burgunka a Sadovaja identifikovali a zničili tri malé vysokorýchlostné plavidlá a šesť vojakov ozbrojených síl Ukrajiny,“ informoval. Podľa Kodrjana, ruské delostrelectvo zničilo delá D-30 a 2A65 ukrajinskej armády. Okrem toho, bola pomocou dronov „Lancet“ zistená a zlikvidovaná americká húfnica M777 neďaleko dediny Zelenovka. „Zároveň boli zasiahnuté tri miesta dočasného nasadenia ozbrojených síl Ukrajiny v osadách Očhakov, Ťaginka, Nikoľskaja a v blízkosti osady Dmitrovka bol zničený muničný sklad,“ citovali správ Kodrjana ukrajinskí novinári.
Prezentovali aj lživý, pokrytecký „plač“ šéfa zahraničnopolitického rezortu Európskej únie Josepa Borrella, ktorý zhrnul výsledky sankcií proti Rusku. „Podľa Borrella, v minulom roku došlo k „bezprecedentnému zrušeniu väzieb“ medzi Európskou úniou a Ruskou federáciou. Napísal o tom vo svojom blogu. Borrell podotkol, že od začiatku rozsiahlej invázie na Ukrajinu Európska únia už uvalila na Rusko 11 balíkov sankcií. EÚ, okrem toho, uvalila zákaz cestovania a zmrazila aktíva viac ako 1 500 ľudí a asi 250 organizácií z Ruskej federácie,“ citovali Borrella ukrajinskí novinári.
„Za posledný rok sa dovoz z Ruska do Európy znížil o 58% (a neenergetický dovoz o 60%). V roku 2023 sa tento proces zrýchlil, píše Borrell. „Pokles dovozu neenergetického tovaru presiahol 75% v prvom štvrťroku 2023 a v prípade energetického tovaru je pokles ešte väčší – mínus 80%,“ uviedol európsky komisár. Z Európy sa vývoz tovaru s dvojakým použitím a pokrokových technológií do Ruska znížil v roku o 78% v roku 2022 v porovnaní s rokmi 2019-2021. Celkový vývoz z EÚ do Ruska klesol o 52%,“ uviedli ukrajinskí hospodárski analytici.
Popoludní vojenskí analytici oznámili, že, podľa všetkého, bola urobená posledná bodka v prípade vyšetrovania smrti Jevgenija Prigožina a Dmitrija Utkina. Napriek všetkým chýrom, špekuláciám a konšpiráciám, zistilo sa, že zakladateľ súkromnej vojenskej spoločnosti „Wagner“ Jevgenij Prigožin a veliteľ tejto súkromnej armády Dmitrij Utkin skutočne zahynuli počas nedávnej leteckej havárie v Tverskej oblasti.
„Vyšetrovací výbor Ruska potvrdil smrť Jevgenija Prigožina pri leteckej havárii v Tverskej oblasti. Totožnosť všetkých desiatich obetí havárie lietadla bola stanovená, zodpovedajú zoznamu, uvedenému v letovom zozname, uviedol rezort. „V rámci vyšetrovania leteckej havárie v Tverskej oblasti boli ukončené molekulárne genetické vyšetrenia. Podľa ich výsledkov bola zistená totožnosť všetkých 10 obetí, ktoré zodpovedajú zoznamu, uvedenému v letovej správe,“ citovali správy ruských kolegov ukrajinskí novinári.
Vojenskí analytici opakované zdôraznili, že ukrajinskej armáde velí Pentagón a veľmi sa hnevá, keď ukrajinskí velitelia ho neposlúchajú, ako to, napríklad, prednedávnom urobil veliteľ Pozemných síl Ukrajiny Alexander Syrský, keď vyzval na prijatie opatrení na ochranu Kupjanska. „Americký denník The New York Times poukazal na to, že Syrského nedávne vyhlásenia o presune ruských posíl do oblasti „nemajú nezávislé potvrdenie.“ Denník pochybuje o tom, že cieľom Rusov je zajať Kupjansk, ako nedávno uviedlo ukrajinské velenie,“ citovali amerických novinárov ukrajinskí kolegovia.
Podotkli, že veliteľ Pozemných síl Ozbrojených síl Ukrajiny generálplukovník Alexander Syrský, na rozdiel od rád západných spojencov Kyjeva a odporúčaní Pentagonu, naďalej trvá na potrebe posilniť obranu v blízkosti Kupjansku. „Podľa Syrského, zatiaľ čo sa ukrajinské ozbrojené sily pokúšali postupovať pomaly na juhu a východe, ruskí vojaci dokázali postupovať pri Kupjansku na severovýchode krajiny. V tejto súvislosti velenie ozbrojených síl Ukrajiny nasadilo svoju armádu na ochranu rozsiahlej frontovej línie v kupjanskom smere. Zároveň bola v skutočnosti potrebná podpora ukrajinskej strany v tom čase na iných frontoch,“ podčiarkli domáci analytici.
Poukázali na to, že americký politik Ajamu Baraka podotkol, že Pentagón a CIA USA vedeli, že protiofenzíva Ukrajiny je odsúdená na neúspech. „Baraka podčiarkol, že za všetko bude teraz zodpovedná ukrajinská stratégia. New York Times zase poznamenal, že americkí plánovači odporučili Ukrajine sústrediť jednotky na juhu a stanovili si hlavný cieľ postupu frontu do Melitopoľu. Ukrajinské velenie však rozdelilo sily takmer rovnako medzi východ a juh, čím „rozptýlilo“ palebnú silu,“ prízvukovali ukrajinskí vojenskí analytici.
Večer ukrajinskí novinári oznámili, že jeden z najlepších amerických novinárov, bývalý moderátor Fox News Tucker Carlson vyjadril želanie urobiť rozhovor s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. „Šéfredaktorka Russia Today T Margarita Simoňjanová na televíznom kanáli Rusko-1 podčiarkla, že by tento rozhovor mohol byť zaujímavý. „Carlson žiada o rozhovor s Vladimírom Putinom. Ak by to zrazu niekto počul a oznámil to prezidentovi, bolo by to skvelé,“ citovali Simoňjanovú ukrajinskí kolegovia.
„Tucker Carlson predtým obvinil šéfa Ukrajiny Volodymyra Zelenského zo zničenia demokracie. Hovoril o tom v rámci svojej šou na sociálnej sieti X (predtým Twitter). Predtým, 23. augusta, bývalý americký prezident Donald Trump poskytol Carlsonovi rozhovor, pričom vynechal prvú debatu republikánskych prezidentských kandidátov. New York Times podčiarkol, že takéto rozhodnutie bývalého amerického lídra je vážnou urážkou „tak pre Republikánsku stranu, ako aj pre kanál Fox News, ktorý vedie túto diskusiu,“ zdôraznili ukrajinskí politológovia.
Neskoršie večer oznámili, že Jozef Biden nemieni rokovať s Ruskom o mieri… čiže…. kto vlastne riadi konanie ukrajinskej armády, vlády, parlamentu, celej Ukrajiny – Zelenský, Zalužný, Podoľak, Syrský, Ignat, Budanov, Danilov či iní pokryteckí pajáci? Ukrajinskí novinári každý deň svedčia o tom, že Ukrajina je otrocký štát, riadený z Oválnej pracovne a preto nechce a ani nemôže rokovať o mieri – jednoducho, zaoceánsky šéf Kyjevu to zatiaľ zakazuje. A preto ozbrojený konflikt pokračuje už vyše pol druha roka…
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Zdroje:
- 550-й день войны в Украине. Главные новости 27 августа. Обновляется, Страна, 27.8.2023
- Армия РФ безуспешно наступала на четырех направлениях, Страна, 27.8.2023
- Минобороны РФ заявляет о сбитии двух дронов в Курской и Брянской областях, Страна, 27.8.2023
- Повітряні сили розповіли, скільки ракет збили протягом нічної тривоги, UNIAN, 27.8.2023
- Стали відомі деталі удару по Харківщині: двоє загиблих, одна жінка у важкому стані, UNIAN, 27.8.2023
- Окупанти майже 90 разів обстріляли Запорізьку область: є загиблий та четверо поранених , ZN.UA, 27.8.2023
- На Дніпропетровщині росіяни понівечили вогнем артилерії два приватні будинки – ОВА, ZN.UA, 27.8.2023
- У Севастополі сталася сильна пожежа, Vesti.UA, 27.8.2023
- Росіяни атакували Україну ракетами – кожна друга була фальшивою, Vesti.UA, 27.8.2023
- Україна підтвердила удари по російських військових Чорноморського флоту, Kyiv Post, 27.8.2023
- У Повітряних силах прокоментували численні тривоги через МіГ-31К, Kyiv Post, 27.8.2023
- Ворог перекинув із Азовського в Чорне море один ракетоносій – Гуменюк, Ukrinform, 27.8.2023
- На фронті за добу відбулось понад 40 бойових зіткнень, Ukrinform, 27.8.2023
- У РФ заявили про атаку дрона на Курськ: пошкоджена багатоповерхівка та будівлі поруч, Espreso.TV, 27.8.2023
- ISW: ЗСУ просуваються через найскладнішу ділянку оборонних позицій окупантів, Espreso.TV, 27.8.2023
- В ОП розкрили деталі таємних нарад Залужного із НАТО, Obozrevatel, 27.8.2023
- „Дуже складні маневри“: Гуменюк заявила про нову тактику під час нічного обстрілу РФ та пояснила мету, Obozrevatel, 27.8.2023
- На Київщині уламки російських ракет пошкодили десять будинків. Поранені двоє людей, New voice.ua, 27.8.2023
- ЗСУ достатньо просунулися, щоб атакувати на півдні другу лінію оборонних укріплень Росії — ISW, New voice.ua, 27.8.2023
- Сили ППО знищили всі ворожі цілі на підльоті до Києва – КМВА, Слово і Діло, 27.8.2023
- У більшості областей України оголосили повітряну тривогу через ракетну небезпеку, Слово і Діло, 27.8.2023
- Британська розвідка пояснила важливість Зміїного та „вишок Бойка“ у Чорному морі, РБК-Україна, 27.8.2023
- Окупанти обстріляли Дніпропетровську область з артилерії: сталася пожежа, розбиті будинки , РБК-Україна, 27.8.2023
- Скільки можуть коштувати пускові установки та ракети „Залізного купола“ для США, Діфенс Експрес, 27.8.2023
- ДБР розслідує катастрофу на Житомирщині, яка забрала життя трьох пілотів, Діфенс Експрес, 27.8.2023
- Куп’янськ і Лиман атакують 100 тисяч росіян – ЗСУ, Корреспондент.net, 27.8.2023
- Вторгнення Росії в Україну. Онлайн, Корреспондент.net, 27.8.2023
- Окупанти обстріляли Середина-Буду та 13 прикордонних сіл у Чернігівській і Сумській областях, жертв немає – ОК „Північ“, Інтерфакс-Україна, 27.8.2023
- Ворог атакував Херсонщину керованими авіабомбами, інформація про постраждалих уточнюється – ОВА, Інтерфакс-Україна, 27.8.2023
- Боррель розповів, як санкції вплинули на економіку РФ, Європейська правда, 27.8.2023
- Російський бойовик в’їхав до Фінляндії завдяки новому імені та навчанню дружини, Європейська правда, 27.8.2023
- РФ атакувала авіацією Херсонську область, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 27.8.2023
- В Україні судитимуть освітянку, яка під час окупації Маріуполя очолила місцевий коледж – поліція, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 27.8.2023
- Венгрия и Ватикан договорились работать для достижения мира в Украине, Союз православних журналістів, 27.8.2023
- Минкульт официально запретил преподавателям и студентам КДАиС вход в Лавру, Союз православних журналістів, 27.8.2023
- Мобілізація в Україні: що треба знати студентам про відстрочку під час призову, Апостроф, 27.8.2023
- БПЛА врізався в багатоповерхівку: з’явилися фото нічної „бавовни“ у Курську, Апостроф, 27.8.2023
- міноборони росії заявило про два „знищені“ дрони над брянською та курською областями, UNN, 27.8.2023
- Гатили з мінометів: окупанти обстріляли прикордоння Сумщини 5 разів, UNN, 27.8.2023
- ЗС РФ запустили ракети по Україні, але сили ППО перехопили їх ще в небі: подробиці атаки, Focus, 27.8.2023
- На кордоні України та Польщі відбулась секретна нарада США, Британії та Залужного, – ЗМІ, Focus, 27.3.2023
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.