Ukrajinskí banderovci budú zákonom chránenými veteránmi

Tagged With: , , , , , , Add Comment

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal v decembri kontroverzný zákon, ktorým s účinnosťou od 1. marca 1919 z banderovcov urobil vojnových veteránov. Ide o ozbrojené sily Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) kontroverzného Stepana Banderu.

A to je ďalší krok, ktorým Porošenkova „verchuška“ ako slon v porceláne štiepi domácu ukrajinskú spoločnosť a vyvolá oprávnený odpor, so zmenou verejnej mienky aj v zahraničí, lebo banderovci bojovali najmä za seba a za viaceré strany i proti nim; proti nacistom aj za nich, aj proti Rusom, vraždili Židov, Ukrajincov, vyhnali a zmasakrovali približne 100 tisíc volyňských Poliakov:
https://www.expres.cz/volyn-volynsky-masakr-polsko-ukrajina-ceska-televize-ppm-/zpravy.aspx?c=A180910_160140_dx-zpravy_stes
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2688647-porosenko-podepsal-kontroverzni-zakon-z-banderovcu-dela-valecne-veterany
https://dennikn.sk/minuta/1333938/

Správy rôzneho obsahu a rozsahu postupne zverejnili Pravda, Hlavné správy, pričom najviac sa téme venuje ČT24, hlavné slovenské médiá si plnia len svoju spravodajskú povinnosť a najradšej by sa jej “vyhli”…

Informačný doplnok aj k téme banderovci v Československu:
http://www.vhu.cz/vpad-banderovcu-na-uzemi-ceskoslovenska-v-letech-1945-1947/

Po obrate vo vojne sa stala hlavným súperom Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA) Červená armáda a sovietska tajná služba NKVD. Bandera aj za prispenia Nemcov riadil z Berlína akcie UPA, ktorá bojovala so sovietskym režimom v niektorých oblastiach až do začiatku 50. rokov. V októbri 1959 Banderu v Mníchove zavraždil kyanidom sovietsky agent.

Dnes sú užívateľmi sociálnych výhod len príslušníci UPA, ktorí sa nedopúšťali vojnových zločinov a boli rehabilitovaní.

Zákon k nim pridáva aj žijúcich veteránov OUN. Teda aj zločincov, ktorí sa podieľali na už vtedy pochybnom boji „za nezávislosť a slobodu Ukrajiny“ v 20. storočí, pričom v ňom svojsky pokračujú aj dnes, s podporou vládnucej neofašistickej ukrajinskej oligarchie. Podľa zverejnených údajov ešte žije asi 1200 bývalých príslušníkov UPA a OUN (teda Porošenkovych voličských hlasov).

S nacionalisticko-populistickou neobanderizáciou Ukrajiny začal už Janukovyčov predchodca Viktor Juščenko, keď v roku 2010 posmrtne vyznamenal Stepana Banderu čestným titulom Hrdina Ukrajiny, čo vyvolalo nielen v Rusku a Poľsku vlnu odporu. Už vtedy protestovali historici, protifašistickí bojovníci a židovské obce.

Poľsko prijalo zákon, ktorým hrozí väzením nielen za pripisovanie nacistických zločinov poľskému národu a štátu, ale aj za popieranie zločinov ukrajinských nacionalistov na Poliakoch. Týka sa to aj masakru na Volyni, pri ktorom bolo na prelome rokov 1943 a 1944 zavraždených ukrajinskými nacionalistami asi 100 tisíc Poliakov a ktorý poľská vládna strana Právo a spravodlivosť nazýva genocídou. Poľský zákon vyvolal krízu aj vo vzťahoch s Izraelom a Ukrajinou. Kyjev poľský zákon odmieta ako pokus o jednostrannú interpretáciu histórie a snahu zobrazovať Ukrajinca výlučne ako zločinca a kolaboranta s nacistami.

Porošenko v máji 2015 pridelil niekdajšej Organizácii ukrajinských nacionalistov – Ukrajinskej povstaleckej armáde (OUN-UPA) štatút bojovníkov za nezávislosť. Historická pravda potrebuje otvorený dialóg, a nie zákazy,uviedol prezident Petro Porošenko, ktorý ale s nikým nediskutuje a koná ako zrejme už končiaci prezident „suverénneho a zvrchovaného štátu“ nacionalisticko-fašistická Ukrajina, zrejme v totálnom ekonomickom a ostatnom vnútornom rozklade…

Naša krajina, naši hrdinovia!Skandovali demonštranti vtedy proti poľskému zákonu. “Pamätaj cudzinec, že pánom je tu Ukrajinec!Znelo. “Ľvov nie je pre poľských pánov,hlásal jeden z transparentov.

Ukrajina je pre euro a transatlantický Západ zaujímavá len ako strategicko-vojenský zdroj a pahreba, miesto a nástroj rozdúchavania a udržiavania napätia na osi USA verzus Rusko, inak nestojí už ani za fajku močky…

Chronickým a dedičným problémom Ukrajiny od vlády k vláde, je sama sebou korupčne podporovaná fašistická oligarchia, ktorá sa na reformy len “hrá” a rastúci extrémny nacionalizmus, cielený voči etnickým a národnostným, najmä rusky hovoriacim ukrajinským menšinám.

Zákon o banderovských veteránoch je populistický a viac, než len nacionalistický (potláčanie jazyka a kultúr nielen ruskej národnostnej menšiny); pred ukrajinskými marcovými voľbami legitimizuje a legalizuje Porošenkom podporovaný reakčný nacizmus, ako extrémnu formu nacionalizmu, kde už zo strany “árijských” Ukrajincov nejde o ukrajinské vlastenectvo, národovectvo ani patriotizmus, ale o vnútorný rozkol rozpadávajúcej sa krajiny…

Zákon dotvára mozaiku obrazu minulej, súčasnej a budúcej Ukrajiny, ktorej pokračujúci rozklad spôsobuje jej vláda a prezident.

Pekne pozdravujem.
Juraj Režo alias notorickyobcan

Zdroj: http://www.blogovisko.sk/ukrajinski-banderovci-budu-zakonom-chranenymi-veteranmi.html

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

Juraj Režo

Pridaj komentár

  & Časopis