Ukrajinskí novinári podčiarkli, že sa americké zbrojárske podniky nabaľujú na konflikte na Donbase

Na doneckých frontoch sa pritvrdilo. Ako informoval ukrajinský Generálny štáb, v priebehu dňa domáca armáda musela odrážať vyše 170 útokov ruských jednotiek, hlavne v smere Kupjansk a Liman – v okolí Kremennej a Belogorovky v Luhanskej oblasti a Sporného v Doneckej oblasti. Ruská armáda útočí na Bachmut a tiež smerom na Orechovo-Vasiľjevku, Dubovo-Vasiľjevku, Ivanovskoje, Kamenku, Severnoje, Neveľskoje a Marjinku.

Jednou z prvých včerajších ranných správ ukrajinských médií boli informácie zo Slovenska a – ako inak – o plánovaných dodávkach MiGov Kyjevu. „Slovenský minister obrany Jaroslav Naď oznámil, že jeho krajina môže presunúť na Ukrajinu 10 z 11 stíhačiek sovietskej výroby MiG-29, ktoré boli minulý rok vyradené z prevádzky. Povedal to v rozhovore pre Associated Press. Jedenáste lietadlo je vyhradené pre slovenské Letecké múzeum, ktoré je v štádiu formovania expozície. Konečné rozhodnutie o dodávkach lietadiel  sa očakáva v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov. Ak Slovensko presunie stíhačky do ukrajinskej armády, stane sa prvým členom NATO, ktorý dodá Ukrajine bojové lietadlá. Slovensko podpísalo zmluvu na nákup 14 amerických stíhačiek F-16 Block 70/72,“ zdôraznili ukrajinskí vojenskí analytici.

Nuž, dokonca aj podľa správ našich ukrajinských kolegov, je zrejme, že sa súčasná slovenská „polovláda“ snaží predbehnúť celý transatlantický svet a aspoň takto sa zapísať do histórie predtým, ako bude slávnostne spláchnutá do žumpy dejín. A samozrejme, „pracuje pre Slovensko, pre slovenský ľud“: ukrajinskí novinári prízvukujú, že Heger, Naď, Kačer a spol. mienia darovať Kyjevu 10 stíhačiek a „na oplátku“ nakúpiť 14 stíhačiek od Spojených štátov. Ozaj, je to  „vznešený“ čin súčasnej „polovlády“. Nebolo by logickejšie, aby bohaté USA odkúpili od potápajúceho sa Slovenska v problémoch staré stíhačky a darovali mu nové?

Samozrejme, hlavnou témou včerajších správ ukrajinských médií bola, ako aj v priebehu ostatných dní, téma Bachmutu. „Ruské jednotky „odrezávajú“ Bachmut a približujú sa k dobytiu mesta, píše CNN. „Týždne krvavých bojov postupne prelomili odhodlaný ukrajinský odpor,“ uvádza. Ukrajinskí vojaci v rozhovore pre CNN pripustili, že udržať mesto je čoraz ťažšie, pretože trasám zo západu hrozí zablokovanie ruskými jednotkami, ktoré postupovali zo severu a juhu. Situácia je obzvlášť ťažká v severnom smere, kde Rusi útočia medzi Berchovkou a Jagodnym,“ uviedol pre CNN ukrajinský vojak. Situácia je mimoriadne ťažká,“ zdôraznili ukrajinskí vojenskí analytici.

Namiesto toho, aby sa skupiny „Wagnerovcov“ presunuli priamo do centra mesta, snažili sa obklopiť mesto širokým oblúkom zo severu,“ vysvetľuje tento manéver CNN. Televízny kanál nepovažuje Bachmut za dôležitý zo strategického hľadiska. Poukazuje však na jeden dôležitý detail vo vojenskom pláne. „Ak sa Rusom podarí obsadiť výšinu na západ od mesta, blízke priemyselné mestá Konstantinovka a Kramatorsk budú na dosah ruskému delostrelectvu a mínometom dlhého doletu. A nie je jasné, kam presne ukrajinské sily ustúpia – ak ustúpia z Bachmutu,“ citovali ukrajinskí vojenskí analytici analýzu svojich amerických kolegov.

Poukázali aj na falošnosť a pokrytectvo Bieleho domu, ktorú navonok uznáva nezávislosť a celistvosť Číny, ale na druhej strane „pumpuje“ zbraňami Taiwan, ktorý je oficiálne súčasťou Číny a ani USA to oficiálne nepopierajú. Prečo potom vytvárajú ďalšie ohnisko, ktoré môže prerásť do obrovského vojnového konfliktu? Západ a NATO zapríčinili obrovský krvavý konflikt na Balkáne, teraz – na Ukrajine a v súčasnosti sa zaoberajú „balkanizáciou“ alebo „ukrajinizáciou“ Strednej Ázie a vytvárajú konflikt medzi Čínou a Taiwanom.

Spojené štáty schválili potenciálny predaj nových zbraní v hodnote 619 miliónov dolárov Taiwanu, vrátane rakiet pre jeho leteckú flotilu F-16 v dôsledku rastúceho čínskeho tlaku. Informovala o tom agentúra Reuters. Pentagón v stredu uviedol, že americké ministerstvo zahraničia schválilo potenciálny predaj balíka zbraní a vybavenia Taiwanu, ktorý zahŕňa 200 moderných rakiet „vzduch – vzduch“ stredného doletu (AMRAAM) a 100 rakiet AGM-88B HARM, schopných ničiť pozemné radary. „Navrhovaný predaj zvýši schopnosť príjemcu zabezpečiť ochranu svojho vzdušného priestoru, regionálnu bezpečnosť a operatívnu komunikáciu so Spojenými štátmi,“ uviedol Pentagón vo vyhlásení. Ministerstvo obrany Taiwanu zdôraznilo, že rakety pomôžu účinne chrániť vzdušný priestor pred hrozbami a provokáciami z Číny a posilniť obranné zásoby,“ informovali ukrajinské média.

Znova poukázali na to, že kým tupí európski politici sa hrajú na záchrancov Ukrajiny a vrhajú vlastné obyvateľstvo do ťažkých problémov, biedy a nebezpečenstva, v tom čase americkí „demokrati“ a podniky vojenského priemyslu zarábajú na predaji zbraní miliardy dolárov.  „Lobisti vo vojensko-priemyselnom komplexe v USA začali po vypuknutí vojny na Ukrajine dosahovať obrovské zisky,“ píše The Guardian. Po začiatku ruskej invázie sa 25 registrovaných agentov dohodlo na bezplatnom zastupovaní záujmov Ukrajiny. (Pred vojnou poskytlo Ukrajine takúto pomoc 11 spoločností). „Hoci mnohí z týchto neplatených lobistov môžu robiť túto prácu výlučne zo solidarity s Ukrajinou, niektoré firmy, pracujúce pre Ukrajinu zadarmo majú ďalší stimul,“ píšu noviny. Napríklad, lobistická a komunikačná firma BGR Government Affairs v máji minulého roka začala pracovať zadarmo na Ukrajine. V roku 2022 zarobila BGR vyše pol milióna dolárov lobovaním za záujmy dodávateľov Pentagónu. Najmä Raytheon, ktorý zaplatil BGR 240 tisíc dolárov za lobovanie svojich záujmov, už dostal viac ako 2 miliardy dolárov na vládne zákazky súvisiace s vojnou na Ukrajine,“ uviedli ukrajinskí novinári.

Informovali aj o ďalších útokov ukrajinských dronov a skupín diverzantov na území Ruska. „V Brjanskej oblasti Ruskej federácie oznámili prienik sabotážnej a prieskumnej skupiny z Ukrajiny. „Diverzanti strieľali na idúce auto v ovci Ľubečane v Klimovskom okrese Belgorodskej oblasti. V dôsledku ostreľovania boli zabití dvaja ľudia a zranené desaťročné dieťa, ktoré potom bolo operované v nemocnici“ uviedol guvernér Brjanskej oblasti Alexander Bogomaz. Informoval tiež o zhodení výbušnín z bezpilotného lietadla, ktoré zapálilo obytnú budovu v obci Sušany. Do tejto obce prenikla druhá skupina diverzantov a zajala rukojemníkov. V obci prebieha boj. V Tuľskej oblasti v Ruskej federácii došlo ráno k výbuchu. Uvádza sa, že výbuch počuli miestni obyvatelia kilometer od mesta Molodežnyj. Na poli našli „čierny lievik, posiaty popolom a z neho rozptýlené kovové úlomky,“ citovali ukrajinskí novinári správy svojich ruských kolegov.

Podvečer prezentovali staronovú iniciatívu maďarského premiéra. „Maďarský premiér Viktor Orbán sa vrátil k svojej dlhoročnej myšlienke a opäť navrhol vytvorenie európskeho ekvivalentu NATO bez Spojených štátov. Informuje o tom Die Weltwoche. Maďarský premiér uviedol, že krajiny EÚ by mali byť schopné zaistiť svoju bezpečnosť bez toho, aby sa spoliehali na pomoc Spojených štátov. „Riešením by bolo európske NATO. Navrhol som to už v roku 2012,“ povedal Orbán. Poznamenal, že Spojené štáty majú vážny vplyv na postavenie Európy v ruskej vojne na Ukrajine, takže EÚ stráca svoju identitu „emocionálne a intelektuálne.“ „Západ stratil schopnosť zjednotiť svet kvôli jednej veci a mnohé krajiny chcú rýchle urovnanie konfliktu na Ukrajine,“ citovali Orbána ukrajinské média.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

 1. 372-й день войны в Украине. Что происходит 2 марта. Обновляется, Страна, 2.3.2023
 2. https://t.me/stranaua/93403
 3. Словакия может передать Украине 10 истребителей МиГ-29. Озвучены сроки принятия окончательного решения, Страна, 2.3.2023
 4. https://apnews.com/article/slovakia-nato-ukraine-fighter-jets-weapons-7374f6219ed9edff190437621ec84bc1
 5. ВСУ отбили более 170 атак РФ, по всей Украине сохраняется очень высокий риск ракетных ударов – сводка Генштаба, Страна, 2.3.2023
 6. Российские войска “обрезают” Бахмут, подходя все ближе к захвату города – CNN, Страна, 2.3.2023
 7. Україна отримала нову перевагу в битві за Бахмут – британська розвідка, UNIAN, 2.3.2023
 8. Два безпілотники атакували військову частину в Криму – росЗМІ, UNIAN, 2.3.2023
 9. Ракетний удар Росії по Запоріжжю: жертв стало ще більше, UNIAN, 2.3.2023
 10. Авіація ЗСУ завдала 16 ударів по районах зосередження росіян – Генштаб, UNN, 2.3.2023
 11. Ворог застосував ударний безпілотник на Харківщині, UNN, 2.3.2023
 12. США схвалили продаж новітньої зброї Тайваню на $619 мільйонів, Ukrinform, 2.3.2.2023
 13. Війська рф обстріляли п’ять територіальних громад Сумщини, Ukrinform, 2.3.2023
 14. У Чорному морі – чотири ворожих ракетоносії із залпом до 24 «Калібрів», Ukrinform, 2.3.2023
 15. Іспанія виділила на підготовку танків для України понад 4 млн євро: тривають навчання військових ЗСУ, Obozrevatel, 2.3.2023
 16. У Росії на тлі провалів у війні заговорили про новий вид військових операцій: не виключають застосування ядерної зброї проти США, Obozrevatel, 2.3.2023
 17. ЗСУ відбили понад 170 атак ворога на п’яти напрямках: у Генштабі розповіли, де йдуть бої. Карта, Obozrevatel, 2.3.2023
 18. На Сумщині після обстрілу пошкоджено ЛЕП, без світла залишилися сотні людей, Корреспондент.net, 2.3.2023
 19. США схвалили продаж Тайваню ракет для F-16, Корреспондент.net, 2.3.2023
 20. Військову частину в Криму атакували БПЛА – соцмережі, Корреспондент.net, 2.3.2023
 21. Росія не завдасть ядерного удару по Україні – генерал Бен Годжес, ZN.UA, 2.3.2023
 22. Війська РФ ударили по чотирьох районах Харківщини: наслідки обстрілів, ZN.UA, 2.3.2023
 23. Окупанти випустили майже 500 снарядів по Херсонщині, 11 людей отримали поранення — ОВА, ZN.UA, 2.3.2023
 24. Словаччина має намір передати Україні майже всі свої літаки МіГ-29, Слово і Діло, 2.3.2023
 25. США планують заручитися підтримкою союзників у можливих санкціях проти Китаю – Reuters, Слово і Діло, 2.3.2023
 26. Заява путіна щодо «нових територіальних реалій» України неприйнятна – Блінкен, Слово і Діло, 2.3.2023
 27. Данілов анонсував зміну стратегії звільнення Криму, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 2.3.2023
 28. Резніков показав послам G7 нових заступників і розповів про боротьбу з корупцією, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 2.3.2023
 29. Російські військові заявили, що розробляють новий вид операцій проти “агресії” США, УКРАЇНСЬКА ПРАВДА, 2.3.2023
 30. Скільки танків на місяць може дати рашистам “Уралвагонзавод”, і як швидко ворог відновлює втрати, Діфенс Експрес, 2.3.2023
 31. Іран хоче від РФ ще й ЗРК С-400, але може загнати цим сам себе у пастку, Діфенс Експрес, 2.3.2023
 32. Цивільних взяли у полон: росЗМІ провідомили про розстріл “українською ДРГ” авто в РФ, Focus, 2.3.2023
 33. Масовані ракетні удари РФ по Україні можуть залишитися в минулому, — Гуменюк, Focus, 2.3.2023
 34. Українські воїни героїчно обороняють бахмутський напрямок, щоб пізніше підготовлені резерви з новою технікою могли відкинути ворога, Інтерфакс-Україна, 2.3.2023
 35. Ворог активізував інформаційні кампанії на тлі штурму Бахмута, оборона якого має стратегічне значення, – Маляр, Інтерфакс-Україна, 2.3.2023
 36. ЗСУ на півдні підірвали склад боєкомплекту РФ і збили безпілотник – Ок Південь, Kyiv Post, 2.3.2026
 37. РФ активізувала інформкампанії на тлі штурму Бахмута – Міноборони, Kyiv Post, 2.3.2023
 38. Земан: Австрія може стати посередником між Україною і Росією, Європейська правда, 2.3.2023
 39. Шольц: Росія все ще розраховує на військову перемогу, але цього не буде, Європейська правда, 2.3.2023

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply