Ukrajinský exminister dopravy Jurij Červonenko: „V blízkej budúcnosti Ukrajina sa môže rozpadnúť ako Juhoslávia“

· Čas čítania: 4 min.
foto: archív

Ukrajinské média, politici a analytici nešetria rôznymi predpoveďami, scenármi a  prognózami, snažia sa odhadnúť, aká budúcnosť čaká ich krajinu. Tých viac alebo menej optimistických prognóz je akosi pomenej, ale negatívnych je až nadbytok, pričom od menej optimistických až po totálne katastrofické scenáre. Najnovšie exminister dopravy Jurij Červonenko vyhlásil, že onedlho Ukrajina sa môže rozpadnúť ako Juhoslávia. Podčiarkol, že sa v krajine vytvorili podobné veľmi nebezpečné podmienky.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Bývalý poslanec Najvyššej rady Ukrajiny uviedol pomerne pochmúrnu predpoveď, že Ukrajina sa rozdelí na niekoľko samostatných častí, pretože nové vedenie štátu absolútne neplní svoje predvolebné sľuby, situácia v krajine je veľmi zlá a dosť výbušná. Prezident nemá žiadnu silu a autoritu a nemôže sa postaviť proti radikálom a neonacistom. Absolútne nedokáže riešiť tie otázky a problémy, ktoré už dávno mal začať riešiť alebo radšej vyriešiť.

Červonenko podotkol, že súd s pušným prachom onedlho vybuchne. Podľa neho, sa osamostatnia západné časti krajiny – Ľvov a Zakarpatská oblasť /Podkarpatská Rus/. To isté, podľa neho, čaká aj Donbas. Prízvukoval, že Ukrajinu nik nebude bombardovať, ako to bolo v prípade Juhoslávie, pretože sa v krajine nachádza šesť jadrových elektrární. „Nikto nebude riskovať jadrový konflikt, ale Ukrajine hrozí rozdelenie na niekoľko častí,“ uviedol to Jurij Červonenko v relácii „Subjektívne výsledky“ ukrajinskej televíznej stanice NewOne   /https://www.youtube.com/watch?v=_qhFVNJ2j1M/.

Niekoľko razy zopakoval, že samotní ukrajinskí politici zapríčinili podobný vývoj situácie v krajine. Je presvedčený, že ani nové vedenie nemôže, ba ani nechce ukončiť krvavý konflikt na Donbase a občiansku vojnu. Prízvukuje, že mu vyhovuje klamanie obyvateľstva, že Ukrajina bojuje proti Rusku, zdôrazňuje, že žiadne ruské vojska na Donbase nie sú.

Poukazuje na to, že vedenie krajiny na čele s prezidentom je pod vplyvom radikálov a nacionalistov a vôbec nič nedokáže podniknúť, aby prevzalo iniciatívu do svojich rúk. Konštatuje, že krajinu neriadi prezident, parlament alebo vláda, ale radikáli a nacionalisti. Prízvukuje, že potlačiť radikálov sa dá iba silou, ale na to prezident nemá ani páky, ani skúsenosti, ani povahu.

Jurij Červonenko podrobne popisuje situáciu na Ukrajine, charakterizuje mnohých politikov a politické subjekty, medzinárodné organizácie a vlády niektorých krajín, ktoré pod rúškom pomoci a podpory „privatizujú“ majetok na Ukrajinu, kupujú si politikov a likvidujú štát. Je to celkom zaujímavá analýza a tí naši čitatelia, ktorí dobre ovládajú ruštinu /Červonenko síce občas prechádza aj na ukrajinčinu/, by mohli vypočuť celkom zaujímavé informácie a myšlienky. A mnohí by si s prekvapením zistili, že v niektorých aspektoch je situácia na Ukrajine dosť podobná, ako na Slovensku, hlavne čo sa týka „privatizácie“ slovenského majetku zahraničnými spoločnosťami, ako aj financovania mimovládok, ktoré konajú v cudzí prospech, a nie v prospech občanov tohto štátu.

Pod videom tejto relácie na YouTube sú obvyklé trochu viac alebo menej múdre komentáre divákov. Je tam aj celkom dobrý vtip od diváka, ktorý vo mnohom charakterizuje situáciu na Ukrajine. „Telefonát do štúdia od Ukrajinca: „Haló, tvrdili nám, že príde Putin a bude s nami koniec. Koniec už nastal, ale kde je Putin?..“

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

 

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár