Umenie subverzie: Ako dobyť krajinu bez boja

· Čas čítania: 2 min.
Ilustračný obrázok: Archív

Bývalý agent KGB Jurij Bezmenov bol expertom na metódy subverzie a psychologickej vojny. V 70. rokoch emigroval na Západ, kde varoval spoločnosť, že pomocou páčivých myšlienok ľudských práv, rovnosti či sexuálnej emancipácie sa v USA inštaluje totalitný režim podobný tomu v ZSSR.

 
Článok pokračuje pod reklamou.


Bezmenov na svojich verejných prednáškach podrobne opísal metódu subverzie alebo umenia, ako zvíťaziť nad nepriateľom a získať jeho územie bez potreby vystreliť jediný náboj. Aby subverzia prebehla úspešne, je nevyhnutné získať na svoju stranu aspoň časť spoločnosti. „Nemôžete rozvrátiť nepriateľa, ktorý si nepraje byť rozvrátený,“ vysvetľuje Bezmenov. Feudálne Japonsko bolo v tomto ohľade nedobytné, pretože sa dôsledne bránilo cudzím vplyvom. Podobne ako Sovietsky zväz so svojím režimom totálnej kontroly a uzavretými hranicami. Až kým neprišiel Michail Gorbačov.

Ak chcete úspešne realizovať svoju politiku a začnete bojovať, toto je najidiotskejší spôsob. Najvyšším umením vojny je vôbec nebojovať, ale rozvrátiť všetko hodnotné v krajine vášho nepriateľa, až kým sa vnímanie reality z jeho strany nestane takým pokriveným, že vás vôbec nevníma ako nepriateľa, a kým sa váš systém, vaša civilizácia a vaše ambície nestanú pre vášho nepriateľa alternatívou. Ak nie vytúženou, aspoň prijateľnou,“ dodáva Bezmenov. Samotný proces subverzie zaberie roky až desaťročia, pričom sa skladá zo štyroch fáz.

Autor: Marián Benka

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

[plsc_button url=“http://bit.ly/podporit-zemavek“ target=“_blank“ color=“red“ style=“flat“ radius=“semiround“ size=“lg“]CHCEM PODPORIŤ[/plsc_button]

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár