Upratať deficitné verejné financie bude povinnosťou všetkých

V tomto roku sa podľa schváleného štátneho rozpočtu počíta s nárastom deficitu verejných financií z dvoch dôvodov. Keď sa nám predchádzajúce roky darilo, akosi sme pozabudli na vytváranie rezerv na budúce plátanie dier v čase krízy vo verejných rozpočtoch a druhým dôvodom sú negatívne dôsledky koronakrízy, ktorý znižuje dane a odvody, ale zároveň aj zvyšuje výdavky na medicínske riešenia. Terajšia kríza má totižto skôr medicínsky pôvod.

Doteraz sme boli zvyknutí, že chýbajúce peniaze na finančnom trhu zabezpečí všetkým účastníkom trhu centrálna banka, pokiaľ možno lacno, čo ale nestačí. Preto sa predovšetkým do záchrany zamestnanosti zapojili aj fiškálne stimuly národných vlád a na prekvapenie viacerých aj prvýkrát v histórii Európska komisia na financovanie očakávaných štrukturálnych zmien. A tak podľa všetkého bude na finančnom trhu obrovské množstvo lacných peňazí, z ktorých väčšinu tvoria úverové a tie sa musia vrátiť.

V tejto súvislosti si treba povedať, že národné vlády určite nebudú schopné donekonečna zachraňovať udržanie a tvorbu pracovných miesť verejnými financiami, keďže na jednej strane sa síce vykazuje nižšia nezamestnanosť , ale na druhej strane sa menej pracuje, nevytvára sa tak pridaná hodnota a tak sa môže stať, že dlhy napokon nebude z čoho splatiť.

Vyrovnaný štátny rozpočet nebude

Začiatok tohto roku ale začal ešte horšie, keď došlo k nárastu infikovaných osôb a s tým súvisiaci aj nárast počtu zomrelých, čo je pre ekonomiku vždy zle. Keď k tomu pripočítame „rozháranú“ koaličnú vládu v navrhovaných ekonomických opatreniach na konsolidáciu verejných rozpočtov akými sú dôchodková reforma, minimálna mzda, nevyhnutné štrukturálne reformy v štátnej a verejnej správe, zaradenie projektov financovaných aj z fondu obnovy a pod., tak nemôžeme však počítať s nárastom ekonomiky v takej miere, aby sme sa dostali v budúcom roku na úroveň pred pandémiou. Určite nemôžeme počítať s tým, že terajšia koaličná vláda dosiahne na konci jej funkčného obdobia vyrovnaný štátny rozpočet. Bude určite spokojná keď sa jej podarí aspoň splniť maastrichtské kritéria stability eura.

Keďže slovenská ekonomika je otvorená, budeme zvedaví aký bude mať vplyv na jej fungovanie nová americká administratíva, samozrejme brexit keďže v porovnaní s prechodným obdobím budú obchodné vzťahy obmedzené a napokon,  ako sa odborné útvary Európskej komisie vyjadria k nášmu prvému variantu predkladaných projektov tak, aby sa bruselské peniaze mohli čerpať už v druhej polovici tohto roku.

ECB ako poisťovňa bankového sektora

Zatiaľ to vyzerá tak, že najlepšie sa darí bankového sektoru, ktorý v kríze v predchádzajúcej bol jej príčinou a dnes tvrdí, že je súčasťou jej záchrany. Peniaze vyzbierané z bankového odvodu sa majú transformovať v objeme okolo 1,3 miliardy eur do Rozvojového fondu Slovenska aj na financovanie potrieb ekonomiky. Súhlasili s odložením splátok z úveru pre viac ako 170 tisíc fyzických a právnických osôb, z ktorých väčšina začala odložené úvery v tomto roku splácať. Uvedomili si totiž, že na ich odklade „prerobili“ na vyšších úrokoch, okrem toho sa na všetky bankové služby zvýšili bankové poplatky a tiež s znížili úroky na termínovaných a sporiacich účtoch.

Banky dostali od vlády aj „darček“ v podobe garancie za prípadné nesplácanie novo poskytnutých úverov za konkrétnych podmienok. Keďže bankový zisk im klesá z dôvodu úrokovej politiky ECB a tiež vyššej tvorby nákladových opravných položiek na prípadné nesplácanie doteraz poskytnutých a nových úverov, začali viac s digitalizáciou predmetu podnikania, ktorej dôsledkom je aj pokles počtu zamestnancov a zúžená banková pobočková sieť.

V tejto súvislosti si treba pripomenúť, že s digitalizáciou sa počíta aj v štátnom a verejnom sektore, čo bude tiež súvisieť s očakávanými štrukturálnymi zmenami v spomínaných sektoroch. Bankový sektor sa najhoršom prípade môže vždy spoľahnúť na svoju „poisťovňu“, ktorou je ECB, ktorá nielen že dodáva “lacné krmivo“, ale úrokmi aj stanovuje jeho cenu, vykupuje na sekundárnom trhu štátne dlhopisy a preto sa nečudujme, že dnes je vlastníkom tretinového štátneho dlhu, čo napokon platí aj vo vzťahu k všetkým členským štátom eurozóny.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply