Úroková renta z vkladov domácnostiam nehrozí

· Čas čítania: 2 min.

Po minuloročnom prepade slovenskej ekonomiky o viac ako 7 percent sa síce v tomto roku počíta s jej rastom pod 5 percent HDP, čo znamená že na úroveň pred pandémiou sa nedostaneme skôr ako v roku 2022. Keď k tomu pripočítame, že peniaze uložené v bankách na sporiacich a termínovaných účtoch sa nám z dôvodu vyššej inflácie ako je úroková miera každoročne znehodnocujú, môže nás tešiť jedine to, že máme vytvorenú rezervu na vykrytie strát z prípade straty zamestnania a navyše, že za peniaze na týchto účtoch neplatíme žiadne bankové poplatky. Tých peňazí uložených na nich je niekoľko desiatok miliárd eur a podľa finančných poradcov predstavujú na majetku domácnosti viac ako 60 percentný podiel.

A tak sa nečudujme, že pri každej návšteve v pobočke banke v deň skončenia termínu splatnosti nás bankár presvedčuje o ich investovaní predovšetkým do ich podielových fondov, trebárs aj v kombinácii s termínovaným účtom na vyššie úroky. Či niekedy bude opačná situácia a síce, že úroky na vkladoch budú vyššie ako inflácia, nebudeme pri terajšej menovej politike centrálnych bank ani vôbec uvažovať.

Dlžníkom inflácia vyhovuje

Na vyššiu infláciu však „nenadávajú“ úveroví dlžníci, keďže inflácia im reálne znižuje zadlženosť a „nadávajú“ predovšetkým dôchodcovia, lebo im klesá kúpyschopnosť celoživotných úspor, z ktorých úročenie malo priniesť nejaké to euro k dôchodku navyše. V tomto roku má inflácia klesať, keďže sa počíta s poklesom cien energii a tiež s poklesom domácej spotreby, ako dôsledok nižšieho zvyšovania miezd.

Pokles inflácie bude na jednej strane zvyšovať kúpnu silu peňazí aj bez zvyšovania úrokových sadzieb a tiež budú klesať nároky na investície. Investori očakávajú, že v najbližších dňoch bude inflácia na rekordných minimách aj preto, že okrem už spomínaných dôvodov dochádza k posilňovaniu kurzu eura voči doláru, čo ale nepoteší našich exportérov. Aké bude zhodnotenie podielových fondov bude záležať od ich štruktúry, keďže viac zarobia akciové ako dlhopisové fondy.

O tom, že najviac „zarobia“ finanční sprostredkovatelia, čo napokon platí aj pre investovanie do správcovských dôchodkových spoločností, sa nepochybuje. Podľa doterajších skúseností by mali byť investori zvlášť opatrní vtedy, keď budú chcieť svoje dočasne voľné peniaze investovať do podnikových dlhopisov pokiaľ ide o ich krytie reálnym majetkom emitujúcich podnikov.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected] UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár