Každé zasadnutie centrálnej banky sa zvyčajne týka úrokovej sadzby, či už jej zvýšenia, čo je častejšie alebo poklesu, s čím sme sa už dlho nestretli. Jej zmena ovplyvňuje každého z nás či už priamo keď si peniaze požičiavame či sporíme, alebo aj nepriamo, keď za peniaze na trhu kupujeme. O tom, že úrokové sadzby využíva centrálna banka v boje proti inflácii vyššej ako je jej inflačný cieľ vieme, ako aj to že majú vplyv na výšku úrokov za ktoré nám komerčná banka peniaze požičiava, alebo tiež sporí. Vo všeobecností platí, že čím vyšší je úrok, tým vyššia je úroková sadzba na úvery ako aj na vklady a opačne. Vyššia úroková sadzba by nám mala pomôcť znížiť ceny tým, že viac sporíme ako míňame a keďže kupujeme menej, klesá aj dopyt a teda aj ceny tovarov a služieb, čo doteraz ECB nepochopila. Vyšší úrok je pre ekonomiku rizikom, že z popísaného dôvodu vyvoláva riziko recesie, čo má vplyv na pokles hospodárskeho rastu. Navyše nám vyšší úrok znižuje aj hodnotu peňazí, pod čím treba rozumieť pokles ich kúpnej sily a môžeme tak povedať, že úroková sadzba má priamy vplyv na našu životnú úroveň, keď jedným zvyšuje náklady a druhým zvyšuje výnosy.
Úrokový marazmus realitného trhu
Centrálna banka „využíva“ svoje úrokovú sadzbu na boj proti inflácii ak, jej percento je vyššie ako jej cieľová inflácia. Keďže úroková sadzba sa za posledný rok zvyšovala niekoľkokrát svedčí, že inflácia musela byť veľmi vysoká, čo je pravda. O tom, že na inflácii sa dá „zarobiť“ nám potvrdzujú zisky nielen bankového a potravinárskeho sektoru ale napokon aj každého podniku, ktorých percento predajnej ceny bolo vyššie ako nákupnej, čo sa označuje pojmom zisková marža. Vysoká úroková sadzba dokáže zneistiť podnikateľské ambície predovšetkým menších firiem, väčšie si dokážu skôr poradiť a preto počet prvých menovaných klesá zatiaľ čo druhých narastá. Zo sektorov najviac pocítili vyššiu úrokovú sadzbu reality a to nielen pokiaľ ide o dostupnosť hypoték, ale aj pokles cien, čo má dopad aj na investičné podnikanie, ktoré sa pri terajších úrokových sadzbách v porovnaní výšky nájomného, už ani neoplatí. Menej nových úverov čerpá štátny sektor, čo súvisí s blížiacimi predčasnými parlamentnými voľbami. Banky sa zatiaľ „nesťažujú“ na výrazne horšiu neschopnosť svojich klientov hypotéky včas splácať, keďže pri ich poskytovaní dôsledne dodržiavajú pokyny Národnej banky Slovenska. Aká bude menová politika ECB, nebudeme špekulovať, čo však očakávame je spomalenie rastu úverov v porovnaní aj s minulým rokom. Podľa posledných informácii Štatistického úradu SR, inflácia už začala aj u nás klesať pod 10 percent a keďže sa očakáva, že sa budú aj zvyšovať úroky na vklady, z dôvodu čoho budú domácnosti viac šetriť, čo môže vyvolať pokles dopytu po tovaroch a službách a teda aj inflácie.
AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm
Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.
Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].
UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.