Úrokové sadzby ECB infláciu nedokážu pribrzdiť

Podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska boli v druhej polovici vlaňajšieho roku najväčším strašiakom podnikateľov najmä nefunkčnosť politického systéme a inflácia. Pokiaľ ide o prvú oblasť, tak do najbližších predčasných jesenných parlamentných volieb nemôžu podnikatelia čakať nič pozitívne a tak si kladú oprávnenú otázku o budúcom vývoji inflácie, ktorá sa pokladá za jeden zo štyroch makroekonomických ukazovateľov. Keďže infláciu môžeme považovať za rakovinu ekonomiky, s dôverou sa obraciame na jej liečiteľa, ktorými sú menové nástroje v našom prípade ECB, z ktorých najúčinnejšie by mali byť základná úroková sadzba. Jej percento má vplyv nielen na dopyt po peniazoch, ale aj na výmenný kurz s následným dopadom na ostatné tri makroekonomické ukazovadle. Čo je príčinou terajšej miery inflácie ktorej percento je niekoľkonásobne vyššie ako dvojpercentný inflačný cieľ ECB, sa už popísalo dosť. Ich spoločným menovateľom je okrem vyššej masy peňazí na finančnom trhu aj ponuka fosílnych palív ovplyvnená zeleným projektom Green Deal a vojenským konfliktom na Ukrajine a preto dnes hovoríme, že inflácia je ponuková.

Niektoré banky nepoznajú termínované účty

Na rast inflácie reagujú centrálne banky zvyšovaním úrokovej sadzby, čo má síce vplyv na výmenný kurz meny, ale zatiaľ však bez väčšieho vplyvu na mieru inflácie. Najprv sa tvrdilo, že vyššie úroky nedokážu ovplyvniť cenu fosílnych palív, teraz keď na prelome roka ich ceny výrazne klesli vidíme, že úroky u nás naďalej atakujú 15 percentnú infláciu a preto sa naďalej hľadá dôvod prečo? Nesúlad nadnárodnej menovej politiky ECB voči národným fiškálnym politikám jednotlivých členských štátov môže byť jeden z dôvodov prečo je inflácia na Slovensku výrazne vyššia ako v najviac zadlžených krajinách v eurozóne. Iným dôvodom však môže byť, že naša uvoľnená fiškálna politika vlády aj z požičaných peňazí viac napĺňa vrecká a účty domácností a preto ceny tovarov a služieb neklesajú. Čo prekvapuje viac, že úroky na úvery sa zvyšujú, regulátor úverového trhu sprísňuje ich podmienky poskytovanie, naďalej sa zvyšujú bankové poplatky bez ponuky vyššej úrovni služieb zo strany komerčných bank a pritom úroky na vklady sa vo väčšine prípadov nezvyšujú. A keď tak len u slovenských vlastníkov na Slovensku fungujúcich komerčných bank. Keď s rovnakou otázkou sa obrátite na bankového úradníka v zahraničnej banke, či majú v ponuke aj termínované účty na viac rokov za vyšší ako 1 percentný úrok, je odpoveď záporná. A keď, tak najviac na rok v kombinácii s podielovými fondmi, čo väčšina domácnosti odmieta. Prečo je teda v oblasti úverov Národná banka Slovenska tak aktívna, ale v oblasti vkladov akoby slepá a hluchá? Pritom ECB sa naďalej hotuje zvyšovať úrokové sadzby preto aby klesol zo strany spotrebiteľov dopyt po tovaroch a službách, čo môže byť pravda ale tento by klesol aj vtedy keby domácnosti mali možnosť peniaze za vyšší úrok si sporiť, aby v prípade neočakávaných výdavkov v domácnosti, čerpania aj hypotekárnych úverov, zabezpečenie vzdelania pre svojich potomkov a tak môžeme pokračovať, by si nemuseli peniaze požičiavať za neustále drahšie spotrebné úvery. A tak môžeme konštatovať, že nezávislá menová politika ECB síce dokáže reagovať na uvoľnenú fiškálnu politiku vlády zvyšovaním základnej úrokovej sadzby, ale nie na potreby domácností viac sporiť, čím by sa znižovala aj inflácia.

AUTOR: Ing. Róbert Hölcz, CSc. je ekonóm

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply