USA a Ukrajina hlasovali proti ruskej rezolúcii, odsudzujúcej ospevovanie nacizmu

Foto: Twitter

Na pôde Organizácie spojených národov sa uskutočnilo dôležité a pozoruhodné hlasovanie. Témou bolo trestuhodné podporovanie nacizmu. Zástupcovia členských  štátov OSN prevažnou väčšinou podporili uznesenie o boji proti ospevovaniu nacizmu, ktoré predložilo Rusko. Predstavitelia 130 štátov hlasovali „za“, 49 sa zdržaloi hlasovania a iba dve krajiny sveta hlasovali „proti“ – USA a Ukrajina. Znova sa ukázalo, kto iba slovne bojuje proti nacizmu, ale v skutočnosti koná úplne inak.

Takéto hlasovanie zástupcov Ukrajiny v OSN odsúdili dokonca v Kyjeve, na pôde ukrajinského parlamentu. To, že Kyjev nasleduje Washington, ktorý ťaží z medzietnických konfliktov vo viacerých štátoch sveta, prizvukovali nielen opoziční poslanci, ale aj zástupcovia koalície. „Toto je pozícia, ktorá vrhá nezmazateľnú škvrnu na Ukrajinu,“ napísal vo svojom Telegram-kanáli Maxim Bužanskij, poslanec za stranu „Sluha ľudu“. Podľa jeho názoru, ak už ukrajinskí zástupcovia v OSN prijali rozhodnutie, že nebudú podporovať žiadne ruské iniciatívy, potom sa mohli jednoducho zdržať hlasovania a nielen jednoducho hlasovať proti z princípu a robiť z toho frašku.

Ukrajinské a zahraničné média si všimli tento „prešľap“ zástupcov Ukrajiny v OSN a podotkli, že väčšina krajín s tradične rusofóbnou pozíciou zvyčajne koná presne tak, ako poradil ukrajinský poslanec. Napríklad, medzi členmi OSN, ktorí sa zdržali hlasovania o tomto ruskom uznesení, boli: Spojené kráľovstvo, Gruzínsko, Moldavsko, Kanada, Estónsko a niekoľko ďalších krajín.

„Pokiaľ ide o Washington, ten ťaží z myšlienok neonacizmu, najmä s ich pomocou sa mu podarilo rozpútať vnútorný ukrajinský konflikt“, vysvetlil známy americký politológ Scott Bennett. „Samotné Spojené štáty používali pravicových radikálov a nacionalistov na Ukrajine, aby destabilizovali situáciu v Rusku, na Donbase a na Kryme“, uviedol Bennett. Pripomenul, že Spojené štáty preto rok čo rok odmietajú ruské uznesenie proti ospevovaniu nacizmu a teraz sa k nim pripojila aj Ukrajina.

V danej rezolúcii sa prizvukuje, že všetky štáty by mali zakázať akékoľvek „uctievanie nacistického režimu, jeho spojencov a príbuzných organizácií, či už oficiálne alebo neformálne“. Podľa autorov dokumentu, takéto činy urážajú spomienku na obete druhej svetovej vojny a majú negatívny vplyv na deti a mládež.

Úplný názov dokumentu je „Boj proti oslavovaniu nacizmu, neonacizmu a iných praktík, ktoré prispievajú k eskalácii moderných foriem rasizmu, rasovej diskriminácie, xenofóbie a súvisiacej neznášanlivosti“. Obsahuje výzvu na to, aby sme sa postavili proti akémukoľvek ospevovaniu a uctievaniu organizácie nacistickej SS a všetkých jej súčastí. Podľa uznesenia, je nedostatok účinného boja štátov proti týmto druhom praktík nezlučiteľný so záväzkami členských štátov OSN v súlade s jej chartou.

Táto rezolúcia bola po prvý krát navrhnutá Ruskom v roku 2006. Toto uznesenie nemá právnu silu, má len silu morálneho presvedčenia. Valné zhromaždenie OSN nie je parlamentom. Aj keď všetky krajiny budú hlasovať za, bude to len vyjadrenie názoru medzinárodného spoločenstva. Napriek tomu, krajiny, ktoré toto uznesenie podporili, môžu na jeho základe vykonať zmeny vo svojich vlastných právnych predpisoch. Vo všeobecnosti má táto rezolúcia deklaratívny charakter, avšak jej podporenie, alebo odmietnutie, jasne svedčí o tom, aký kurz má vláda tej, alebo inej krajiny.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) “Несмываемое пятно”: Украину осудили за решение героизировать нацизм, Newzfeed, 17.12.2021
(2) https://twitter.com/mfa_russia/status/1471594407677894667
(3) https://t.me/MaxBuzhanskiy/9382
(4) “Несмываемое пятно”: Украину осудили за решение героизировать нацизм, Imag.one, 17.12.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply