USA blokujú venezuelskú žiadosť na WTO o preskúmanie sankcií

Foto: elceo.com

Spojené štáty zablokovali v piatok Venezuelu, ktorá chcela požiadať Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) o preskúmanie washingtonských sankcií. Udalosť zdôrazňuje nadmerný vplyv na zdanlivo nezávislé, nadnárodné organizácie a schopnosť vytvárať tlak na vládu, ktorú považuje Biely dom za „nelegitímnu“, aj keď bola demokraticky zvolená.

Venezuela žiada o vytvorenie komisie WTO, ktorá by rozhodla o tom, či americké sankcie v rokoch 2018-2019 porušili globálne obchodné pravidlá. USA naliehali na odstránenie žiadosti, čo Venezuela odmietla urobiť a viedlo to k prerušeniu rokovania orgánu o tejto a ďalších záležitostiach hneď na začiatku.

Americký hovorca Adam Hodge hovorí, že žiadosť je „nelegitímna, lebo Madurova administratíva nehovorí v mene venezuelského ľudu“. Administratíva Biden-Harrisová plánuje pokračovať v tvrdom postoji proti Madurovi a vyvíjať tlak, aby usporiadal ďalšie voľby. Výzvy budú prichádzať očividne stále (údajne v mene venezuelského ľudu) a pokračovať dovtedy, kým si vo voľbách nevyberie pre Biely dom vhodného kandidáta.

Bidenova administratíva naďalej uznáva za dočasného prezidenta opozičníka Juana Guaidó, ktorého popularita vo Venezuele je na hranici 3%. To nebránilo, aby ho uznala stovka „poslušných“ krajín, prípadne zástup proeurópskych a transatlantických služobníkov aj v slovenskej diplomacii, vrátane Prezidentského paláca.

Hospodárske sankcie uvalené na Venezuele zhoršujú schopnosť tamojšej vlády uspokojovať potreby občanov. Biely dom a ostatní partneri v EÚ/NATO sa spoliehajú, že tento tlak nakoniec donúti Venezuelčanov „vybrať si správne“ vo voľbách a Madura odmietnuť.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:

(1) U.S. blocks Venezuela bid to seek WTO review of sanctions; autor: Philip Blenkinsop & Andrea Shalal; Reuters, 26.3.2021

(2) U.S. blocks inclusion of Venezuelan request for panel on U.S. sanctions at WTO, Dispute Settlement Body meeting of March 26, 2021 postponed; autor: Terence P. Stewart; Washington International Trade Association, 28.3.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply