USA budú za modernizáciu Sliaču a Kuchyne očakávať lokajskú lojálnosť, upozorňuje analytik

· Čas čítania: 4 min.
Foto: HS

Spojené štáty chcú investovať desiatky miliónov dolárov do modernizácie leteckých základní po celej Európe. Na Slovensku majú záujem dokonca o dve základne – Sliač a Kuchyňu. Bezpečnostný analytik František Škvrnda pre Sputnik tvrdí, že Američania to nerobia nezištne.

Slovenským základniam by sa malo ujsť 46 miliónov dolárov z celkového objemu 215 miliónov dolárov, ktoré americké ministerstvo obrany vyčlenilo na modernizáciu leteckých základní v Európe. Okrem Slovenska dostanú takúto pomoc aj Nórsko, Island, Rumunsko, Lotyšsko, Estónsko a Maďarsko.

Podľa informácií, ktoré zverejnilo slovenské ministerstvo obrany, rekonštrukčné práce financované americkou stranou budú zamerané najmä na úpravu letiskových plôch a zvýšenie kapacity skladov pohonných hmôt. Sliač aj Kuchyňa by mali byť schopné prijímať aj americké dopravné a bojové lietadlá. Po novom tu teda budú môcť pristávať stíhačky F-15 Eagle, bojové lietadlá A-10 Warthog a dopravné lietadlá C-5 Galaxy a C-17 Globemaster. Samotné práce by mali začať v máji 2019 a trvať by mali do novembra 2020.

Proti Rusku

Podľa analytika Františka Škvrndu z Fakulty medzinárodných vzťahov EÚ v Bratislave samotné základne Sliač a Kuchyňa nemajú pre americkú stranu strategický význam. Pričom výška plánovanej investície ešte nemusí odrážať význam lokality. „Suma môže byť daná aj tým, že sa tam musí vymeniť starý systém vybavenia za nový, zlepšiť jeho technické parametre a podobne,” hovorí analytik a dodáva, že problémom, o ktorom sa zatiaľ nehovorí je prípadná prítomnosť osôb či prostriedkov, ktoré podliehajú veleniu USA. To by už podľa Škvrndu mohlo svedčať o rastúcom význame lokalít pre potenciálne vojenské operácie.

Analytik ďalej upozorňuje na dve roviny prínosu slovenských základní pre Spojené štáty. „Po prvé, môže ísť najmä o tlak vojensko-priemyslovo-finančného komplexu vydávať čo najviac prostriedkov bez toho, aby to bolo príliš racionálne či efektívne premyslené. Nie je jasné ani to, akým spôsobom budú musieť tieto štáty v budúcnosti nejakou inou cestou niečo vracať Washingtonu (nákupom vojenského materiálu pre tieto základne a pod.) Po druhé za tým môže byť záujme jastrabov, uchytiť sa čo najviac v bývalom postsocialistickom priestore a využívať ho na svoje agresívne plány,” hovorí Škvrnda a dodáva, že projekt modernizácie leteckých základní bude namierený aj proti Rusku: „Vo všeobecnosti možno predpokladať, že spomínané letiská nebudú používané ozbrojenými silami USA na obranu priestoru, kde sa nachádzajú, ale budú mať úlohy pri potenciálnych operáciách proti Rusku, resp. na Blízkom východe.”

Analytikove slová potvrdzuje aj fakt, že rekonštrukcia základní je súčasťou projektu Európska iniciatíva odstrašenia (European Deterrence Initiative) a operácie Atlantic resolve. Podľa americkej strany je to reakcia na „ruskú hrozbu”, v rámci ktorej sa posilňuje americká vojenská prítomnosť v Európe, najmä v krajinách v bezprostrednej blízkosti Ruskej federácie.

Čo za to?

Škvrnda tvrdí, že je na mieste otázka, čo bude americká strana od Slovenska za investíciu očakávať. „USA nikdy nič nerobí nezištne a od štátu, ktorému pomôže, čaká nielen lokajskú lojálnosť, ale aj vrátenie aspoň časti prostriedkov, ktoré tam investovali. Okrem toho možno očakávať aj kladenie ďalších požiadaviek, ktoré s krokom, ktorého sa týkajú investície, nemajú veľa spoločného. V neposlednom rade môžu tieto zmluvy nútiť malý, slabší štát k tomu, aby sa pri realizácii investícii nemuseli rešpektovať jeho zákony, ale predovšetkým záujmy washingtonského investora,” hovorí Škvrnda.

Podľa doteraz medializovaných informácií budú Spojené štáty skutočne niečo požadovať — konkrétne uzatvorenie Dohody o spolupráci v oblasti obrany (Defense Cooperation Agreement). Podpisom tejto dohody Američania podmienili realizovanie modernizácie. Dohodnúť podrobnosti zmluvy prišli do Bratislavy v dňoch 18. – 20. apríla odborníci z ministerstva obrany USA, ktorí absolvovali niekoľko stretnutí na ministerstve obrany a ministerstve zahraničia.

Slovensko navyše vyšle v tomto roku vojakov do Pobaltia. Vláda nedávno schválila misiu v rámci ktorej budú naši vojaci súčasťou bojovej skupiny tzv. posilnenej predsunutej prítomnosti NATO pod velením Kanady pôsobiť vo výcvikovom priestore Adaži v Lotyšsku. Definitívny súhlas na vyslanie vojakov má vyjadriť slovenský parlament už na najbližšom zasadnutí, ktoré bude 9. mája.

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected].

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár