USA mienia riešiť problém s „nepriateľom číslo jedna“ z pozície sily

· Čas čítania: 3 min.
Foto: Twitter Antony Blinken

V Spojených štátoch našli odpoveď na otázku, kto je „nepriateľom číslo jedna.“ Zistilo sa, že to nie je Rusko. Washington mieni „skrotiť“ oponenta, ktorý prekáža Bielemu domu, ako bolo zdôraznené, „urobiť svet takým, akým ho chcú mať USA“. Za „nepriateľa číslo jedna“ bola označená Čína a problémy s ňou Washington mieni riešiť z pozície sily. Ako je to uvedené na americkom vládnom portály, „the new Biden administration would “manage” ties with China “from a position of strength.”

Nová administratíva USA považuje Čínu za „globálnu výzvu“ pre Spojené štáty. Celú situáciu vo svojom vystúpení vysvetlil štátny tajomník Antony Blinken, keď rečnil na konferencii o zahranično-politických cieľoch Bieleho domu. Zdôraznil, že prakticky na všetkých frontoch budú musieť Spojené štáty čeliť Číne, ktorá je podľa Bieleho domu, jediným štátom disponujúcim postačujúcim potenciálom v sfére technológií, vojenského priemyslu a hospodárstva, aby mohol byť výzvou pre „stabilný a otvorený medzinárodný systém.“ Nuž, stabilný a otvorený na americký spôsob.

„Čína ohrozuje všetky pravidla, hodnoty a vzťahy, ktoré nútia svet pracovať tak, ako chceme,“ podčiarkol Antony Blinken. Čiže tam je pes zakopaný. Svetový „líder a žandár“ chce znova bezpodmienečne a samostatne vládnuť celému svetu, ako to bolo v priebehu posledných desaťročí a aby nik ani nemukol. Lenže hospodársky a vojensky silná Čína môže zmariť niektoré plány Washingtonu a preto ju vyhlásil za „nepriateľa číslo jedna“ a mieni na ňu robiť nátlak a ak nebude „poslúchať“, tak použije silu.

Za 200 rokov sa konanie amerického otrokárskeho štátu vôbec nezmenilo. Chce zotročiť celý svet a likvidovať všetkých, ktorí mu aspoň trochu prekážajú v realizácii tohto cieľu. Takmer rétorická otázka: čo také zlé spáchala Čína voči Spojeným štátom alebo iným krajinám? Za čo Biely dom chce trestať Peking? Lebo im môže prekaziť zotročovanie celého sveta?

Kde sú svetoví a európski liberáli, demokrati, organizácie na ochranu ľudských práv, mimovládky a iné smeti, ktorí kritizujú „ruského agresora“ a „čínskeho tigra“? Ani jediným slovom neskritizujú otvorenú, agresívnu, medzinárodné normy a dohody popierajúcu politiku americkej „ríše“ a moderných „otrokárov.“ Zasa je tu dvojaký meter a povestný princíp „Čo je dovolené bohovi…“ Lenže strýko Sam nie je boh, ale otrokár a správa sa, ako zločinec.

Vo Washingtone ani neskrývajú, že chcú „pribrzdiť“ Čínu. Antony Blinken vo svojom vystúpení podotkol, že „vzťahy USA a Číny zostávajú v súčasnosti najväčšou geopolitickou skúškou 21. storočia.“ Vysvetlil, že práve z tohto dôvodu USA mienia budovať svoje vzťahy s Čínou z pozície sily. „Vyžaduje si to účasť v diplomatických aktivitách a medzinárodných organizáciách, pretože tam kde nie sme, tam je Čína,“ podčiarkol Blinken.

Dodal, že stratégia Bidena spočíva v „obnovení silných strán Spojených štátov“ a diplomatických aktivitách. Ako v Bielom dome rozumejú pojmu „diplomacia,“ dobre vedia vlády rôznych krajín na celom svete. Po krátkodobej štvorročnej prestávke, keď hlava Bieleho domu ochotne rozdávala veľké sľuby a používala silné slova, americká administratíva sa znova vrátila k „praktickým činom“. Politika svetového žandára a otrokára, od ktorej si na svete čiastočne oddýchli v priebehu posledných štyroch rokov, je zasa tu. Nič sa nezmenilo a tak rýchlo a tak ľahko sa nezmení.

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroje:
(1) China is World’s ‚Greatest Geopolitical Test‘, Blinken Says, Voa News, 3.3.2021

(2) https://twitter.com/StateDept/status/1367161094511337473?ref_src=twsrc%5Etfw

(3) A Foreign Policy for the American People, U. S. Department of State, 3.3.2021

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]

 

UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2021

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár