USA na pokraji občianskej vojny

Zdroj: Shutterstock

S blížiacimi sa prezidentskými voľbami v USA je krajina rozdelená na dva tábory, ktoré sa navzájom podozrievajú z prípravy štátneho prevratu. Na jednej strane sú demokrati a neorganizovaní republikáni a na strane druhej stúpenci prezidenta Jacksona, ktorí tvoria väčšinu v republikánskej strane, bez toho, aby zdieľali jej ideológiu. Nezabudnite, že už v novembri 2016 spoločnosť pre manipuláciu s médiami na čele s Davidom Brockom, majstrom agitácie a propagandy, dala dohromady vyše 100 miliónov dolárov na zničenie image novozvoleného prezidenta ešte predtým, než prevzal prezidentskú funkciu. Od tej doby, medzinárodná tlač vykresľovala amerického prezidenta ako neschopného človeka a zároveň ako nepriateľa ľudu. Niektoré noviny dokonca vyzývali k jeho zavraždeniu. Jeho administratíva ho takmer štyri roky neustále verejne odsudzovala ako zradcu, ktorého platí Rusko a medzinárodná tlač ho silno kritizovala.

Iná skupina nazvaná Transition Integrity Project (TIP), plánuje v súčasnej dobe scenáre, na základe ktorých má byť vo voľbách 2020 zvrhnutý, nehľadiac na to, či prehrá, či vyhrá. Skupina vlani v júni usporiadala štyri hry, ktoré simulovali rôzne výsledky a reakcie oboch kandidátov. Všetci účastníci boli demokrati a republikáni. Nie je prekvapením, že títo ľudia veria, že “Trumpova administratíva trvalo podkopávala základné princípy demokracie a právneho štátu, a že si osvojila veľa skorumpovaných a diktátorských praktík. Došli preto k záveru, že prezident Trump sa pokúsi o štátny prevrat, a uvedomili si, že ich povinnosťou je preventívne vymyslieť “demokratický” štátny prevrat.

Pre súčasné politické myslenie je charakteristické postaviť sa za demokraciu, avšak odmietať rozhodnutia, ktoré sú v rozpore, so záujmami vládnucej triedy. Členovia TIP pripúšťajú, že volebný systém USA, je hlboko “antidemokratický”. Ústava neprisudzuje prezidentské voľby občanom, ale volebnej škole, zloženej z 538 osôb, ktoré menujú guvernéri. Účasť občanov sa postupne stala normou, ale iba ako vodítko pre guvernérov. Preto v roku 2000, keď bol zvolený George W. Bush, sa floridský Najvyšší súd odvolal na to, že nemusí poznať želania občanov Floridy, ale iba želanie 27 voličov, ktoré menoval ich floridský guvernér.

Úplne proti všeobecnému presvedčeniu Ústava USA neuznáva ľudovú suverenitu, ale iba suverenitu guvernérov. Navyše volebná škola, tak ako ju navrhol Thomas Jefferson, riadne nefunguje od roku 1992: zvolený kandidát už nezastupuje väčšinu želaní občanov v tých štátoch, ktoré vychýli výsledky volieb. Skupina TIP si posvietila takmer na všetko, čo by sa mohlo stať počas trojmesačného obdobia medzi voľbami a nomináciou. Uznáva, že vzhľadom k využitiu hlasovania neprítomných osôb v čase epidémie, bude veľmi ťažké stanoviť výsledky volieb. TIP zámerne nepreskúmala možnosť, že by Demokratická strana vyhlásila za víťaza volieb Joe Bidena, napriek nedostatočnému počtu hlasov, a že by ho šéfka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová uviedla do úradu ešte predtým, než by bol Donald Trump vyhlásený za porazeného. V takom prípade by existovali dvaja konkurenční prezidenti, čo by znamenalo začiatok druhej občianskej vojny.

Táto eventualita vedie niektoré štáty k tomu, že zvažujú odtrhnutie a jednostranné vyhlásenie nezávislosti svojho štátu. To platí najmä pre západné pobrežie USA. Aby sa zabránilo tomuto procesu dezintegrácie, niektorí sa zasadzujú za rozdelenie Kalifornie, aby tento štát získal viac členov vo volebnej škole. Avšak toto riešenie je už postojom v národnom konflikte, pretože uprednostňuje zastúpenie ľudu na úkor moci guvernérov.

Mimo to som vlani v marci písal o pokušení vykonať prevrat zo strany niekoľkých členov vojska, na čo sa neskôr odvolávalo niekoľko vysoko postavených dôstojníkov.

Tieto rôzne uhly pohľadu svedčia o hlbokej kríze, ktorou si Spojené štáty prechádzajú. “Americké impérium” sa malo rozpadnúť po rozpade Sovietskeho zväzu. To sa však nestalo. Malo sa samo pretvoriť s finančnou globalizáciou. To sa tiež nestalo. Pri každom konflikte (etnické rozdelenie Juhoslávie, útoky 11. septembra) dochádzalo k veľkému počtu úmrtí. Už nebude dlhšie možné odkladať konečné termíny.

Autor: Thierry Meyssan

Ak vás článok obohatil o ďalší uhol pohľadu, podporte ľubovoľnou čiastkou slobodu slova. Ďakujeme.

CHCEM PODPORIŤ

 

Zdroj: USA na pokraji občanské války, zvedavec, 2.10.2020

Vyhlásenie: Názory autora sa nemusia zhodovať s názormi vydavateľstva Sofian, s.r.o. Zodpovednosť za obsah tohto článku nesie výhradne jeho autor. Vydavateľstvo Sofian, s.r.o. nie je zodpovedné za akékoľvek prípadné nepresné či nesprávne informácie v tomto článku. Sofian, s.r.o. dáva súhlas na zdieľanie našich pôvodných článkov na ďalších nekomerčných internetových stránkach, ak nebude zmenený ich text a názov. Pri zdieľanom článku musí byť uverejnený zdroj a autor. Ak chcete články z nášho webu publikovať v tlači či inými formami, vrátane komerčných internetových stránok, kontaktujte redakciu na [email protected]. UPOZORNENIE
Vážení čitatelia – diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne.

PREDPLATNÉ ZEM&VEK 2022

 

Náš časopis sa chce vymaniť z bežných stereotypov nielen svojím obsahom a spracovaním, ale aj tým, že nebude publikovať inzerciu a reklamy. K predplatnému síce neponúkame zľavy v hypermarketoch a kozmetických štúdiách, ale našim najúprimnejším poďakovaním za Vašu priazeň je rozšírenie Vášho časopisu. Ostávame aj naďalej bez akejkoľvek reklamy a preto sa nemusíme spovedať žiadnym sponzorom, inzerentom ani politickým stranám. Práve toto je jediným a skutočným kritériom nezávislosti, vďaka ktorej môžeme slúžiť iba Vám, čitateľom. Aj z tohoto dôvodu sme výlučne závislí iba na predaji a predplatnom. Srdečne ďakujeme za Vašu podporu.

 

OBJEDNAŤ PREDPLATNÉ

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Leave a Reply