USA pokračujú v stratégii obkľučovania Ruska. Poľsko, Rumunsko a Pobaltie im v tom horlivo asistujú.

· Čas čítania: 4 min.

Námestník ministra obrany USA Robert Work a poľský minister obrany Antoni Macierewicz vykonali včera (13. 5.) pri obci Redzikowo na severe Poľska symbolický výkop pre výstavbu novej americkej protiraketovej základne, ktorá by mala byť podľa agentúry AP uvedená do prevádzky v roku 2018. Už len skutočnosť, že sa ceremoniál odohral za prítomnosti poľského prezidenta, teda vo výrazne neparitnom bilaterálnom zastúpení, vypovedá niečo o celkovej asymetrii v poľsko-amerických vzťahoch, ktorá je odrazom straty základnej národnej hrdosti a hanebného podkladania sa vyššej mocenskej autorite.

Kto otvára dvere dokorán smrtiacej vojenskej mašinérii

Andrzej Duda tento pocit asi nemá, keď hovoril o „významnom dni pre krajinu, ako aj pre jednotu NATO“. V odpovedi na negatívnu reakciu Ruska poznamenal že tzv. antirakety nie sú namierené proti nikomu, pričom ich účelom je „brániť vzdušný priestor nad Európou pred raketovými útokmi“. Keďže hrozba zo strany Iránu už oficiálne pominula, poľský líder si asi neuvedomil, že ním vyslovená veta fakticky pozostáva z dvoch protirečivých častí. Tak ako jeho predchodcovia, pokračuje i on v krokoch, ktoré sú vo svojich praktických dôsledkoch nebezpečné a systémovo protieurópske. Keby nadnárodné štruktúry v Bruseli obhajovali záujmy Európanov, s takouto konfrontačnou politikou by nemohli nikdy súhlasiť.

Poliaci, žiaľ, nie sú jediní, kto otvára dvere dokorán smrtiacej vojenskej mašinérii USA. Deň predtým (12. 5.) uviedol generálny sekretár NATO Jens Stoltenberg na rumunskej základni Deveselu do prevádzky komplex protiraketovej obrany Aegis. Cieľom systému, ktorý bude začlenený do štítu zloženého z prvkov protivzdušnej obrany na amerických a spojeneckých plavidlách či z radaru s raketami v Turecku, je „reagovať na pretrvávajúcu hrozbu zo strany Iránu“. Základňu vybudovanú Spojenými štátmi prevedú pod formálnu kontrolu paktu ešte tento rok, počas jeho júlového summitu vo Varšave. Pred mesiacom sme tiež informovali, že v rámci „posilňovania vojenskej prítomnosti aliancie vo východnej Európe“ poskytne trojica pobaltských štátov domov štyrom práporom NATO o celkovej sile 4000 vojakov, čo oficiálne zdôvodnila „zvýšenou aktivitou Ruskej federácie v tomto regióne“.

Poľský militarizmus odporuje záujmom SR, ČR a Maďarska

Je až neuveriteľné, ako ľahkovážne ponúkajú uvedené krajiny svoju pôdu na trvalý pobyt cudzích vojsk vo falošnej predstave, že sa tým zvýši ich bezpečnosť. Mementom im nie je ani bezvýznamnosť neamerického ľudského života pre Pentagón, ktorá sa aj nedávno preukázala iba „disciplinárnym potrestaním 16 amerických vojakov vrátane generála“ za bombardovanie nemocnice Lekári bez hraníc v afganskom meste Kunduze (3. 10. 2015), ktoré si vyžiadalo 42 obetí. Pokiaľ občianska spoločnosť Poľska, Rumunska a „pobaltskej trojky“ umožní politickým extrémistom vo vedení týchto krajín, aby súhlasili so zriadením americkej atómovej strelnice na ich území, bude sa musieť zmieriť aj s vlastným umieraním následkom „omylov“, k akým dnes bežne dochádza na Blízkom východe či v Strednej Ázii. Bez spravodlivého odsúdenia a potrestania páchateľov prostredníctvom objektívneho medzinárodného súdu.

Bez ohľadu na stranícke či personálne zloženie vedenia spomínaných štátov sa potvrdzuje nemenná konštanta: celkový militaristický kurz a konfrontačný charakter ich zahraničnej politiky sú nekompatibilné so životnými záujmami ostatných stredoeurópskych národov. Osobitná zodpovednosť leží na takmer 40-miliónovom Poľsku. Prípadná zhoda v odmietaní povinných utečeneckých kvót je skôr výnimočná a na obhájenie zmysluplnosti existencie skupiny V4 v doterajšej zostave nestačí. Pokiaľ chce Varšava pokračovať v politike horlivého pozývania okupačných vojsk U.S. Army na svoje územie, Česko, Slovensko, ani Maďarsko jej v tom, samozrejme, brániť nemôžu. Je však potrebné poľské autority upozorniť, že podporovať naďalej ich štátny avanturizmus, ktorý podkopáva mier a stabilitu v Európe, vystavujúc stovky miliónov jej obyvateľov priamemu fyzickému ohrozeniu, už nie je možné.

Zdroje: AP, TASR, SITA

ZDIEĽAJTE ČLÁNOK

Pridaj komentár